1 kwietnia 2020

WSPARCIE DLA LEKARZY

Odczuwasz obciążenia związane z koronawirusem? Izba zapewnia lekarzom wsparcie psychologiczne

Wyjątkowa sytuacja kryzysowa, wynikająca z rozwoju epidemii koronawirusa, skutkuje wieloma obciążeniami dla lekarzy.Prócz obciążeń związanych z poczuciem odpowiedzialności za pacjentów, rodziny, z obaw o własne zdrowie, pojawia się mnóstwo innych emocji i trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Nasza izba oferuje wsparcie psychoterapeutów.

Zgłosić może się każdy lekarz – członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Można spotkać się z psychoterapeutą albo porozmawiać telefonicznie. By uzyskać fachową pomoc, wystarczy zadzwonić do Magdaleny Flagi-Łuczkiewicz, pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej, pod nr tel. 660-672-133 (jeżeli nie będzie mogła odebrać, na pewno oddzwoni). Można również wysłać SMS bądź e-mail: pelnomocnikzdrowia@oilwaw.org.pl.

Zagrożenie koronawirusem to dla lekarzy ogromne wyzwanie – zarówno w kontekście zawodowym, systemowym, jak i zwyczajnie ludzkim. Bywa ciężko, gdy pracujemy na pierwszej linii frontu i przyjmujemy dziesiątki lub setki potencjalnie zarażonych koronawirusem pacjentów. Myślimy o nich, o bezpieczeństwie swoim i swoich rodzin, a towarzyszące temu lęki, poczucie wypalenia i stres są zrozumiałe. Lekarze potrzebują wsparcia psychologicznego. Takie wsparcie jest ważne dla nas samych, ale przyniesie ulgę również naszym rodzinom i pacjentom – powiedział prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.      rj

Lekarzu, jeżeli masz pytania dotyczące swoich praw i obowiązków, zadzwoń lub napisz do nas

Wyjątkowość sytuacji, w której znajdują się obecnie lekarze, może rodzić szereg pytań prawnych. Do naszej izby zgłaszane są pytania dotyczące m.in. spraw z pogranicza zawodowego i prywatnego. Pomocą służy kancelaria działająca w naszej izbie, w ramach programu „Prawnik dla lekarza”. Kancelaria systematycznie przygotowuje odpowiedzi na zadawane pytania. Część wyjaśnień, dotyczących najczęściej poruszanych przez lekarzy spraw, opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej.

W razie wątpliwości i pytań z zakresu prawa należy napisać wiadomość pod adresem: prawnikdlalekarza@oilwaw.org.pl bądź zadzwonić pod numer telefonu: 728-988-518.                                                            rj

Lekarzu, jeśli zarazisz się koronawirusem, skontaktuj się z nami w sprawie odszkodowania

Gdy w obliczu koronawirusa Państwo dbacie o pogłębianie swojej lekarskiej wiedzy, skupiacie się na pacjentach i jak najlepszych reakcjach na dynamicznie zmieniającą się sytuację, my podejmujemy działania w sprawie wsparcia dla członków naszej OIL. Izba zapewnia objęcie ubezpieczeniem 100 lekarzy, u których potwierdzono by zarażenie wirusem SARS-CoV-2. W przypadku wzrostu zachorowań wśród lekarzy z naszej OIL również będziemy starali się wyjść z pomocą.

Mowa o NNW wykupionym przez izbę dla lekarzy z OIL w Warszawie, którzy zakażą się w pracy koronawirusem. Wysokość jednorazowej wypłaty to 5 tys. zł (w przypadku pierwszych 100 lekarzy; grupa bezimienna).

Zachorowanie na koronawirusa może mocno skomplikować życie zawodowe i rodzinne lekarzy. Nasza izba również w niestandardowych sytuacjach stara się zapewniać różne formy pomocy dla Państwa. Jedną z nich jest właśnie dodatkowe ubezpieczenie – powiedział prezes ORL Łukasz Jankowski.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22-542-83-39. Można również kontaktować się drogą e-mailową: m.lisieski@oilwaw.org.pl 

Renata Jeziółkowska