25 lutego 2022

W rolach różnych

Jak mieć czas na wszystko – pracę, rodzinę, dom, spotkania ze znajomymi, pasje, rozwój, dbanie o kondycję fizyczną, odpoczynek itd.? Doba ma 24 godziny, a chcemy zachować właściwe proporcje w podziale czasu, dobre relacje z ludźmi, być świetnymi we wszystkim, co robimy… Jestem ja, osoby wokół mnie, zmieniające się okoliczności i wszechobecna presja.

Renata Jeziółkowska, redaktor naczelna

Marcowy numer „Pulsu” w dużej mierze poświęcamy łączeniu ról, zadań i trosce o relacje. Szczególnie zależy nam na ukazaniu punktu widzenia kobiet (w tym miesiącu przypada Dzień Kobiet, czyli okazja jest dobra). Podkreślamy to na okładce. Postać na ilustracji, będąca połączeniem różnych wersji samej siebie, emanuje spokojem, którego tak bardzo brakuje nam w natłoku codziennych spraw. Może trzeba coś odpuścić, zrobić mniej, wyznaczyć priorytety. Nasze rozmówczynie i rozmówcy dzielą się doświadczeniami, podpowiadają, jak zbliżyć się do równowagi. Jak pewne rzeczy ułożyć, mając na uwadze, że nikt nie jest idealnym rodzicem, pracownikiem, szefem, przyjacielem.

Zwracamy uwagę na aspekty psychologiczne, ale również prawne. Sprawdzamy, jak przepisy prawa regulują kwestię opieki nad małym dzieckiem w kontekście dyżurów. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, związanych z Państwa prawami i obowiązkami zawodowymi, mogą Państwo konsultować się z działającym przy naszej OIL Biurem „Prawnik dla lekarza”.

Co w sytuacji, gdy dojście do porozumienia wydaje się niemożliwe? Ostatnią szansą mogą być mediacje. Warto pamiętać, że w OIL w Warszawie jest mediator. Zamieściliśmy wywiad, z którego dowiecie się Państwo, na czym mediacje polegają i jakie przynoszą korzyści.

W „Pulsie” rozmawiamy o relacjach, więc sporo miejsca poświęcamy kwestiom związanym z zarządzaniem, komunikowaniem się ze współpracownikami, przełożonymi, podwładnymi. Pod lupę bierzemy szpitalne oddziały działające w systemie konsultanckim lub ordynatorskim. Dyskutujemy, publikujemy różne opinie, fakty oraz stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Samo słowo „ordynator” zostało przeanalizowane w rubryce „Słowa na zdrowie” prof. Jerzego Bralczyka.

Zachęcamy Państwa do głosowania w ramach Lekarskiego budżetu partycypacyjnego oraz do zwracania się do izby z pomysłami, do realizacji których służą nasze programy prowadzone przez poszczególne komisje. Zapraszamy na planowane w najbliższych tygodniach szkolenia, spotkania, konkursy.

W kwietniu rozpoczynamy drugą edycję cyklu spotkań „Kierunek – specjalizacja”. Lekarze stażyści, stojący przed wyborem swojej dalszej drogi zawodowej, będą mogli posłuchać o doświadczeniach osób pracujących w poszczególnych specjalizacjach. Celem sesji jest przybliżenie specyfiki danej dziedziny, jej zalet i wad. Pierwsza organizowana przez nas edycja cyklu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i bardzo pozytywnym odbiorem uczestników. Pomysł udoskonalamy, zapraszamy lekarzy i lekarzy dentystów.

Wielkimi krokami zbliżają się VI Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, najważniejsze przedsięwzięcie OIL w Warszawie organizowane dla lekarzy dentystów. Zachęcamy do rejestracji, a aktualne informacje zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

W miesięczniku „Puls” nie zabrakło spraw bieżących, tematów dotyczących systemu i związanych z epidemią. W rubryce W_ETERZE udostępniamy cytaty z mediów (w wielkim skrócie). Ochrona zdrowia w różnych wątkach pojawia się w mediach, przedstawiciele naszej izby bardzo często są zapraszani do komentowania rządowych decyzji, obecnej sytuacji, wprowadzanych lub zapowiadanych rozwiązań. Biorą udział w programach na żywo, ich opinie zamieszczane są w serwisach informacyjnych, publikowane na łamach gazet i na portalach internetowych.

Przedstawiamy też listę delegatów na Okręgowy Zjazd Lekarzy IX kadencji. Zachęcamy do sprawdzenia, kto będzie reprezentował Państwa rejon i środowisko lekarskie.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum