13 listopada 2018

Z Mazowsza

Kobieta Sukcesu Mazowsza 2018

Ewa Dądalska, ginekolog położnik ze Szpitala Powiatowego w Wołominie, znalazła się w Złotej Dziesiątce Kobiet Sukcesu Mazowsza. Dodatkowo zdobyła tytuł Kobiety Sukcesu Internautów.

Jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorem nauk medycznych, specjalność: ginekologia onkologiczna. Uhonorowana w 2016 r. nagrodą „Anioły Medycyny”, do której pacjenci zgłaszają farmaceutów i lekarzy przekraczających standardy polskiej ochrony zdrowia, okazujących pacjentom serce, zainteresowanie i empatię. Wcześniej przez 14 lat pracowała w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie i w Szpitalu Specjalistycznym „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”, gdzie przez 2 lata była zastępcą ordynatora. W wołomińskim szpitalu pracuje od 1 lutego 2017 r. na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Stworzyła poradnię onkologiczną. Współtworzyła stronę internetową poświęconą kobietom chorym na nowotwór.

Doktorant WUM członkiem European Health Parliament w Brukseli

Paweł Koczkodaj, absolwent kierunku zdrowie publiczne, a obecnie doktorant Wydziału Nauki o Zdrowiu, został wybrany na członka European Health Parliament w Brukseli.

W ramach swoich obowiązków w grupie 55 specjalistów będzie pracował nad rozwiązaniami na rzecz poprawy zdrowia w Europie. Naukowiec skupi się na zagadnieniach prewencji antynowotworowej. Celem EHP jest nawiązanie kontaktu z kluczowymi interesariuszami i wymiana pomysłów z urzędnikami UE, członkami Parlamentu Europejskiego, organizacjami pozarządowymi, mediami i obywatelami, a następnie wypracowanie i przedstawienie politycznych zaleceń. Stworzone rozwiązania zostaną zaprezentowane na ostatniej sesji plenarnej EHP i udostępnione decydentom oraz osobom związanym z opieką zdrowotną w całej UE. Ostatecznym celem działań EHP jest wdrożenie propozycji przez Komisję Europejską i przełożenie zaleceń na inicjatywę ustawodawczą danego kraju.

Odnowiony SOR w Siedlcach

Ponad 13 mln zł kosztowała gruntowna przebudowa i nowoczesne wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Siedlcach.

Wartość przeprowadzonych inwestycji wynosi 13,5 mln zł, ponad 7,4 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego. Szpitalny Oddział Ratunkowy powstał praktycznie od nowa. Powiększony o pomieszczenia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, obecnie zajmuje 1402 mkw. W ramach projektu utworzono nowe gabinety konsultacyjne i zabiegowe, stanowiska do intensywnej terapii, intensywnego nadzoru oraz miejsca dekontaminacji pacjentów. Powstała nowa centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła i instalacją wentylacji w pomieszczeniach SOR. Kupiony i zainstalowany został dodatkowy agregat prądotwórczy. Oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt, m.in. aparat RTG, doposażone zostały także sale zabiegowo-operacyjne służące do realizacji świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego. Otrzymane z budżetu województwa środki placówka przeznaczyła na zakup m.in. stołów operacyjnych ortopedycznego i ogólnochirurgicznego, lampy operacyjnej, kolumny chirurgicznej i anestezjologicznej, zestawów do terapii natychmiastowej, a także łóżka do sali pooperacyjnej. Poza tym szpital wzbogacił się o zestaw laparoskopowy, cyfrowy rejestrator obrazu, aparat do znieczulenia ogólnego, defibrylator, respirator i kardiomonitor. – To bardzo ważne wsparcie. Tylko na te projekty przeznaczyliśmy z naszego budżetu ponad 7,4 mln zł. Szpital zmienia się na naszych oczach. Nowoczesne sale, oddziały i wyposażenie, a do tego wszystkiego znakomita kadra lekarska – podsumowuje wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. 

pk