12 maja 2021

Ból i cierpienie

W tym roku konferencja ze względu na pandemię odbyła się online. Jej tematem była ciąża patologiczna, diagnostyka i terapia wad płodu.

 

organizatorzy

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Medyczny Collegium Medicum UKSW.

 

Odbyły się trzy sesje tematyczne:

I. Diagnostyka przedurodzeniowa wad płodu

II. Terapia wewnątrzmaciczna wad płodu

III. Leczenia wad płodu po urodzeniu

 

W konferencji wzięło udział 100 uczestników: lekarze, położne, psycholodzy, studenci medycyny i teologii, osoby spoza środowiska medycznego zainteresowane zagadnieniem. 

 

Temat tegorocznej, jubileuszowej konferencji był pomysłem dr. Mieczysława Szatanka, doświadczonego ginekologa położnika z Radomia i samorządowca z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zaangażowanego w promocję holistycznej koncepcji człowieka chorego. Podczas konferencji przedstawiono współczesne osiągnięcia i możliwości polskiej medycyny w diagnostyce i terapii wad rozwojowych płodów ludzkich w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Konferencja ma charakter apolityczny i nie odnosi się do współczesnych problemów etyczno-moralnych, tak żywo dyskutowanych obecnie w naszym społeczeństwie. Prezentowane referaty w sposób przystępny obrazowały możliwości leczenia różnych wad płodów w celu zmniejszenia negatywnych ich skutków. Poruszone zostały również aspekty opieki psychologicznej nad ciężarnymi dotkniętymi nieszczęściem wadliwego płodu oraz opieki hospicyjnej nad noworodkami i dziećmi obciążonymi wadami.

 

W konferencji wzięli udział najwybitniejsi polscy diagności i terapeuci, którzy zaprezentowali osiągnięcia swych ośrodków.

 

Ks. Dariusz Pater

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum