12 grudnia 2009

Nowości literackie

Erica Emmanuela Schmitta znamy; jego książki „Oskar i pani Róża”, „Dzieci Noego” czy „Małe zbrodnie małżeńskie” cieszyły się zasłużonym powodzeniem. Zaciekawił mnie tytuł nowej powieści – „Marzycielka z Ostendy” – głównie ze względu na ten belgijski kurort. Byłam w Ostendzie przed laty i bardzo mnie rozczarowała i zdziwiła, że mimo swojej brzydoty, zabudowy nadmorskich bulwarów, szarej plaży, często niepogody, cieszyła się w XIX i XX w. wielką popularnością wśród możnych tego świata. Targi rybne na placu w centrum Ostendy i przykry odór ryb i alg jest również dokuczliwy. A oto jakie wrażenia odniósł Schmitt, przybywając do Ostendy, miejsca, gdzie nie ma żadnych wspomnień, które by mu przypominały utraconą miłość: „Szeroka plaża z nostalgiczną groblą, przez co Belgowie zeszpecili swoje nadbrzeże. Kloce budynków wyższe niż parowce, urbanistyczny chaos”. Jest już po sezonie, szare niebo i zimne wody Morza Północnego, spaceruje i stara się nawiązać serdeczny kontakt z właścicielką pensjonatu, gdzie jest jedynym gościem. Pani Emma jest starszą osobą, inwalidką na wózku i z konieczności samotną, żyje w pokoju pełnym książek, wyłącznie klasyków. Jej niezwykła opowieść z młodzieńczych lat jest kanwą tego opowiadania. Poza „Marzycielką z Ostendy” są jeszcze 4 inne nowele, ciekawe i oryginalne w swej tematyce. Doskonała lektura na urlopowe wyjazdy czy jesienne wieczory.
Powstała też seria wydawnicza „Nowy Kanon”, przygotowana we współpracy z The New York Review Books. W tej serii z czarną, twardą okładką, będą się ukazywać utwory pisarzy cenionych, a u nas niepublikowanych, z przedmową ekspertów literatury.
Pierwszą taką pozycją jest książka francuskiej pisarki Sidonie Gabrielle Colette pt. „Czyste – nieczyste”, z przedmową prof. Marii Janion. Colette pisała tę książkę w 1941 r. i uznała za swoje najlepsze dzieło o erotyzmie i różnych jego formach, ludziach, których znała, jak też o swoich doświadczeniach miłosnych. Autorka zadziwia śmiałością i otwartością, z jaką traktuje trudne na owe czasy tematy miłości homoseksualnej. Piękny język i profesjonalizm wstępu Marii Janion czynią tę książkę „Nowego Kanonu” cenną pozycją w naszej bibliotece.

Eric Emmanuel Schmitt
„Marzycielka z Ostendy”
Wydawnictwo Znak, 2009 r.

Sidonie Gabrielle Collette
„Czyste – nieczyste”
Nowy Kanon, 2009

Anna Bieżańska

Archiwum