29 sierpnia 2023

Wyjazd integracyjny młodych lekarzy Kick off Meeting 2023. Startujemy po raz czwarty!

Co absolwenci uczelni medycznych wiedzą o stażu? Jak dalej widzą swoją drogę zawodową – specjalizacja, kariera w firmach farmaceutycznych, czy może własna praktyka lekarska? Jak im ułatwić wejście w zawód i pomóc odnaleźć się w środowisku medycznym, kiedy oprócz relacji z pacjentem coraz ważniejsze stają się innowacje? To tylko niektóre tematy zaplanowane przez izbę w programie tegorocznego spotkania szkoleniowo-integracyjnego dla lekarzy stażystów – Kick off Meeting. Tym razem zobaczymy się w Jachrance, w Hotelu Windsor, w weekend 7–8 października.

tekst Elżbieta Trybus

Każdy absolwent medycyny, zanim stanie się specjalistą, musi przejść staż podyplomowy, który wraz  z Lekarskim Egzaminem Końcowym stanowi warunek uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu. Jest więc to trudna, wieloetapowa ścieżka. Zanim przyniesie prestiż i przywileje, rodzi u młodych adeptów kierunków medycznych wiele ważnych pytań. Tych pytań wraz z liczbą stażystów z każdym rokiem przybywa. Stąd dobór tematów i program szkoleń Kick off Meeting opracowany w taki sposób, aby najlepiej jak to możliwe wprowadzić młodych lekarzy w ich zawód.

– Co roku zadajemy sobie pytanie, co jest ważne dla lekarzy stażystów, jak możemy ułatwić im wejście w nowy etap życia zawodowego. Jako izba lekarska, chcemy im na tej drodze towarzyszyć nie tylko przez odpowiedzi na zgłaszane pytania, ale przede wszystkim, aktywnie szukając zagadnień, które wymagają wyjaśnienia lub udzielenia wsparcia – mówi Klaudia Gutowska, przewodnicząca Komisji Młodych Lekarzy ORL w Warszawie.

Wyjazd integracyjny i nowa formuła Kick off Meeting – warsztaty i debata

Bogata formuła spotkania jak co roku łączy szkolenie z integracją, a dopełnieniem jest uroczysta kolacja. W odróżnieniu jednak od poprzednich Kick off Meeting, tegoroczne po raz pierwszy przewiduje wykłady z elementami warsztatów. Klaudia Gutowska wyjaśnia, że izbie bardzo zależało na tym, aby absolwenci od początku mieli jak najwięcej styczności z praktyką, która jest istotną częścią ich późniejszej pracy. Umiejętności praktyczne, a także kompetencje społeczne w pracy z pacjentem rozwija np. ultrasonografia. Stąd pomysł zorganizowania warsztatów „USG jamy brzusznej”. Zajęcia zaplanowano w małych, czteroosobowych grupach, a zapisy będą przyjmowane online oraz podczas rejestracji w dniu konferencji (jeśli pozostaną miejsca).

Lekarze, którzy kończą staż podyplomowy we wrześniu i październiku 2023 r., będą mogli dodatkowo rozliczyć swoją kartę stażu. Z warsztatu, jaki poprowadzi Katarzyna Lisieska, kierownik Zespołu ds. Stażu Podyplomowego, będą mogli skorzystać także ci, którzy chcą się dowiedzieć, jak to poprawnie zrobić.

Oprócz nowoczesnej formuły warsztatów, novum w programie konferencji stanowi debata: „Chirurgia czy interna – co wybrać, żeby nie żałować?”, w której udział potwierdzili rezydenci. Organizatorzy liczą na merytoryczną dyskusję i zaangażowanie widowni, co – zdaniem przewodniczącej Komisji Młodych Lekarzy ORL w Warszawie – ma pomóc stażystom w podjęciu decyzji o wyborze drogi rozwoju:

– Kieruję się w życiu zasadą, żeby nie stawiać sobie ograniczeń, tylko widzieć we wszystkim możliwości rozwoju. Staż jest kolejną szansą poszerzenia umiejętności i doświadczeń, dzięki czemu może ułatwić wybór specjalizacji.

Na konferencji nie zabraknie również zagadnień dotyczących AI oraz nowych technologii w medycynie, bo codziennie słyszymy o zaawansowanych rozwiązaniach mających pomóc lekarzom w pracy. Organizatorzy podkreślają, że skalę zjawiska najlepiej ukazuje wiosenny raport o cyfryzacji, o którym uczestnicy na pewno usłyszą podczas wykładów.

Każdy kiedyś był stażystą…

Coroczne spotkania Kick off Meeting są doskonałą okazją do wymiany wiedzy, skorzystania z praktycznych porad i doświadczeń ekspertów, starszych koleżanek i kolegów, ale też do nawiązania ciekawych relacji. To również możliwość bliższego poznania idei samorządu lekarskiego oraz członków organów OIL w Warszawie.

Jako starsza koleżanka życzę wszystkim stażystom ciekawości, z jaką rozpoczynali studia, bo z nią wiąże się stawianie pytań, szukanie rozwiązań czy wreszcie stawanie się coraz lepszym medykiem – podsumowuje Klaudia Gutowska.

Szczegółowy program szkolenia | Rejestracja i pakiety