29 marca 2014

Uroczystość przy Wawelskiej

W 90. rocznicę powstania Komitetu Daru Narodowego dla Marii Skłodowskiej-Curie w starym gmachu Instytutu Onkologii przy ul. Wawelskiej w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Darem miał być Instytut Radowy. Odsłonięcia tablicy dokonał minister zdrowia w towarzystwie Krzysztofa Warzochy, dyrektora Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Andrzeja Kułakowskiego, byłego dyrektora instytutu i Jerzego Woy-Wojciechowskiego, prezesa Fundacji im. Jakuba hr. Potockiego. OIL w Warszawie reprezentowali prezes Andrzej Sawoni i wiceprezes Romuald Krajewski.
Inicjatywa zbudowania w odrodzonej Polsce placówki, w której leczono by nowotwory, zrodziła się w grudniu 1923 r., w 25. rocznicę odkrycia radu, w Towarzystwie Instytutu Radowego. Został on powołany z inicjatywy samej uczonej, która miała pełne rozeznanie sytuacji społecznej w kraju dzięki stałym kontaktom z rodziną i uczniami w Polsce. Zdawała sobie sprawę, że aby skutecznie wykorzystywać promieniowanie w walce z nowotworami, trzeba je stosować w oparciu o naukowe podstawy. Takie podstawy mógł zapewnić tylko ośrodek podobny do Instytutu Radowego w Paryżu.
Apel do społeczeństwa o sfinansowanie budowy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dotacje, składki pieniężne, a nawet dary rzeczowe, w postaci materiałów budowlanych, pozwoliły na rozpoczęcie inwestycji. Najmniejsza składka wynosiła 10 groszy. Niespełna dziesięć lat później, 29 maja 1932 r., odbyło się uroczyste otwarcie części klinicznej Instytutu Radowego, na które przybyła z Paryża Maria Skłodowska-Curie. Placówka otrzymała 1 gram radu zakupiony ze składek społeczeństwa amerykańskiego.
Na odsłoniętej tablicy znalazł się również zapis upamiętniający drugą zbiórkę społeczną, zainicjowaną w 1998 r., na Narodowy Fundusz Zwalczania Chorób Nowotworowych. Środki zebrane na ten cel zostały wydane dopiero niedawno i posłużyły do odnowienia gmachu przy Wawelskiej, w którym nadal znajduje się jedna z klinik Centrum Onkologii.
W drugiej części uroczystości odbyła się sesja naukowa poświęcona historii Instytutu Onkologii oraz perspektywom lecznictwa onkologicznego w Polsce.

mkr>

Archiwum