1 lipca 2019

V Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne

Od 2015 r. lekarze dentyści spotykają się w czerwcu na Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych. Oprócz waloru naukowo-szkoleniowego konferencja ma jeszcze jedną, znaczącą zaletę: służy integracji lekarskiej społeczności i jest okazją do rozmów o problemach i potrzebach lekarzy dentystów, dotyczących m.in. organizacji praktyki i wykonywania zawodu.

Podczas tegorocznych V Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych znaczenie współpracy środowiska lekarskiego było szczególnie akcentowane, a izba lekarska wskazywana jako organizacja służąca lekarzom.

Samorząd lekarski to nasze narzędzie – podkreślał prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, otwierając konferencję w Serocku. – My wszyscy, lekarze i lekarze dentyści, musimy zastanowić się, jak je wykorzystywać.

Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie to ludzie, którzy poświęcają czas i próbują wpływać na wprowadzenie korzystnych zmian w przepisach, aby łatwiej było państwu pracować – mówił Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów. Zachęcał koleżanki i kolegów do udziału w posiedzeniach komisji, a także prosił lekarzy o uaktualnianie w izbie danych adresowych, aby mogli na bieżąco otrzymywać informacje z samorządu.

To już tradycja, że bogaty program konferencji zapewnia uczestnikom poznanie nowych metod leczenia, uzupełnienie wiedzy, spojrzenie na wiele zagadnień stomatologicznych z punktu widzenia nauki i praktyki, wymianę doświadczeń zawodowych. Wykłady były tak liczne, że miały miejsce jednocześnie w trzech salach. Dzięki temu każdy mógł wybrać interesujące go zagadnienia, m.in. z ortodoncji, protetyki, endodoncji, periodontologii i stomatologii dziecięcej.

– Chciałabym, aby państwo mówili wszystkim rodzicom, że zęby mleczne są tak samo ważne jak stałe – zaapelowała prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Przypomniała, że próchnica zębów mlecznych jest bezwzględnie czynnikiem ryzyka próchnicy zębów stałych.
Planując leczenie zębów mlecznych, należy pamiętać o terminach i kolejności wyrzynania się zębów stałych – podkreśliła prelegentka. Zwróciła uwagę, aby przed podjęciem decyzji o ewentualnej ekstrakcji mleczaka rozważyć ryzyko powikłań infekcyjnych i ocenić stan dziecka.

O przeciwdziałaniu skutkom przedwczesnej utraty zębów mlecznych mówiła dr n. med. Barbara Pietrzak-Bilińska, która przedstawiła zalety i wady stałych i zdejmowanych tzw. utrzymywaczy przestrzeni. – Decyzję o zastosowaniu i wyborze utrzymywacza powinien podejmować lekarz, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, liczbę utraconych zębów, odcinek łuku zębowego, fazę rozwoju zęba stałego, współistniejące wady zgryzu oraz możliwości współpracy z dzieckiem – zaznaczyła.

Wykładowcy akcentowali znaczenie współpracy w stomatologii i interdyscyplinarne podejście do pacjenta. – Musicie tworzyć zespoły i relacje z innymi specjalistami – przekonywał dr n. med. Konrad Walerzak. Jako argumentów użył przykładów leczenia zespołowego w chirurgii ortognatycznej i podkreślił, że wbrew obiegowej opinii nie polega ono jedynie na współpracy z ortodontą. – Każdy pacjent przynosi inny zestaw problemów. Leczenie zespołowe musi je uwzględniać i odpowiadać ustalonym celom.

O holistycznym spojrzeniu na pacjenta w gabinecie stomatologicznym przypomniała prof. dr hab. n. med. Jolanta Pytko-Polończyk. Podała przykłady związku zmian zaobserwowanych w jamie ustnej z wieloma chorobami. – Bardzo zły stan higieny jamy ustnej może być sygnałem, że mamy pacjenta z chorobą psychiczną.

U około 8,7 proc. pacjentów występuje przynajmniej jedna z form chorób somatycznych na podłożu psychogennym – mówiła dr hab. n. med. Jolanta Kostrzewa-Janicka, konsultant w dziedzinie protetyki stomatologicznej dla województwa mazowieckiego. Powołując się na przykłady pacjentów zgłaszających problemy z okluzją, tłumaczyła: – Jeżeli jest jedna lub więcej dolegliwości, a objawów nie udaje się w pełni wyjaśnić medycznie, uniemożliwiają pracę i życie towarzyskie, a ich czas trwania przekracza sześć miesięcy, należy podejrzewać u pacjenta dysestezję, a na pewno odłożyć inwazyjne leczenie.

Lekarze z Wojskowej Izby Lekarskiej, dr Remigiusz Budziłło i dr Mariusz Cięciara, dzielili się nowościami wspomagającymi leczenie implantoprotetyczne, m.in. doświadczeniami z wykorzystania techniki 3D.

Z racji rosnącego zainteresowania medycyną estetyczną i wykorzystywania naukowych zdobyczy tej dziedziny także w stomatologii w programie MSS znalazły się wykłady poświęcone temu zagadnieniu. O zabiegach estetycznych w obrębie twarzy mówił dr Marcin Ambroziak.

Wykładom towarzyszyła wystawa narzędzi i akcesoriów stomatologicznych. Stanowisko informacyjne miała również OIL w Warszawie. Na miejscu radą służyli przedstawiciele zespołu rzecznika praw lekarza. Uczestnicy konferencji mogli ponadto zasięgnąć porady dietetyka, wykonać badania okulistyczne, skorzystać z pomocy pracowników Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia w sprawie profilu zaufanego. W związku z przygotowywaną przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów akcją zwiększania czujności onkologicznej w praktyce lekarza dentysty informacje w kwestii profilaktyki można było otrzymać w punkcie Centrum Onkologii-Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja samorządowa. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło i wiceprezes ORL Dariusz Paluszek odpowiadali na przesłane za pośrednictwem mediów społecznościowych przez lekarzy dentystów pytania dotyczące prowadzenia praktyki, m.in. w sprawie separatorów, sporali, e-dokumentacji, rozstrzygania sporów z pacjentami, a także dyskutowali z gośćmi obecnymi na sali. Zaproponowana przez organizatorów formuła sesji pokazała, jak bezpośredni kontakt lekarzy z przedstawicielami samorządu lekarskiego usprawnia komunikację i jak ważna jest dyskusja o wspólnych problemach.

Podczas V MSS obradowało Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Na konferencję przybyło blisko 600 osób: lekarze praktycy, przedstawiciele społeczności akademickiej i samorządu lekarskiego, a także stażyści. Organizatorem MSS była OIL w Warszawie.                       ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum