18 kwietnia 2019

Światowy Dzień Gruźlicy w Okręgowej Izbie Lekarskiej

Od 13 lat Polskie Towarzystwo Chorób Płuc organizuje konferencję naukową w ramach Światowego Dnia Gruźlicy obchodzonego z inicjatywy WHO 24 marca. Z tej okazji Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przygotowała sesję szkoleniową dla lekarzy POZ. Dr n. med. Krzysztof Dziubiński, kierujący Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów przy OIL w Warszawie, postawił przed pulmonologami zadanie przekazania lekarzom pierwszego kontaktu niezbędnej wiedzy na temat gruźlicy.

Sala im. dr. Władysława Szenajcha w naszej izbie wypełniła się do ostatniego miejsca i konieczne było dostawianie krzeseł. Frekwencja bardzo ucieszyła otwierającego obrady dr. Jarosława Bilińskiego, wiceprezesa ORL w Warszawie.

Pierwszy wykład dotyczył prawnych aspektów choroby. Dr T.M. Zielonka na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi omówił obowiązki lekarza i pacjenta związane z podejrzeniem gruźlicy lub zachorowaniem na nią. W przypadku chorób zakaźnych obowiązują bowiem specjalne zasady, zamiast prawa do wyrażenia zgody (lub nie) na każde działanie medyczne pacjent ma wiele obowiązków, do których należy udzielenie szczegółowych informacji, poddanie się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, izolacji i leczeniu. Z kolei lekarz ma precyzyjnie zdefiniowane obowiązki dotyczące informowania chorego i zgłaszania w ciągu 24 godzin zgonu z powodu choroby zakaźnej lub podejrzenia zakażenia.

W kolejnym wykładzie prof. Maria Korzeniewska-Koseła, kierująca Centralnym Rejestrem Gruźlicy w Polsce, przedstawiła najświeższe dane epidemiologiczne dotyczące tej choroby w naszym kraju i na świecie. Mimo stopniowej poprawy sytuacji epidemiologicznej, gruźlica wciąż jest poważnym problemem zdrowotnym. Dr n. med. Maria Błachnio, ordynator w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, omówiła typowe objawy i najważniejsze postacie gruźlicy. Zwróciła uwagę na przyczyny opóźnień w rozpoznaniu choroby, które najczęściej wynikają z postawy pacjentów, a nie z błędnych decyzji lekarskich i ograniczeń systemowych. Całość okrasiła arcyciekawymi przypadkami klinicznymi, w których rozpoznanie gruźlicy było sporym zaskoczeniem dla słuchaczy.

Sesję zakończył wykład dr. Jakuba Ptaka z Zakładu Radiologii Instytutu Gruźlicy, który na podstawie bogatej kolekcji zdjęć, zarówno radiologicznych, jak i tomografii komputerowej, zobrazował różne postacie gruźlicy.

Prof. Urszula Demkow z WUM jasno przedstawiła walory, a także ograniczenia testów immunologicznych. Służą one do wykrywania zakażenia prątkiem i nie są zalecane w diagnostyce aktywnej gruźlicy. Kierowniczka Referencyjnego Laboratorium Prątka, prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć, omówiła diagnostykę mikrobiologiczną i genetyczną w gruźlicy. Metody te są złotym standardem w diagnostyce tej choroby, a w ostatnich latach obserwuje się ich dynamiczny rozwój. Umożliwiają szybsze rozpoznawanie gruźlicy i charakteryzują się coraz większą czułością oraz swoistością. Niestety, wiąże się to ze wzrostem kosztów leczenia, o czym zapominają dysponenci środków finansowych.

Zainteresowanie wzbudził wykład dr n. med. Anny Pankowskiej, pediatry ze Szpitala w Łagiewnikach, poświęcony szczepieniom BCG i budzącym niepokój niepożądanym odczynom poszczepiennym. Lekarka przekazała w nim wiele praktycznych rad dotyczących postępowania w tych przypadkach, które u większości dzieci, choć utrzymują się bardzo długo, zwykle nie wymagają podejmowania działań terapeutycznych. Groźne jest jedynie bardzo rzadko występujące zakażenie prątkiem BCG.

Na zakończenie dr n. med. Jacek Jagodziński, ordynator w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, przedstawił problemy, które mogą wiązać się z terapią przeciwprątkową w praktyce lekarza POZ. Omówił przede wszystkim działania niepożądane stosowanych leków.

Wykłady wzbudziły ożywioną dyskusję, lekarze stawiali prelegentom wiele pytań. Sesja dowiodła, jak duże jest zainteresowanie gruźlicą i jak potrzebne jest kształcenie w tym zakresie. 

Tadeusz M. Zielonka, WUM

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum