28 stycznia 2004

Po raz szósty

Najbardziej udaną akcją Komisji ds. Emerytów i Rencistów OIL w Warszawie w ciągu ostatnich dziewięciu lat jest zorganizowanie turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych w Wildze.
Trzy miesiące w roku – od 15 czerwca do 15 września – nasi Koledzy odpoczywają w lesie, zbierają grzyby, zwiedzają obiekty sakralne, korzystają z pływalni, sali gimnastycznej, urządzają wspólne wieczorki. I przy herbacie, kawie rozwiązują się języki, dowcipy sypią się jak z rękawa, a stare melodie czynią cuda – wszystkim ubywa co najmniej 20 lat. Kilka osób spędza czas na długich spacerach lub przy brydżu.
W tym roku z turnusów skorzystało więcej osób niż w latach poprzednich. Kilkanaście osób – z zaburzeniami w orientacji, z depresją, po operacjach ortopedycznych, niedowidzące w znacznym stopniu itp. – ze względu na znacznie ograniczoną sprawność przyjeżdżało z tzw. opieką. Z wczasów korzystały też osoby samotne, które wymagały dłuższego pobytu niż 14 dni, oraz te, którym klimat w Wildze i dłuższy pobyt zapewniały trwalsze efekty lecznicze.
W 2003 r. nasi Koledzy wykorzystali 90 turnusów dwutygodniowych i 7 turnusów siedmiodniowych. Niektórym uczestnikom Okręgowa Izba Lekarska zapewniła rekompensaty za jeden lub dwa turnusy. W tym roku z tej formy pomocy skorzystało 31 osób, a rekompensatę wypłacono za 39 turnusów. Łącznie Izba Lekarska wypłaciła 27 200 zł.
Chętnych na wczasy w Wildze jest więcej, mimo że warunki nie są luksusowe. Atutem jest możliwość zajęcia domków – z pełnym węzłem sanitarnym – przez dwie osoby. Próba przeniesienia uczestników do innego ośrodka, mającego lepsze warunki lokalowe, nie powiodła się. Domki w sąsiednim ośrodku, chociaż luksusowe, przeznaczone były dla czterech osób.
Pogoda w tym roku była bardzo ładna; jeden chłodny i deszczowy tydzień nie popsuł humoru. A zbiory grzybów okazały się imponujące!
Przypuszczam, że w następnych latach coraz więcej Kolegów będzie spędzać letni czas w Wildze.

Daniela Machnicka-Bacciarelli

Podziękowania

Do Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie – na ręce przewodniczącego Andrzeja Włodarczyka

Uczestnicy wczasów w Wildze trwających między 15.06. a 14.09. 2003 r. serdecznie dziękują za umożliwienie im wypoczynku w Ośrodku Wypoczynkowym „WALTER”.
Szczególne podziękowanie pragniemy złożyć p. dr Machnickiej-Bacciarelli – przewodniczącej Komisji ds. Emerytów i Rencistów – za znakomitą organizację i serdeczną, pełną wyrozumiałości opiekę przez okres trwania turnusów.