28 sierpnia 2015

Posłuchać, zobaczyć…

Warszawska Jesień
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej odbędzie się w Warszawie 18-26 września. To już 58. spotkanie z muzyką współczesną polską i zagraniczną, impreza ma zatem bogatą tradycję. Słowem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „dynamistatyka” – neologizm wskazujący na niejednoznaczność pojęcia tak istotnego dla muzyki, jakim jest dynamika.
W koncercie finałowym Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kasprzyka wykona m.in. „Double Up” na sampler i małą orkiestrę – Simona Steena-Andersena, „Wielkie przejście” – koncert fortepianowy Jerzego Kornowicza oraz „Fisher King” na trąbkę i orkiestrę – Rolfa Wallina. W tym utworze solistą będzie wirtuoz trąbki Hĺkan Hardenberger.
http://www.warszawska-jesien.art.pl

Szalone Dni Muzyki/La Folle Journée
Międzynarodowy festiwal, którego ideą jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej i zachęcanie do jej słuchania, w Polsce odbędzie się już po raz szósty. 25-27 września w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie na kilku scenach, podczas licznych koncertów, wystąpi prawie tysiąc artystów. „Pasje serca i duszy” to temat tegorocznego festiwalu, a w programie przewidziano bardzo zróżnicowany repertuar: od Bacha do eksperymentów z muzyką elektroniczną.
http://www.szalonednimuzyki.pl

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
1 października w koncercie inauguracyjnym w Filharmonii Narodowej, poprzedzającym konkursowe zmagania uczestników, wystąpi wybitna pianistka, zwyciężczyni konkursu z 1956 r. Martha Argerich.
Szukając śladów wybitnego polskiego kompozytora, warto zajrzeć do Żelazowej Woli, do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. W każdą niedzielę września odbywają się tam recitale, a na gości czeka nowa ekspozycja stała. Poznawać historię życia i twórczości Chopina można też w Zamku Ostrogskich w Warszawie – interaktywnie, w nowoczesnym i ciekawym dla zwiedzającego wydaniu.
http://www.pl.chopin.nifc.pl

ach

Archiwum