2 lipca 2021

Analiza przypadku – Staranność

Karolina Podsiadły-Gęsikowska – adwokat

Aleksandra Powierża – radca prawny

Pacjenci nie zawsze decydują się na zgłaszanie roszczeń w stosunku do lekarza prowadzącego terapię. Czasem wolą zgłosić roszczenia wobec placówki medycznej. Nie oznacza to jednak, że w przypadku uznania odpowiedzialności placówki medycznej lekarz automatycznie będzie zwolniony z odpowiedzialności. W jakich sytuacjach również lekarz będzie ponosił odpowiedzialność?

Pani B. 16.07.2016 r. doznała urazu przedramienia. Po zdarzeniu zgłosiła się na SOR szpitala w G. gdzie rozpoznano złamanie nasad dalszych kości przedramienia lewego oraz wykonano repozycję zamkniętą złamania. Wobec nieuzyskania zadowalającego efektu leczenia 18.07.2016 r. pacjentka została przyjęta na Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w celu przeprowadzenia operacji. Zabieg otwartego nastawienia złamania z wewnętrzną stabilizacją przeprowadził specjalista z zakresu ortopedii dr H. Pani B. została wypisana ze szpitala z zaleceniem kontynuowania leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Dalsze jej leczenie odbywało się w przyszpitalnej poradni ortopedycznej, gdzie 23.09.2016 r. rozpoznano obluzowanie pierwszego wkrętu blokowanego z płytki oraz cechy zespołu Sudecka. Dlatego 19.10.2016 r. w Centrum Medycznym w R. przeprowadzono zabieg usunięcia zespolenia.

Roszczenia w przedmiotowej sprawie zostały skierowane do ubezpieczyciela szpitala w G., który po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego uznał odpowiedzialność za błąd polegający na niedokonaniu zabiegu usunięcia przemieszczonych odłamów kostnych oraz zmiany położenia śruby przechodzącej do stawu i dokonał wypłaty zadośćuczynienia w wysokości 9 tys. zł.

Ponieważ przeprowadzający operację dr H. zatrudniony został na podstawie umowy o realizację świadczeń zdrowotnych, ubezpieczyciel szpitala skierował roszczenie regresowe do ubezpieczyciela dr. H., domagając się zwrotu wypłaconej kwoty.

Aby ustalić, czy postępowanie medyczne dr. H. było prawidłowe, zgodne z aktualną wiedzą medyczną i przeprowadzone z należytą starannością, ubezpieczyciel zasięgnął opinii lekarza specjalisty z zakresu ortopedii.

Orzecznik potwierdził, że podczas udzielania pomocy pani B. 16.07.2016 r. dr H. dopuścił się błędu medycznego polegającego na nieprawidłowym ulokowaniu śruby przechodzącej przez szparę stawową. Jednocześnie opiniujący odrzucił zarzut niepełnej korekcji przemieszczenia, wskazując, że nie zawsze jest możliwa. Specjalista stwierdził jednak, że nieprawidłowe ulokowanie śruby, której trzpień przechodzi przez szparę stawową, spowodowało wzrost występującego u pacjentki trwałego uszczerbku na zdrowiu, lecz nie miało wpływu na istotne nasilenie dolegliwości czy wydłużenie leczenia.

Dokonano zatem wypłaty na rzecz ubezpieczyciela SOR szpitala w G., dochodzoną kwotą 9 tys. zł obciążając polisę dr. H.

Pytanie redakcji: Czy zawsze wypłata regresu jest zasadna?

Odpowiedź prawnika lekarza: Warunkiem dochodzenia przez szpital roszczeń regresowych jest udowodnienie, że to lekarz popełnił błąd. Roszczenie regresowe nie będzie skuteczne np. w przypadku zakażenia szpitalnego spowodowanego stanem sanitarnym pomieszczeń szpitalnych, a nie zaniechań ze strony lekarza.

Pytanie redakcji: Czy roszczenie przysługujące od lekarza będzie wypłacone w tej samej wysokości, w jakiej wypłaciła je placówka medyczna?

Odpowiedź prawnika lekarza: Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości roszczenie zostało wypłacone przez placówkę medyczną i na jakiej podstawie zatrudniony jest lekarz. W przypadku lekarza zatrudnionego na podstawie umowy o pracę odpowiedzialność ograniczona jest
do trzech pensji, chyba że popełnił błąd umyślnie, wówczas– w pełnej wysokości. W pełnej wysokości będzie możliwy również regres w stosunku do lekarza zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Pytanie redakcji: Czy placówka medyczna musi dochodzić roszczeń regresowych?

Odpowiedź prawnika lekarza: Nie, ale z pewnością, jak tylko będzie mogła, wykorzysta taką szansę. Również ubezpieczyciel chętnie ściągnie wypłacone świadczenie od lekarza lub jego ubezpieczyciela.

www.prawniklekarza.pl

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum