4 lipca 2017

Czerwcowe spotkania

POWIEM WPROST

Andrzej Sawoni prezes ORL w Warszawie

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne wpisały się w kalendarz izbowych wydarzeń. Z roku na rok przybywa lekarzy dentystów zainteresowanych udziałem w konferencji. Cieszymy się, że rośnie jej ranga. Po trzech latach doświadczeń organizacyjnych możemy powiedzieć, że jest to wydarzenie ponadregionalne, które przyciąga uczestników z różnych części Polski i którego wiele osób oczekuje. Tegoroczne spotkania zostały przygotowane we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, a bogaty program umożliwiał zainteresowanym wybór tematów. Oczywiście MSS to nie tylko konferencja naukowa, ale też spotkanie integracyjne. To okazja do rozmów o sprawach naszego środowiska i chwila wypoczynku, tym bardziej że pogoda sprzyjała organizatorom i gościom. A odpoczynek lekarzom jest potrzebny. Coraz częściej słyszymy o ich przemęczeniu, wypaleniu zawodowym. Powodem są towarzyszące naszej codziennej pracy stres, pośpiech, biurokracja, często niemożność sprostania oczekiwaniom pacjentów. Podczas czerwcowego zjazdu integracyjnego Oddziału Ziemi Radomskiej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich odbyła się konferencja „Lekarze słudzy i strażnicy życia – godność człowieka w służbie zdrowia”. Miejscem obrad było, sprzyjające osobistemu wyciszeniu i refleksji, Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu. Na konferencji z referatem wystąpił wiceprezes ORL w Warszawie Julian Wróbel. Nasza Izba wsparła zjazd organizacyjnie i finansowo.

W czerwcu odbył się VIII Rodzinny Piknik Integracyjny Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. To impreza rekreacyjna, przeznaczona przede wszystkim dla rodzin i ciesząca się sporym zainteresowaniem. Ale z czasem plenerowa formuła spotkania, mającego na celu integrację samorządów, wyczerpuje się. Czas pomyśleć o nowym projekcie. Podczas tegorocznego pikniku odbyło się przekazanie buławy i przewodnictwa forum, którego nasza Izba jest aktywnym uczestnikiem, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Mazowieckie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego było współorganizatorem konferencji w Senacie, która odbyła się na początku czerwca. Rozmawialiśmy o roli samorządów zawodowych w życiu publicznym, o ich znaczeniu dla interesu publicznego i bezpieczeństwa jednostki. O problemach lekarzy i lekarzy dentystów dyskutowaliśmy również na sesji samorządowej, zorganizowanej podczas III Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych. Ten czerwcowy cykl spotkań, różnorodnych tematycznie – naukowych, poświęconych kwestiom etyki i pracy, działalności samorządowej, a także integracyjnych i rekreacyjnych . pokazuje, że społeczność zawodowa może wspólnie tworzyć wiele płaszczyzn porozumienia. Możemy razem, właśnie w oparciu o strukturę naszego samorządu, ale też w mniejszych grupach, np. stowarzyszeń, a także na szerszym forum wielu zawodów, dbać o interesy członków naszych korporacji, a także w efekcie finalnym – adresatów naszej zawodowej aktywności. Dla nas są nimi pacjenci.