13 grudnia 2019

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

listopad upłynął w izbie pod znakiem ożywionej pracy. Z ogromną dumą mogłem, jak co roku, wręczyć naszym koleżankom i kolegom „Prawo wykonywania zawodu” lekarza lub lekarza dentysty. Podczas uroczystości wręczono również przyznawaną przez młodych lekarzy statuetkę „Mentor” dla lekarzy najbardziej aktywnych w zakresie szkolenia i pomocy młodszym kolegom. Cieszę się, że wchodzący do zawodu lekarze potrafią docenić bezinteresowne zaangażowanie starszych kolegów w ich kształcenie. Laureatom „Mentora” serdecznie gratuluję i dziękuję za dotychczasową pracę dla naszej społeczności.

Obchodzone w naszej izbie tydzień później 30-lecie samorządu było okazją do refleksji nad tym, co dotychczas udało się osiągnąć, i nad wyzwaniami stojącymi przed izbą. Z zainteresowaniem odkryliśmy wspólnie, oglądając filmy i zdjęcia, a także słuchając wspomnień członków samorządu, że już kilkanaście lat temu nasza izba m.in. w trakcie jednej z manifestacji maszerowała pod hasłem „Chore państwo”, którego przesłanie było przecież tożsame z prowadzoną dziś przez nas kampanią społeczną ,,Polska to chory kraj”. Inne głoszone przez wiele lat postulaty również nie straciły na znaczeniu, a problemy społeczności lekarskiej pozostały niestety te same. Będziemy starać się to zmieniać, choć droga daleka, a cel – jak widać po minionych 30 latach samorządności – aktualny i ambitny.

W relacji z działalności izby w listopadzie nie sposób pominąć obchodzonego u nas już po raz drugi Dnia Seniora, z rekordową w tym roku frekwencją. Lekarze seniorzy są ważnymi członkami naszej społeczności, nie zapominamy o tym. Życzymy im dużo sił i przede wszystkim zdrowia!

Z optymizmem patrzymy w przyszłość. Konsekwentnie rozwijamy Biuro Rzecznika Praw Lekarza przez wzmocnienie pionu administracyjnego, ale przede wszystkim prawnego. Liczba spraw wpływających do izby, w tym do rzecznika praw lekarza, jest duża, a zależy mi na tym, żeby każda porada prawna udzielana pod egidą OIL była na wysokim merytorycznie poziomie.

Tegoroczne izbowe mikołajki cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że zmuszeni byliśmy zorganizować aż dwa spotkania z Mikołajem. Gościliśmy prawie 600 chętnych do zabawy lekarskich dzieci i wnuków. To dla mnie ogromny powód do radości, choć skłania też do zastanowienia, czy w przyszłym roku, w związku ze świetną frekwencją, nie zorganizować imprezy poza siedzibą izby. Statystyki dotyczące „becikowego” z ostatnich miesięcy dają powód do optymizmu – na obszarze działania naszej izby rodzi się obecnie 2,5 dziecka „lekarskiego” dziennie, więc zapotrzebowanie na wizytę św. Mikołaja będzie rosło.

Izba to również sprawy „przyziemne”. W ostatnich dniach udało się wykupić pomieszczenia wynajmowane  dotychczas od spółdzielni Mokpol, czyli całość pomieszczeń od ul. Puławskiej, w których mieści się m.in. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego oraz Biuro Obsługi Lekarza. Dzięki tej transakcji już od grudnia nie musimy płacić czynszu za wynajem izbowych lokali. Zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczane na działalność na rzecz członków naszej społeczności, np. wzmocnienie pionu prawnego izby.

Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych i rodzinnych świąt. Aby ten czas był prawdziwą chwilą oddechu od codziennych trosk i gonitwy. A tym z nas, którzy dyżurują w święta, życzę samych zdrowych pacjentów i tradycyjnie spokojnego dyżuru. 