28 sierpnia 2015

Konferencja Advances in Pneumology

Tadeusz Maria Zielonka,
Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej WUM

Już po raz 18. spotkali się pneumonolodzy z wielu krajów na dorocznej międzynarodowej konferencji Advances in Pneumology. Pierwotnie były to wyłącznie spotkania polskich i niemieckich naukowców, odbywające się tylko w naszym kraju. Z czasem zainteresowali się nimi również przedstawiciele innych krajów, a od kilku lat odbywają się na przemian w Niemczech i w Polsce. Językiem wykładowym konferencji stał się angielski. Na tegoroczną konferencję przyjechało ponad 100 uczestników z Polski, Niemiec, Włoch, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Izraela, Portugalii i Kanady. Zgłoszono blisko 150 doniesień naukowych w 18 sesjach. Ich tematem były: metaboliczny profil chorób płuc, funkcje płuc, grypa, wpływ nikotyny na układ oddechowy, neuromodulatory i cytokiny w układzie oddechowym, farmakologia chorób układu oddechowego, zakażenia płuc, alergia, rehabilitacja oddechowa, chirurgiczne aspekty chorób płuc, tlenek azotu, genetyczne przyczyny chorób płuc, odpowiedź immunologiczna, zaburzenia elektrolitowe, obturacyjny bezdech, psychosomatyczne zaburzenia w przebiegu chorób płuc, jakość życia osób cierpiących na choroby układu oddechowego i zgony spowodowane chorobami płuc. Poziom naukowy wszystkich sesji był niezwykle wysoki.
Tradycją tych konferencji są bardzo interesujące i inspirujące dyskusje. Szczególnie ciekawa jest wymiana doświadczeń zbieranych w różnych krajach, dotyczących trudnych problemów pneumonologicznych i sposobów radzenia sobie z nimi lekarzy w poszczególnych państwach. Dobrze było to widać podczas sesji na temat grypy i innych zakażeń układu oddechowego, gdyż lokalnie obowiązujące strategie postępowania nie są jednakowo skuteczne. Wiąże się to z odmienną florą bakteryjną i różną opornością na leki, ale także ze świadomością społeczeństw i z wykształceniem lekarzy. Spierano się na temat przyczyn nieskuteczności programów szczepień ochronnych i niskiej wyszczepialności personelu medycznego oraz innych grup zwiększonego ryzyka. Bardzo ciekawa była dyskusja o opóźnieniach w rozpoczęciu leczenia raka płuca. Może ono wynikać z postawy pacjentów lub lekarzy, a także z systemowych rozwiązań obowiązujących w służbie zdrowia, które ograniczają dostęp do specjalistycznej diagnostyki. Coraz więcej doniesień na konferencji Advances in Pneumology dotyczy zaburzeń oddychania podczas snu. To zagadnienie interdyscyplinarne, które staje się przedmiotem badań nie tylko pneumonologów, lecz również laryngologów, anestezjologów, chirurgów szczękowych, immunologów, internistów, pediatrów i kardiologów. Podobnie jak na poprzednich spotkaniach, zgłoszono wiele wystąpień na temat funkcji oddechowych, nie tylko w chorobach obturacyjnych płuc. Jak zawsze, niezwykle ciekawe i skłaniające do głębszych refleksji były prezentacje przedstawicieli nauk podstawowych, ukazujące aktualny stan badań nad patofizjologią oddychania, nowymi mediatorami reakcji immunologicznej i wynikami badań genetycznych. Mobilizują one uczonych do kolejnych badań, tym razem z udziałem klinicystów. Interesujące były też wyniki badań nad stosowaniem leków przeciwprątkowych u szczurów. Wykazano, że owe leki powodują uszkodzenie mięśnia serca u zwierząt. Ten aspekt terapii przeciwprątkowej jest słabo poznany u ludzi i być może niedoceniany. Znaczącym walorem konferencji jest wielka różnorodność poruszanych tematów, od molekularnych mechanizmów rozwoju chorób płuc po aspekty psychologiczne. W medycynie ważne jest jednak holistyczne spojrzenie na pacjenta i jego choroby.
Podczas konferencji odbyła się uroczystość wręczenia Złotej Odznaki Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc prof. Mieczysławowi Pokorskiemu z Polskiej Akademii Nauk, który od lat przewodniczy komitetowi naukowemu konferencji i jest głównym organizatorem tych międzynarodowych spotkań. W laudacji podkreślono, jak wiele uczynił prof. M. Pokorski dla środowiska pneumonologicznego, organizując od lat konferencje poświęcone chorobom płuc i redagując zeszyty pokonferencyjne w wysoko punktowanych zagranicznych czasopismach naukowych. Bardzo rzadko tak wielu zawdzięcza tak wiele jednemu człowiekowi. Konferencje polsko-niemieckie stały się okazją do wymiany doświadczeń między naukowcami ze Wschodu i Zachodu. Dzięki takim ludziom jak prof. M. Pokorski stosunki polsko-niemieckie są dziś zupełnie inne niż 20 lat temu. Możliwa stała się naukowa dyskusja, w której uczestniczy Polak, Niemiec, Żyd, Rosjanin, Włoch i Ukrainiec. Szczególne podziękowania należą się za niepowtarzalny klimat spotkań, który wynika z niezwykłej osobowości prof. Pokorskiego. W imieniu gości z Niemiec ciepłe słowa dla wszystkich organizatorów, a w szczególności dla prof. M. Pokorskiego, przekazał prof. Kurt Rasche z Wuppertalu.

Archiwum