28 stycznia 2022

Interwencje rzecznika praw lekarza (luty 2022)

Szanowne Koleżanki i Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 471/P-VIII/19 z 17 kwietnia 2019 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2019 r., poz. 965 ze zm.).

MONIKA POTOCKA

rzecznik praw lekarza

Wobec ciągłych problemów dotyczących wypłacania i sposobu godzinowego rozliczania dodatku covidowego w szpitalach II poziomu zabezpieczenia oraz dookreślenia, na jakich oddziałach ten dodatek powinien być wypłacany, zwróciłam się do Ministerstwa Zdrowia o interpretację w tej sprawie.

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia z 29 października 2021 r. od 1 listopada 2021 wysokość dodatkowego świadczenia pieniężnego dla osób wykonujących zawód medyczny w szpitalach II poziomu zabezpieczenia COVID-19, powinna być równa 100 proc. wynagrodzenia należnego za każdą godzinę pracy osoby wykonującej zawód medyczny w formie udzielania świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że finansowaniu podlegać będzie każda rozpoczęta godzina, jako podstawa obliczania świadczenia dodatkowego. Nie ma potrzeby, aby osoba uprawniona do świadczenia dodatkowego w czasie tej godziny w sposób ciągły lub przez pełną godzinę udzielała świadczeń na warunkach określonych w poleceniu.

Ponadto w wymaganym w poleceniu, w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2021 r., wykazie godzin pracy z pacjentem z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, będącym podstawą ustalenia wysokości świadczenia dodatkowego, należy uwzględnić zarówno godziny pracy w strefie brudnej, jak i bezpośrednio związane z pracą w strefie brudnej, np. wyjście ze strefy brudnej w celu:

skorzystania z przepisanych prawem przerw w pracy,

prowadzenia dokumentacji związanej z wykonywaniem pracy w strefie brudnej,

przygotowania do pracy w strefie brudnej (pobrania leków itp.).

Do wykazu godzin pracy z pacjentem z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, będącego podstawą ustalenia wysokości świadczenia dodatkowego, nie będzie się natomiast bez wątpienia wliczać czas wykonywania ww. czynności przez osoby przebywające wyłącznie w strefie czystej lub gdy ww. czynności nie pozostają w związku z pracą danej osoby w strefie brudnej.

W kwestii zdefiniowania kryteriów oceny pacjenta, u którego jest podejrzenie zarażenia SARS-CoV-2: osoba wykonująca zawód medyczny zatrudniona w szpitalu II poziomu zabezpieczenia covidowego musi udzielać świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nieuprawnione jest natomiast twierdzenie, że dodatkowe świadczenie pieniężne przysługuje osobom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w szpitalach II poziomu, które uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt tylko z pacjentami z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z pełną wersją interpretacji mogą się Państwo zapoznać w biurze RPL, ponadto trwa rozsyłanie jej do dyrektorów szpitali.

Proszę o aktywny udział w toczących się wyborach delegatów do naszej izby lekarskiej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum