9 września 2005

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje Piotr Kaczmarek

Czek dla Centrum Onkologii

Warszawskie Centrum Onkologii otrzymało za pośrednictwem ambasady kanadyjskiej oraz Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej czek na ponad 30 tys. zł. Pieniądze, zebrane w czasie ubiegłorocznego biegu im. Terry’ego Foxa, będą przeznaczone na badania nad metodami zwalczania raka.

Idea biegu wywodzi się z Kanady, ojczyzny Terry’ego, który chorując na raka, mając amputowaną nogę, postanowił przebiec Kanadę, zbierając
w czasie długiej trasy pieniądze na walkę z rakiem. Niestety, ze względu na postępującą chorobę po przebyciu ponad 5 tys. km musiał przerwać maraton, wkrótce potem zmarł. Jego idea została podchwycona przez ludzi działających na rzecz walki z chorobami nowotworowymi.
Organizatorem biegu w Warszawie jest Polsko-Kanadyjska Izba Handlowa w Warszawie oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W Polsce bieg im. Terry’ego Foxa jest organizowany od dziesięciu lat, na Ursynowie. W tym roku odbędzie się 2 października.

Nowa porodówka w Płońsku

8 lipca br. w płońskim szpitalu otwarto nowy trakt porodowy.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu zarówno praca personelu medycznego, jak i pobyt pacjentów są znacznie bardziej komfortowe. Pierwsze noworodki opuściły nowy oddział 13 lipca.

Kwesta dla szpitala w Wyszkowie

W czerwcu br. na terenie powiatu wyszkowskiego została zorganizowana kwesta publiczna na rzecz szpitala, której celem był zakup sprzętu medycznego.

Finał inicjatywy dobroczynnej miał miejsce 12 lipca br. – przedstawicielom szpitala wręczono czek wartości 40 tys. zł. Ponadto, w formie wsparcia, burmistrz Wyszkowa umorzył szpitalowi ponad 50 tys. zł podatku. Dodatkowo na początku lipca wyszkowskie Starostwo Powiatowe podpisało ze szpitalem umowę na dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł – z przeznaczeniem na zakup rejestratora do holtera EKG.

Supertomograf na Szaserów

Jeden z najszybszych tomografów komputerowych świata LightSpeed VCT trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy Szaserów.

Urządzenie należy do najnowocześniejszych tego typu na świecie i jest pierwsze w Europie Środkowowschodniej. Zaletą nowego tomografu jest szybkość i szeroki zakres badań, a także brak konieczności przemieszczania pacjenta w czasie badania. Aparat zakupiono ze środków własnych, przy wsparciu finansowym Komitetu Badań Naukowych. Cena tomografu pozostała tajemnicą handlową.

Kredyty dla Szpitala Praskiego

Szpital Praski, jedna z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Warszawie, pierwszy skorzysta z kredytu poręczonego przez władze stolicy.

Do przetargu zgłosił się tylko jeden chętny, bank BPH, który ostatecznie pożyczy szpitalowi 16 mln zł na 10 lat. Placówka ma też szanse na uzyskanie 5 mln zł pożyczki rządowej na restrukturyzację. Na pieniądze czekają jeszcze szpitale Grochowski i Śródmiejski oraz ZOZ Mokotów, jednak mimo organizowania przetargów brakuje chętnych do udzielania pożyczek. Na poręczenie kredytów dla miejskich ZOZ w grudniu 2004 r. zgodziła się Rada Warszawy. Trzy szpitale: Praski, Grochowski, Śródmiejski oraz ZOZ Mokotów dostały zgodę na zaciągnięcie łącznie 60 mln zł pożyczek. Bez poręczenia władz miasta pozyskanie środków finansowych nie byłoby możliwe. Rok temu z takiego rozwiązania skorzystały podlegające Urzędowi Marszałkowskiemu: szpital na ul. Barskiej i konstanciński STOCER.

Sprzęt od radnych

Otwocki szpital powiatowy otrzymał sprzęt medyczny oraz radiostację.

Środki na zakup sprzętu pozyskano dzięki decyzji radnych i członków Zarządu Powiatu Otwockiego, którzy w ubiegłym roku zgodzili się zmniejszyć swe uposażenie o 5%. Na zakup sprzętu dla szpitala radni przeznaczyli w sumie 6400 zł. Ze środków tych zakupiono m.in. dwie radiostacje, które zostały zamontowane w karetkach obsługujących powiat otwocki. Kolejne dwie radiostacje ufundował pacjent otwockiego szpitala, zadowolony
z udzielonej mu pomocy.

Poręczenie dla Otwocka

Z końcem czerwca br. otwocki szpital otrzymał od władz powiatu poręczenie kredytów na kwotę 14 mln zł.

Środki mają być pozyskane w postaci kredytów bankowych oraz niskooprocentowanej pożyczki ze Skarbu Państwa. Fundusze będą głównie przeznaczone na spłatę zobowiązań względem dostawców, ZUS, US i należności wynikających z „ustawy 203”, dzięki czemu szpital będzie mógł podjąć próbę odzyskania płynności finansowej. Decyzja o poręczeniu została przez władze powiatu podjęta jednomyślnie. Ü