2 kwietnia 2020

„Wyjdź z twarzą” – szkolenie rzeczników prasowych i osób reprezentujących szpitale w mediach

Nasza izba organizuje szkolenie z myślą o osobach, których publiczne wypowiedzi wpływają na wizerunek środowiska lekarskiego. Skierowaliśmy zaproszenia do każdego szpitala na Mazowszu. Jednym z celów jest właściwe reagowanie przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Właściwe i niewłaściwe reakcje w takich sytuacjach obserwujemy ostatnio bardzo często w przekazach związanych z koronawirusem. Wśród prowadzących szkolenie będą prof. Jerzy Bralczyk i dziennikarz Maciej Orłoś.

Dwudniowe wydarzenie (planowane pierwotnie na 8–9 maja), składające się z części szkoleniowej i warsztatowej, przeznaczone jest dla osób wypowiadających się w mediach, zajmujących się komunikacją zewnętrzną szpitala, współpracą z dziennikarzami, organizowaniem konferencji prasowych, kreowaniem wizerunku placówki oraz działaniami wpływającymi na wizerunek lekarzy jako grupy zawodowej.

Pierwszego dnia zajęcia poprowadzą profesjonaliści, autorytety w swoich dziedzinach – językoznawca, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, propagator poprawności języka prof. Jerzy Bralczyk oraz dziennikarz, prezenter, specjalista od autoprezentacji Maciej Orłoś – którzy od początku tego roku współpracują z redakcją „Pulsu”.

Zaplanowane na drugi dzień warsztaty z udziałem psychologa, psychoterapeuty Agaty Urbańczyk oraz logopedy, fachowca od emisji głosu i technik mowy dr hab. Jagody Bloch pozwolą wzbogacić nabytą wiedzę o elementy związane z psychicznym i technicznym przygotowaniem do publicznych wystąpień i wypowiedzi. Dyskusje o działaniach w ramach strategii informacyjno-promocyjnych, o różnych formach przekazu, składających się na budowany co dzień wizerunek, poprowadzą dziennikarka, redaktor naczelna miesięcznika OIL w Warszawie „Puls”, rzecznik prasowy OIL w Warszawie Renata Jeziółkowska i lekarka, koordynator mediów OIL w Warszawie Maria Kłosińska.

Z uwagi na coraz większą rolę mediów w przekazywaniu informacji związanych z ochroną zdrowia oraz kreowaniem wizerunku lekarzy w społeczeństwie OIL w Warszawie postanowiła wesprzeć osoby, które odpowiadają za reprezentowanie środowiska w przekazach publicznych, organizując dla nich szkolenie. Szpitale niejednokrotnie muszą mierzyć się z kryzysowymi sytuacjami, medialną nagonką, hejtem. Osoba wypowiadająca się w imieniu szpitala często odgrywa kluczową rolę. Troska o podwyższanie kompetencji takich osób, to działanie na rzecz całego środowiska lekarskiego. Program szkolenia obejmuje wiele zagadnień, dzięki czemu będzie ono miało charakter kompleksowy i praktyczny. Wartość merytoryczna szkolenia i dobór prowadzących z pewnością sprawią, że okaże się ono dla uczestników przydatne i ciekawe – podkreśla prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Każdy szpital na Mazowszu otrzymał zaproszenie dla jednego przedstawiciela. Uczestnicy podzieleni zostaną na grupy, dzięki czemu szkolenie będzie skuteczniejsze.

Ostateczny termin szkolenia uzależniony będzie od sytuacji epidemiologicznej. 

Renata Jeziółkowska