12 kwietnia 2008

SPZ ZOZ Targówek – Jedyny taki w Warszawie

Otwarty jesienią 2007 r. kompleks basenów przy ul. Balkonowej na Bródnie jest częścią SPZ ZOZ Warszawa-Targówek. ZOZ ten ma nietypowy profil działalności. Obok rehabilitacji dla dzieci i młodzieży prowadzi poradnie specjalistyczne oraz 3 żłobki dla 290 dzieci.

Placówka, powołana pod koniec 1995 r. przez władze gminy Warszawa-Targówek, rozpoczęła działalność 1 stycznia 1996 r. Początkowo samodzielny publiczny ZOZ miał w swej gestii jedynie żłobki i przychodnię rehabilitacyjną. W 1997 r. dyrektorem został lek. Witold BROMBOSZCZ. W 1998 r. ZOZ, jako samodzielna jednostka publiczna, podpisał kontrakty z Mazowiecką Kasą Chorych.

Kierownictwo placówki postanowiło rozszerzyć zakres udzielanych świadczeń. Ponieważ inne zakłady miały dobrze rozwiniętą sieć przychodni rejonowych z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej i stałych pacjentów, ta część opieki ambulatoryjnej nie wchodziła w rachubę. Trzeba było wybierać obszary niszowe. Koncepcja okazała się słuszna.

1 stycznia 2000 r. rozpoczęła działalność następna placówka – Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny przy ul. Remiszewskiej, wtedy ukierunkowana na pacjentów w wieku meno- i andropauzalnym. Dr Bromboszcz, lekarz ginekolog, z dużą praktyką w dziedzinie endokrynologii, stworzył ośrodek, w którym pacjenci mają zapewnione, obok porad, diagnostyczne badania endokrynologiczne. Wtedy był to pierwszy w mieście ośrodek dla pacjentek w średnim wieku, z menopauzą. Wkrótce powstały kolejne poradnie dla dorosłych: endokrynologii ogólnej, endokrynologii ginekologicznej, urologii, chorób sutka oraz ginekologii i położnictwa.
W kolejnych latach przybywają następne gabinety specjalistyczne. Te, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem, zawieszają działalność. Tak stało się z poradnią andrologiczną, do której zgłaszało się mało pacjentów (w Warszawie są tylko 2 takie placówki i nieliczni androlodzy).
W ośrodku znajduje się gabinet USG, pracują w nim wysokiej klasy specjaliści. Wykonuje się tu biopsje tarczycy, piersi, stercza i węzłów chłonnych.
Z porad w przychodni przy Remiszewskiej korzysta ok. 800 osób miesięcznie na 7 tys. pacjentów mających tu swoje karty.
Od początku istnienia ZOZ realizował programy profilaktyczne, najpierw finansowane przez Gminę Warszawa-Targówek. Samorządowa Komisja Zdrowia była przychylna takim działaniom. Obecnie pieniądze na profilaktykę wykłada samorząd m.st. Warszawy.

W latach 1998-2002, w ostatniej kadencji swej pracy, samorząd Gminy Targówek opracował projekt Centrum Rehabilitacji. Istniała już przychodnia dla dzieci i młodzieży, wówczas największa w mieście, oraz szkoła integracyjna z klasami dla dzieci niepełnosprawnych. W tym samym kompleksie był stary, 30-letni basen. Pierwotnie chciano przekształcić go w obiekt międzyszkolny. Ale taki działał już przy ul. Łabiszyńskiej. Dlatego pomysł utworzenia basenu rehabilitacyjnego znalazł uznanie radnych. Koncepcję poparł też dr Czesław Sokołowski, członek władz Polskiego Związku Pływackiego. Projekt został wykonany przez Zespół Płaskowicki i spółka. Jego realizację, po zmianie ustroju miasta, przejął urząd m.st. Warszawy.
W skład kompleksu wchodzi część sportowa, rehabilitacyjna oraz ośrodek odnowy biologicznej. Basen ma homologację Polskiego Związku Pływackiego. Zainstalowano przy nim elektroniczny system pomiaru czasu wraz z tablicą wyników. Mogą się tu odbywać zawody sportowe o randze międzynarodowej.
W części sportowej obok 6 torów pływackich umieszczono siódmy, szeroki na 3 m, wypłycony do 90 cm tor dla osób niepełnosprawnych. Jest tu wjazd dla wózków, wejście po schodach oraz podnośnik hydrauliczny umożliwiający wejście do wody osobom niepełnosprawnym. Poręcze ułatwiają ćwiczenia dzieciom z wadami postawy oraz innymi schorzeniami układu ruchu.
Dodatkowym wyposażeniem kompleksu są wózki inwalidzkie, na których niepełnosprawni poruszają się po terenie obiektu, przybory do ćwiczeń rehabilitacyjnych i nauki pływania. Mieści się tu także kawiarnia, solarium, sklepik z artykułami sportowymi. Z trybun jest wyjście na letni taras wypoczynkowy.
Drugi basen – rehabilitacyjny, o głębokości od 0,6 do 1,2 m i temperaturze wody 32 st. C, jest wyposażony w urządzenia do hydromasażu wszystkich części ciała, tor do nauki chodzenia, niezbędny do ćwiczeń pacjentów z uszkodzonym obwodowym i centralnym układem nerwowym, suchy tor dla rehabilitanta. Wykonuje się tu również hydromasaż wirowo-perełkowy.
Ponadto w ośrodku znajduje się sala rozgrzewkowa, gabinety: naświetlania lampami Solux i suchego masażu. Z zabiegów korzystają dzieci i młodzież z miasta i okolic Warszawy.
Poradnia rehabilitacyjna dla dzieci ma w swoich zasobach ok. 13,5 tys. czynnych kart. Mali pacjenci korzystają z zabiegów cyklicznie: 3 tygodnie ćwiczeń, potem pół roku przerwy. Dziennie na Balkonową zgłasza się ok. 300 dzieci. Przychodnia jest czynna od godz. 8 do 20.
W 2007 r. Fundacja „Integracja” przyznała obiektowi I miejsce w konkursie „Warszawa bez barier” w kategorii: budynek użyteczności publicznej. Z tej okazji w ośrodku wmurowano tablicę pamiątkową.
Odbyły się tu już 2 imprezy o charakterze integracyjnym, w których sportowcy niepełnosprawni rywalizowali ze zdrowymi. Padły 2 rekordy świata. Kierownik obiektu Marcin Jakubowski liczy na kolejne sukcesy w tym roku.
Usługi rehabilitacyjne są niedofinansowane, od 1998 r. płatnik oferuje 1 zł za punkt i nic się tu nie zmienia. Dlatego dyr. Bromboszcz uważa, że samowystarczalność finansowa kompleksu basenów rehabilitacyjnych to duży sukces. Koszty związane z jego utrzymaniem oraz zatrudnieniem fachowców bilansują się z przychodami (refundacja świadczeń rehabilitacyjnych przez NFZ, ale też bilety na zawody, środki z unijnych programów nauki pływania 8-latków). Inne baseny dotuje miasto.

Wkrótce kompleks rehabilitacyjny na Targówku będzie jeszcze bardziej okazały – zapowiada dyr. Bromboszcz. Kończy się budowę nowej szkoły integracyjnej. W kwietniu rozpoczyna się kolejna inwestycja – budynek przychodni dla dzieci i młodzieży, o powierzchni 1,6 tys. m kw. Pozwoli to na poszerzenie zakresu usług medycznych – obok rehabilitacji powstanie poradnia preluksacyjna, chirurgia dziecięca, może jeszcze ortopedia. Ośrodek będzie świadczył kompleksową opiekę dla dzieci niepełnosprawnych, m.in. z porażeniem mózgowym.
Budowę, przewidzianą na 16 miesięcy, finansuje m.st. Warszawa. Koszt zespołu basenów wyniósł 22 mln zł; na przychodnię z wyposażeniem przewidziano 17 mln zł. Po ukończeniu prac powstanie jedyny na Mazowszu kompleks tego typu.
W starym budynku pozostaną gabinety i sprzęt. Dyr. Bromboszcz planuje też otwarcie poradni rehabilitacyjnej dla dorosłych. Zauważa się bowiem coraz większe zapotrzebowanie na świadczenia rehabilitacyjne, mnożą się urazy, wypadki komunikacyjne, społeczeństwo się starzeje.
ZOZ Targówek zatrudnia ok. 30 lekarzy, a także wielu specjalistów z innych dziedzin – magistrów rehabilitacji ruchowej, psychologów i logopedów. Zdaniem dyr. Bromboszcza, wkrótce pojawią się kłopoty z brakiem personelu. Sztuką będzie nie tyle uzyskanie dobrego kontraktu z NFZ, ile jego wykonanie.

Małgorzata SKARBEK

Archiwum