26 października 2009

Zdrowie jest piękne

Mazowsze lokuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem wykonywania przesiewowych badań cytologicznych, których celem jest wykrycie raka szyjki macicy. W 2008 r. NFZ wysłał ponad 383 tys. imiennych zaproszeń na badania do mieszkanek województwa; skorzystało z nich ok. 18 tys. kobiet. Ogółem wykonano ok. 80 tys. cytologii.
Najniższy wskaźnik zanotowano w powiecie grójeckim, w którym także sytuacja epidemiologiczna jest zła.
W bieżącym roku wysyłkę imiennych zaproszeń przejął Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, który realizuje zadanie partiami, w porozumieniu ze świadczeniodawcami. Od połowy lipca do końca września wysłał 113 tys. zaproszeń.
W tym czasie wykonano 73 tys. badań. Całkowita liczba kobiet, które wykonały badania, wzrosła o 18 tys.
Propagowaniu profilaktyki w tym zakresie służy konkurs „Zdrowie pięknem kobiety”, ogłoszony przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego. Trwa on od marca do grudnia br.
– Nie chcieliśmy powielać akcji instytucji zajmujących się już tym zadaniem, ale zachęcić kobiety do wykonania badań i nagrodzić te, które dbają o swoje zdrowie – mówi Katarzyna Paczek, dyrektor MCZP. – Nawiązaliśmy współpracę z firmą produkującą kosmetyki Soraya i otrzymane od niej środki pielęgnujące rozlosowujemy wśród kobiet, które się poddały badaniu. Już wręczono nagrody w pierwszym etapie konkursu. Druga pula nagród w grudniu.
Przyczyn lekceważenia oferty badania cytologicznego jest wiele, m.in. obawa przed możliwością ujawnienia faktycznego stanu zdrowia, przeświadczenie o braku szans na wyleczenie i niewiara, że choroba wykryta we wczesnym stadium jest wyleczalna, a także wstyd i zażenowanie przed badaniem, ignorowanie ryzyka choroby, brak wiedzy i nawyków profilaktycznych.
Polska jest jednym z krajów o największej zachorowalności na raka szyjki macicy. Istotną poprawę w wykrywalności i leczeniu notuje się dopiero wtedy, gdy badania przesiewowe obejmują ok. 70 proc. populacji.

mkr

Archiwum