29 marca 2014

Innowacje przy Madalińskiego

Szpital św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie dynamicznie rozszerza zakres świadczonych usług. W ostatnich latach powiększył swoją bazę o Oddział Pediatrii oraz Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chemioterapii wyposażonym w Pracownię Leku Cytostatycznego. Oddział Chirurgii Onkologicznej zdobył już znaczne uznanie w zakresie operacji piersi, zarówno oszczędzających, jak i radykalnych, a także operacji rekonstrukcyjnych piersi oraz plastycznych miejsca operacji.
Ponadto w szpitalu znajduje się unikalny Pododdział Patologii Noworodka przeznaczony dla hospitalizacji nowo narodzonych dzieci, u których już po wypisaniu ze szpitala wystąpił ciężki przebieg żółtaczki, zakażenie układu oddechowego lub pokarmowego albo inne powikłania. Stworzenie takiego oddziału okazało się trafną decyzją, gdyż stale jest obłożony. Powiększenie wachlarza świadczeń pozwoliło na zmianę nazwy Szpitala Ginekologiczno-Położniczego na Szpital Specjalistyczny.
Ku zakończeniu zmierza kilkuletnia modernizacja i rozbudowa placówki. Wkrótce szpital będzie dysponować pomieszczeniami na siedmiu kondygnacjach (w tym dwóch poniżej poziomu zerowego). Poza oddziałami znajdą się na nich bloki: porodowy, operacyjny i pooperacyjny, przychodnia dla kobiet, centrum edukacyjne i laboratorium.
Na II piętrze w roku bieżącym, na uroczystość 60-lecia szpitala, zostanie oddany Oddział Położniczy z 65 łóżkami w systemie rooming-in, sala po cesarskich cięciach i szpitalny dom narodzin z trzema mieszkaniami dla rodzin, które chcą czas porodu fizjologicznego spędzić razem, w miejscu bardzo bezpiecznym dla zdrowia i życia matki i dziecka. Na III piętro przeniesie się administracja, powstanie tam również bar i zielony ogród na dachu.
– Nasze inwestycje finansowane są z dotacji Urzędu m.st. Warszawy, który docenia potrzeby matek i dzieci (około 30 mln zł w br.) – mówi prof. dr n. med. Bogdan Chazan. – Ale trwają też prace modernizacyjne, realizowane dzięki funduszom unijnym. Mamy za sobą 2/3 tych prac w starej substancji szpitala. Zamierzamy zakończyć je w ciągu dwóch lat.
W ramach modernizacji realizowane są dwa inne projekty. Pierwszy to kogeneracja energii (3 mln zł), która polega na zamontowaniu urządzenia produkującego energię elektryczną z gazu. Jest tańsza i zapewnia niezależność szpitala w przypadku awarii. W zwykłych warunkach to urządzenie wytwarza około 1/4 potrzebnej energii.
Drugi projekt to stworzenie e-szpitala (6 mln zł). Ponieważ z budynków starego i nowego obiektu powstaje jedna jednostka, trzeba skoordynować, unowocześnić i zautomatyzować wszystkie urządzenia (związane z siecią energetyczną, klimatyzacją, wentylacją, odprowadzaniem gazów medycznych, urządzenia elektroniczne, sieć informatyczną).

Kolejna inicjatywa to organizowanie, wspólnie z dyrekcją ZOZ Mokotów, spotkań dla lekarzy ginekologów, pediatrów, chirurgów szpitalnych i pracujących w przychodniach rejonowych Mokotowa i Wilanowa, w celu odbudowania więzi i wzajemnego zrozumienia w kwestiach medycznych. Kiedyś zapewniał je jeden pracodawca – ZOZ, w skład którego wchodziły placówki otwarte i zamknięte. Obecnie daje się odczuć brak codziennej łączności. W ramach tych spotkań odbywają się szkolenia, omawianie ciężkich przypadków, przedstawianie warunków, jakie oferują pacjentkom szpital i przychodnia.
Szpital prowadzi otwartą politykę informacyjną. W holu głównym wisi gablota z wszystkimi danymi dotyczącymi liczby hospitalizacji, porodów, operacji, cesarskich cięć.
– Informujemy także, jaki notujemy wskaźnik umieralności okołoporodowej. Na tle całego kraju wypadamy znakomicie, bo wskaźnik jest u nas o połowę niższy – mówi prof. Chazan. – Jawność naszego działania to wyraz poddania się pełnej kontroli pacjentów obecnych, przeszłych i przyszłych, a może zachęta do porównań z innymi szpitalami. Najbardziej cieszę się ze wzrostu liczby porodów. W 2013 r. odbyło się ich u nas 4503.

mkr

Archiwum