7 kwietnia 2013

Oświadczenie prezesa ORL w Warszawie z 3 marca 2013 r. w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia prowadzącej do nieszczęśliwych zdarzeń

W związku ze śmiercią 2,5-letniej Dominiki w szpitalu w Łodzi i w związku z wypowiedzią Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w imieniu swoim i lekarzy, członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, przede wszystkim składam Rodzicom Dominiki wyrazy ogromnego współczucia i żalu z powodu śmierci ich dziecka. My, lekarze, oczekujemy, że wszystkie aspekty tej tragicznej śmierci zostaną wyjaśnione, a winni poniosą odpowiedzialność.

Jednocześnie trzeba przypomnieć, że codziennie w Polsce umierają chorzy obywatele naszego kraju, w tym inne dzieci, z powodu złej organizacji systemu ochrony zdrowia. Przypominam, że samorząd lekarski wielokrotnie apelował do najwyższych urzędów w kraju o pilną prawdziwą reformę systemu ochrony zdrowia, w tym systemu ratownictwa medycznego.

Obecny minister zdrowia ponosi pełną odpowiedzialność moralną i polityczną za dzisiejszy zły stan polskiej ochrony zdrowia. Jego niekompetencja i brak jakichkolwiek poważnych działań legislacyjnych na rzecz zreformowania systemu spowodowały, że Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie w styczniu br. podjęła apel do Sejmu i prezesa Rady Ministrów popierający wniosek o odwołanie Bartosza Arłukowicza z funkcji ministra zdrowia.

W związku z ostatnimi wydarzeniami ponawiam apel o odwołanie ministra zdrowia, bo jego pozostawanie na stanowisku to dalszy brak realnych i potrzebnych zmian w systemie, to kolejne ofiary i cierpienia chorych.

My, lekarze, jak zwykle mamy być kozłami ofiarnymi systemu i ministra Bartosza Arłukowicza. Nie zgadzamy się na to. Niech tragiczna śmierć Dominiki zapoczątkuje prawdziwą reformę, której oczekują wszyscy obywatele Polski, a Jerzy Owsiak niech dalej gra ze swoją Orkiestrą.

Mieczysław Szatanek,
prezes ORL w Warszawie