15 listopada 2015

Posłuchać, zobaczyć… – Propozycje kulturalne

II Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

W drugim festiwalu (Warszawa, 6-12 listopada), przypadającym w 155. rocznicę urodzin I.J. Paderewskiego, wezmą udział artyści z Australii, Szwajcarii, USA, Majorki i Polski.
W programie koncerty, pokazy filmów, dyskusje i wystawy. W Święto Niepodległości na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina odbędzie się koncert patriotyczny z udziałem studentów i absolwentów uczelni. 12 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Marty Kluczyńskiej. Na fortepianie zagra Piers Lane.
http://www.avearte.pl

Mistrzowie pastelu

Muzeum Narodowe w Warszawie pokaże około 250 pasteli ze swojej kolekcji, na co dzień nieeksponowanych. Będzie można obejrzeć pastele z czasów stanisławowskich, jak również dzieła późniejszych polskich mistrzów tej techniki (m.in. Władysława Ślewińskiego, Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, S.I. Witkiewicza) oraz twórców zagranicznych. Atrakcją wystawy będzie pokazywany pierwszy raz w Polsce od czasów dwudziestolecia międzywojennego „Skarbiec wawelski” Leona Wyczółkowskiego, pochodzący z 1907 r. Wystawa potrwa od 29 października 2015 do 31 stycznia 2016.
http://www.mnw.art.pl

O warszawskiej Pradze na Pradze

Muzeum Warszawskiej Pragi mieści się w trzech odrestaurowanych zabytkowych kamienicach i oficynie przy ul. Targowej. Zgromadzone tam zdjęcia, przedmioty i historie mieszkańców dokumentują dzieje prawobrzeżnej części miasta. Są również świadectwem wielokulturowego charakteru Pragi. W oficynie znajdują się sale dawnej modlitewni żydowskiej z zachowanymi polichromiami. Ekspozycja stała, otwarta we wrześniu 2015 r., prowadzi zwiedzających przez strefy praskiej historii i kultury.
http://www.muzeumpragi.muzeumwarszawy.pl

Starożytne hutnictwo na Mazowszu

Wystawa „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne na przełomie er” w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie to wyprawa na tereny dzisiejszego Mazowsza sprzed 2 tys. lat. Zwiedzający poznają życie w dawnej osadzie, oglądając zrekonstruowane przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, ozdoby wykonane z rogu, żelaza, szkła i drewna. Do przygotowania nowoczesnej ekspozycji wykorzystano technikę multimedialną, m.in. projekcje holograficzne oraz filmy w technice 360o.
http://www.mshm.pl

Muzeum Katyńskie

Muzeum Katyńskie ma nową siedzibę – na terenie Cytadeli Warszawskiej. Od 3 listopada placówka jest udostępniona do zwiedzania indywidualnego.
http://www.muzeumkatynskie.pl

Archiwum