6 lutego 2018

Nowa nadzieja na dialog z ministrem

Powiem wprost

Andrzej Sawoni

prezes ORL w Warszawie

Resort zdrowia ma nowego szefa. Ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu gratuluję objęcia stanowiska i życzę powodzenia w trudnej i odpowiedzialnej misji, której się podjął. Już na wstępie przed ministrem zdrowia pierwszy i fundamentalny sprawdzian – nawiązanie rzeczowego dialogu z lekarzami rezydentami i rozwiązanie problemu niedoborów kadrowych w placówkach ochrony zdrowia. Rośnie skala wypowiedzeń umów opt-out przez lekarzy. Akcja się rozszerza, a jej skutki wkrótce będziemy odczuwać wszyscy – zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i pacjenci. Szukanie przez zarządzających szpitalami doraźnych rozwiązań kłopotów z obsadą dyżurów nie jest działaniem pozwalającym na stabilną pracę placówek medycznych. To oczywiste, że lekarzy nie przybędzie z dnia na dzień. Na ich liczbę mają wpływ m.in. system kształcenia i szkolenia po dyplomie oraz oferowane warunki pracy. Lekarze rezydenci o tym doskonale wiedzą, a ich głos jest tak ważny, gdyż wskazują potrzeby całego systemu ochrony zdrowia, a nie tylko własnej grupy zawodowej. Ochrona zdrowia obywateli musi być dla władz priorytetem, a mimo składanych deklaracji, wciąż nie jest.

Niedobrze się stało, że poprzedni minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odrzucił kompromisową propozycję zgłoszoną przez rezydentów na początku stycznia 2018 r., aby podnieść środki przeznaczone na zdrowie do 6 proc. PKB w 2023 r. Ich wcześniejszy postulat dotyczył zagwarantowania 6,8 proc. PKB w 2021 r. Ustępstwa rezydentów były znaczące i zbliżone do propozycji ministerialnych (6 proc. w 2025 r.), ale mimo to do porozumienia między stronami nie doszło. Dzisiaj Łukasz Szumowski deklaruje dialog z lekarzami, z samorządem lekarskim i w tej kwestii trzymamy kciuki za niego i za nas. Ale czy uda się wypracować porozumienie między ministrem a rezydentami i czy ochrona zdrowia zacznie być traktowana priorytetowo? Najbliższy czas to pokaże. Nowy minister zdrowia zawsze otrzymuje od swojego środowiska kredyt zaufania. Tak jest i tym razem. Czekamy, Panie Ministrze, na działania.

Obecna VII kadencja samorządu lekarskiego dobiega końca. Przeprowadziliśmy już wybory delegatów na Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie VIII kadencji 2018–2022. Wszystkim delegatom, Koleżankom i Kolegom, serdecznie gratuluję zaufania, jakim obdarzyli Państwa lekarze i lekarze dentyści, a także życzę satysfakcji z pracy
w samorządzie lekarskim. 