24 czerwca 2008

Ciekawe

Szczepionka przeciw HPV

2189 kobiet uczestniczyło w badaniu testującym skuteczność szczepionki przeciw wirusom HPV (zwiększającym ryzyko raka szyjki macicy) w eliminowaniu już istniejących zakażeń.

Niestety, okazało się, że jeśli do zakażenia doszło wcześniej, szczepienie nie ma wpływu na szybkość zwalczania wirusa przez organizm ani na ryzyko rozwoju raka. – Nasze wyniki wskazują, że szczepienia przeciwko HPV nie mają żadnego uzasadnienia u kobiet, które już zostały zakażone wirusami z tej grupy – twierdzi dr Allan Hildesheim z National Cancer Institute w Bethesda.

Chcesz dobrze spać – zadbaj o swoje RNA

Zdaniem koreańskich naukowców z Uniwersytetu Pohang, krótkie (20-25 nukleotydów), dwuniciowe cząsteczki RNA mogą wyciszać gen kodujący białko hnRNP Q, niezbędne do prawidłowej kontroli wytwarzania melatoniny – „hormonu snu”.

Normalnie bodźcem do zwiększenia produkcji melatoniny jest ciemność, a jej stężenie osiąga maksimum w środku nocy. Przy zbyt dużej liczbie wyciszających siRNA nocna produkcja spada, a sen… znika jak sen złoty.
Naukowcy sądzą, że ich odkrycie pozwoli na stworzenie zupełnie nowej generacji leków nasennych.

Hormonalny szkielet

Z badań prowadzonych w Columbia University Medical Center wynika, że w regulacji poziomu glukozy we krwi równie istotną rolę, co trzustka, mogą odgrywać… kości.
Autorzy pracy opublikowanej w „Cell” wykazali wcześniej, że leptyna – hormon uwalniany z komórek tłuszczowych – ma wpływ na masę kośćca. Teraz odkryli, że komunikacja ta jest dwukierunkowa: produkowane przez komórki kościotwórcze (osteoblasty) białko – osteokalcyna – okazało się hormonem kontrolującym stężenie glukozy w organizmie i odkładanie tłuszczu w komórkach. Myszy z podwyższoną aktywnością osteokalcyny nawet na tłustej i kalorycznej diecie nie tyły i nie zapadały na cukrzycę, podczas gdy ich kuzynki o genetycznie niskiej aktywności tego białka cierpiały na cukrzycę typu 2, miały duże zapasy tłuszczu tkankowego i obniżone wydzielanie insuliny.
Co ciekawe, podczas gdy na ogół wzrost produkcji insuliny prowadzi do spadku wrażliwości na ten hormon, osteokalcyna podwyższa zarówno wydzielanie insuliny, jak i reakcję organizmu na nią. Ponadto zwiększa w trzustce liczbę komórek beta wydzielających ten hormon i zmniejsza tkankowe zapasy tłuszczu.
Jeśli wyniki badań na gryzoniach potwierdzą się także u ludzi, to pojawią się zupełnie nowe możliwości walki z otyłością i cukrzycą dorosłych (typu 2).

Małpy estrogenem mądrzejsze

Cykliczne podawanie „brakujących” żeńskich hormonów płciowych odwraca niekorzystne zmiany zachodzące z wiekiem w mózgu – twierdzą naukowcy z Kliniki Neurologii Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku.

Badania wykazały, że jeśli samicom rezusów w starszym wieku brakuje własnych estrogenów, to małpia hormonalna terapia zastępcza (HTZ) nie tylko zapobiega zanikom pamięci, ale wręcz przywraca młodzieńczą zdolność uczenia się. Jak się okazuje, hormony dostarczone z zewnątrz zwiększają plastyczność kory przedczołowej mózgu, dzięki cyklicznemu zwiększaniu liczby dendrytów, czyli krótkich wypustek łączących ze sobą komórki nerwowe.
Co ciekawe, podobnego, dobroczynnego wpływu na uczenie i zapamiętywanie nie obserwuje się u młodszych małp, mimo że u nich także rośnie liczba dendrytów.
Jeśli wyniki badań na rezusach można przełożyć na Homo sapiens, to kobieta, która chce zachować sprawny umysł do późnej starości, powinna zawczasu rozważyć uzupełnianie hormonów. Zwłaszcza że – jak wykazano we wcześniejszych badaniach – wpływ HTZ na sprawność kory mózgu maleje wraz z wydłużaniem się czasu między zanikiem własnej produkcji estrogenów a rozpoczęciem podawania ich z zewnątrz.

Mtz

Zdrowie intymne kobiety

Edukacja w dziedzinie zdrowia intymnego wciąż pozostawia wiele do życzenia.
A przecież dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym, zwłaszcza u kobiet, są bardzo częstym zjawiskiem. Uważa się nawet, że jest to problem społeczny.
Infekcje u kobiet zdarzają się często dlatego, że istnieje wiele czynników zakłócających równowagę ekosystemu pochwy. Budowa kobiety sprzyja łatwemu zakażeniu. Pewną rolę odgrywają też predyspozycje indywidualne.
75 proc. kobiet co najmniej raz w życiu ma problemy z układem moczowo-płciowym. Prawie 50 proc. kobiet ciężarnych jest nosicielkami drożdżaków, większość z nich cierpi na infekcje wywołane tymi pasożytami. Częste są również zakażenia bakteryjne – waginoza bakteryjna oraz rzęsistkowica, którą powoduje rzęsistek pochwowy.

Edukacja w tej dziedzinie to przede wszystkim uświadomienie kobietom, że chorób układu moczowo-płciowego nie należy leczyć domowymi sposobami z zamierzchłej przeszłości (irygacje, nasiadówki), ale pod kontrolą lekarza, najczęściej antybiotykami. Istotne jest także uzupełnienie kuracji antybiotykowej probiotykami.
mkr

Archiwum