7 grudnia 2020

Nie tylko COVID-19

O zdrowiu, naszym najcenniejszym kapitale, profilaktyce, leczeniu i kondycji systemu ochrony zdrowia rozmawiali uczestnicy Kongresu „Zdrowie Polaków” 2020. Odbyło się siedem debat, kilkadziesiąt paneli i wykładów ekspertów.

Zaproszeni goście dzielili się wiedzą z różnych dziedzin medycyny, przekazywali rady, jak dbać o zdrowie. Edukacja zdrowotna należała do wiodących zagadnień, gdyż od stosunku jednostki do własnego zdrowia, dbałości o nie w dużej mierze zależy kondycja całego społeczeństwa. Nie sposób było uniknąć tematów związanych z walką z SARS-CoV-2 i konsekwencjami pandemii.

– Znajdujemy się, szczególnie cała północna półkula, w krytycznym momencie – stwierdziła dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce. – Czeka nas kilka bardzo ciężkich miesięcy, zwłaszcza że wiele krajów zanotowało niebezpieczny wzrost zachorowań, prowadzący do przeciążenia szpitali i oddziałów intensywnej terapii.

Dr Cuchi zaapelowała do państw walczących z pandemią o pilne działania dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Podkreśliła, że należy otwarcie i zrozumiale informować opinię publiczną o sytuacji epidemicznej w kraju i obowiązujących zaleceniach oraz wypracować zasady kontaktowania się z osobami zakażonymi w celu przekazywania im konkretnych instrukcji postępowania.

Uczestnicy kongresu poruszali także tematy dotyczące działań władz ustawodawczych, wykonawczych i samorządowych na rzecz zdrowia Polaków. Mówili o nauczaniu przed- i podyplomowym, zwracali uwagę na wyjątkowo trudną obecnie sytuację pacjentów chorujących na inne choroby niż COVID-19.

– Trzeba pamiętać, że medycyna nie kończy się na pandemii. Ciągle atakują nas wszystkie choroby, które powodują, że codziennie umiera około 1200 rodaków: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, choroby związane z otyłością, nadciśnieniem. O tym nie należy zapominać– zaznaczył prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Problem utrudnień w leczeniu podczas pandemii, z którym borykają się pacjenci z wieloma schorzeniami, pojawił się podczas debaty „Ochrona zdrowia w okresie COVID-19”.

– System ochrony zdrowia przekształcił się w system covidowy. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbach: ile porad zostało lub nie zostało udzielonych? Pozamykano przychodnie, pozamykano oddziały, kliniki, szpitale. Nie przyjmuje się pacjentów na zaplanowane zabiegi – alarmował prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślił, że inne choroby niż COVID-19 nie mogą być marginalizowane. – Wydaje się, że pandemia będzie kołem zamachowym zmian w ochronie zdrowia, gdyż obnażyła wszystkie niedoskonałości systemu: kadrowe, organizacyjne, finansowe – stwierdził. – W tym okresie nie zniknęły sepsy meningokokowe, nie zniknęły sepsy spowodowane przez inne bakterie, również inne infekcje wirusowe mogą przebiegać ciężko, a rodzice nie zawsze są w stanie ocenić wszystkie objawy kliniczne – zwróciła uwagę prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. Jej zdaniem teleporada nie w każdym przypadku się sprawdza.

Uczestnicy kongresu dostrzegli też problem niedoboru kadr medycznych. – Szkolenie specjalisty trwa 11–12 lat. Dopiero po tym okresie lekarz staje się samodzielnym specjalistą. Tego procesu nie skrócimy – wyraził opinię prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – Jeżeli dzisiaj zwiększymy liczbę miejsc na studiach, efekt będzie odczuwalny za 11 lat. W związku z tym potrzeba pomocy dla lekarzy, pielęgniarek – opiekunów medycznych i asystentów, których można wyszkolić w ciągu roku i odciążyć system.

– To ostatni dzwonek, żebyśmy przeszyli od deklaracji do prawdziwych czynów. Ochrona zdrowia musi być na pierwszym planie u wszystkich, którzy mają na nią wpływ – podsumował debatę prof. Henryk Skarżyński, pomysłodawca i przewodniczący rady programowej kongresu.

Podczas kongresu miało miejsce blisko 250 wystąpień. Jego formuła została rozszerzona o transmitowane przez Internet panele, które zorganizowano w dziewięciu ośrodkach akademickich: Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Debaty ekspertów, panele i wykłady można było śledzić online.

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum