18 maja 2004

W Unii Europejskiej

Do Unii Europejskiej należy obecnie 15 państw:
Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania. Z „piętnastki” – tylko Dania, Szwecja i Wielka Brytania nie przyjęły euro jako swojej waluty.

Nowi członkowie
W maju 2004 roku do Unii Europejskiej dołączy 10 państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry.

Flaga UE
– dwanaście złotych gwiazd, ułożonych koliście na lazurowym tle.
Pomysł na wygląd i kształt flagi pochodzi od hiszpańskiego dyplomaty Salvadora de Madariaga y Rojo oraz francuskiego plastyka Arsena Heitza. Od 1951 r. pracowali razem dla Rady Europy. Jesienią 1955 r. przedstawili ostateczny projekt flagi: dwanaście złotych gwiazd, usytuowanych w miejscach godzin na tarczy zegara, na lazurowym tle. Określono proporcje długości flagi do jej wysokości (3:2), promień gwiazdy na 1/18 wysokości i promień korony na 1/3 wysokości, z niezmienną liczbą dwunastu gwiazd symbolizujących doskonałość i pełnię, godziny, miesiące, znaki zodiaku i apostołów.
Projekt flagi zatwierdzono w czasie posiedzenia Rady Europy w Paryżu. Ta sama flaga Europy, dokładnie opisana symbolicznie, heraldycznie i geometrycznie, została przyjęta 21 kwietnia 1986 r. jako flaga Wspólnot Europejskich, a obecnie Unii Europejskiej. 8 grudnia jest obchodzony jako rocznica uroczystego przyjęcia w 1955 roku flagi Europy.

Hymn
Komitet Ministrów Rady Europy 12 stycznia 1972 r. zatwierdził jako hymn europejski muzyczną aranżację preludium Ody do radości, IV części IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, przygotowaną przez Herberta von Karajana. Od 1986 roku Oda do radości jest hymnem Unii Europejskiej.
Beethoven skomponował muzykę w latach 1817-1823 do wiersza Fryderyka Schillera Oda do radości z 1785 r. Jednak oficjalnie hymn Unii Europejskiej nie ma słów – aby nie doszło do sporów, w jakim języku powinien być śpiewany.

oprac. Stefan ROKITA

Archiwum