30 stycznia 2020

Bez znieczulenia

Marek Balicki

W apelu z 4 października 2018 r. Prezydium NRL przypomniało wszystkim lekarzom, zwłaszcza tym, którzy sprawują funkcje posłów i senatorów, że zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powołaniem lekarza jest zapobieganie chorobom i działanie zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Bezpośrednim powodem wystosowania apelu było rozpoczęcie w Sejmie prac legislacyjnych nad obywatelskim projektem przewidującym zniesienie obowiązku szczepień ochronnych. Szczególny niepokój Prezydium Rady budził fakt, że głosy kwestionujące zasadność szczepień pochodziły również od niektórych przedstawicieli zawodów medycznych.

Gdy analizujemy głosowanie nad podniesieniem akcyzy na napoje alkoholowe części parlamentarzystów lekarzy (zwłaszcza w Senacie, który ustawę w tej sprawie odrzucił), skojarzenie z apelem w sprawie szczepień nasuwa się samo. Problemy zdrowia publicznego związane z alkoholem są nie mniejsze niż te, które wynikają z działań ruchów antyszczepionkowych, a skutki społeczne i zdrowotne szkodliwego picia rosną, podobnie jak liczba niezaszczepionych dzieci.

Według WHO alkohol jest drugim w Europie czynnikiem ryzyka dla zdrowia populacji, a ponad 60 różnych chorób i urazów wiąże się z jego spożywaniem. Korzystanie z żadnego innego towaru na rynku nie przynosi tak szkodliwych efektów. Jednocześnie prewencja pierwotna, polegająca na zapobieganiu problemom zdrowotnym przez kontrolowanie czynników ryzyka, jest w tym przypadku nie tylko możliwa, ale i skuteczna. Z badań międzynarodowych wynika jednoznacznie, że zmniejszanie dostępności ekonomicznej alkoholu za pomocą odpowiedniej polityki cenowej, a więc akcyzy, a także ograniczanie dostępności fizycznej, m.in. w wyniku zmniejszenia liczby punktów sprzedaży i skrócenia godzin ich otwarcia, okazuje się skuteczne w redukcji liczby zachorowań będących następstwem jego spożywania.

Potwierdzają to również polskie doświadczenia. Obniżenie akcyzy w 2003 r. spowodowało skokowy wzrost spożycia, a pewne ograniczenie wzrostu przyniosły dopiero późniejsze podwyżki podatku akcyzowego w 2009 i 2014 r. Wzrost siły nabywczej ludności w ostatnich latach zwiększył dostępność alkoholu i dlatego akcyzę należałoby podnieść.

Parlamentarzyści lekarze podczas podejmowania decyzji powinni pamiętać o tzw. podwójnej naturze alkoholu. Korzyści gospodarcze, które przynosi jego sprzedaż, idą w parze z większymi kosztami konsekwencji spożywania. Aktualne jest nadal oczekiwanie, że lekarze biorący udział w pracach nad przepisami dotyczącymi zdrowia będą zawsze kierować się posiadaną wiedzą medyczną, a nie zobowiązaniami politycznymi. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum