9 stycznia 2017

Łuszczyca wyklucza społecznie

Bohaterami filmu „Zwyczajne życie z łuszczycą” są pacjenci, a ich historie dowodzą, że choroba wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na psychikę, utrudnia codzienne życie. Aby pomóc cierpiącym na łuszczycę, potrzeba zaangażowania wielu środowisk. Chorzy przyznają, że ważna jest informacja o możliwościach leczenia, dostęp do terapii, ale też wsparcie otoczenia, kontakt z organizacjami pacjentów, edukacja. Film został pokazany na spotkaniu zorganizowanym przez Koalicję na rzecz Walki z Łuszczycą, m.in. aby podnosić wiedzę społeczeństwa o tym schorzeniu. Z okazji Światowego Dnia Łuszczycy, który obchodzony jest 29 października, pacjenci i eksperci zajmujący się problemami łuszczycy rozmawiali o tym, jak żyć z chorobą i pomagać osobom nią dotkniętym.

Łuszczyca najczęściej ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia, cierpi na nią około 3 proc. populacji. W Polsce 700–800 tys. osób, na świecie 125 mln.

Chorzy na łuszczycę w życiu codziennym borykają się z wieloma problemami i ograniczeniami. Ze względu na widoczne zmiany skórne są postrzegani jak współcześni trędowaci – podkreśla Dagmara Samselska z Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę. – Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale chorzy są stygmatyzowani.

O tym, że nie można lekceważyć stanów depresyjnych, które często towarzyszą łuszczycy i doprowadzają nawet do prób samobójczych, mówiła Irena Walecka z Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Zwróciła uwagę, że sytuacja chorych się poprawia, nowe preparaty są refundowane, a terapie ustalane indywidualnie. Zaznaczyła, że dla pacjentów ważny jest dostęp do terapii biologicznych i możliwość kontynuowania programu lekowego bez ograniczeń czasowych, jeśli przynosi dobre efekty. Jako przykład działań edukacyjnych wskazała prowadzoną przez dermatologów akcję szkoleniową dla fryzjerów i kosmetyczek. – Do naszej kliniki trafiają pacjenci również dzięki tej inicjatywie – stwierdziła.

Według raportu WHO, aby poprawić sytuację łuszczyków, trzeba skutecznie leczyć zmiany skórne, eliminować świąd i ból, zmniejszać obciążenia psychospołeczne i umożliwiać im aktywne funkcjonowanie w środowisku rodzinnym oraz zawodowym. ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum