10 września 2019

Prezentujemy sylwetki członków Komisji ds. Lekarzy Dentystów. W tym numerze „Pulsu”:

Dr n. med. Marcin Aluchna, lekarz dentysta

Z samorządem lekarskim związany od VII kadencji, delegat na Okręgowy Zjazd
Lekarzy OIL w Warszawie.

Celem mojej działalności w Komisji ds. Lekarzy Dentystów jest integracja i współpraca samorządu lekarskiego z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, a także podkreślanie roli naszego samorządu w konfrontacji z działaniami organów państwa i zwrócenie uwagi na szczególne warunki wykonywania zawodu przez lekarzy dentystów jako autonomiczne podmioty gospodarcze. Chcę zachęcać do zwiększenia zaangażowania lekarzy w prace samorządu, m.in. kreowanie i korygowanie nowych aktów prawnych, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów oraz bezpieczne i rentowne realizowanie zadań zawodowych. Dostrzegam potrzebę wspierania lekarzy z wieloletnim stażem w adaptacji do dynamicznie następujących zmian w technologiach medycznych, materiałowych i informatycznych.

Andrzej Siarkiewicz, lekarz dentysta

Z samorządem lekarskim związany do VI kadencji. Pełnił funkcje zastępcy okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (w VI i VII kadencji), członka Komisji ds. Stażu Podyplomowego (w VI i VII kadencji). W VIII kadencji jest członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej, Komisji ds. Praktyk Lekarskich i Komisji ds. Stażu Podyplomowego, pełni również funkcję mediatora OIL w Warszawie.

W samorządzie lekarskim zajmuję się przede wszystkim pracą nad doskonaleniem mediacji jako metody sprawnego, szybkiego, skutecznego i ostatecznego rozwiązywania konfliktów powstałych na linii lekarz – pacjent. Mediacja jest jedną z form pomocy prawnej, przewidzianych ustawą o izbach lekarskich. Może też mieć charakter prywatny i zostać podjęta na wniosek stron. Chcę również pomagać kolegom w rozwiązywaniu problemów wynikłych z różnej interpretacji przepisów przez urzędników państwowych odpowiedzialnych za ich wdrażanie i przestrzeganie.