12 kwietnia 2017

powiem wprost

Andrzej Sawoni

prezes ORL w Warszawie

Za nami XXXVII Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Odbył się w dobrej, twórczej atmosferze. Dziękuję delegatom za obecność i aktywny udział w dyskusjach, za głos w sprawach ważnych dla naszego samorządu. Mimo zdarzających się między nami różnic w podejściu do niektórych poruszanych tematów, potrafimy rozmawiać i znajdujemy akceptowane przez wszystkich rozwiązania. Jednym z zagadnień omawianych podczas zjazdu był wstępny projekt przystąpienia naszej Izby, a także Naczelnej Izby Lekarskiej z innymi samorządami zawodów zaufania publicznego, do budowy „miasteczka samorządowego”, którego pomysł zrodził się na Mazowieckim Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. W powstałym kompleksie biurowo-konferencyjnym swoje siedziby miałyby poszczególne samorządy, a przestrzeń konferencyjna i szkoleniowa służyłaby wszystkim użytkownikom. Z naszego punktu widzenia, m.in. dlatego, że nie mamy wystarczająco dużej powierzchni do prowadzenia szkoleń, to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwoliłoby na utworzenie nowoczesnej bazy szkoleniowej dla lekarzy i lekarzy dentystów. Oczywiście decyzja o przystąpieniu do tak znaczącego przedsięwzięcia wymaga jeszcze wielu analiz i dyskusji, które będziemy prowadzili. Dziękuję uczestnikom zjazdu za poparcie i „zielone światło” dla dalszych rozmów, gdyż „miasteczko samorządowe” to inwestowanie w przyszłość, kolejne dekady pracy naszego samorządu, z myślą o młodych kadrach lekarskich. Ale w naszej pracy pamiętamy też o przeszłości, o zasłużonych postaciach medycyny. Senat RP rok 2017 ustanowił Rokiem dr. Władysława Biegańskiego, lekarza, etyka, społecznika. By przypomnieć jego sylwetkę, zorganizowano wystawę prezentowaną w Senacie i w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej. Warto sięgnąć po aforyzmy dr. Biegańskiego o etyce lekarskiej aktualne i dziś. Na początku kwietnia odbędą się w Częstochowie uroczyste obchody 100-lecia jego śmierci, w które nasza Izba jest mocno zaangażowana. Pielęgnując pamięć o wspólnej medycznej historii, podjęliśmy się również finansowego wsparcia renowacji płyty nagrobnej polskiego lekarza Feliksa Rymkiewicza, profesora medycyny pracującego w XIX w. w Wilnie i pochowanego na wileńskiej Rossie. Od lat podtrzymujemy kontakty z medyczną Polonią na Litwie, podobnie na Białorusi, Ukrainie i w Gruzji. Niedawno powołaliśmy w Izbie Ośrodek ds. Współpracy z Zagranicą, aby ułatwiać kontakty między organizacjami lekarskimi na Wschodzie i na Zachodzie. IX Kongres Polonii Medycznej, który odbył się w Warszawie w czerwcu 2016 r., był mocnym impulsem do intensyfikacji tych działań, szczególnie skierowanych do koleżanek i kolegów lekarzy z krajów, w których nie ma samorządu zawodowego lekarzy. Ta współpraca i kontakt są im bardzo potrzebne obecnie i w przyszłości.

Z okazji Wielkanocy składam Państwu serdeczne życzenia radosnych i pogodnych świąt. Dużo zdrowia i pomyślności.