28 maja 2022

Jeśli nie będziecie na Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych…

VI Mazowieckie spotkania stomatologiczne

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

 

Spróbowaliśmy po raz kolejny. Podjęliśmy wysiłek zorganizowania konferencji na najwyższym poziomie, z wykładowcami o niepodważalnej renomie i dorobku. Teraz przekonamy się, czy lekarze dentyści są już gotowi wynurzyć się zza ekranów komputerów i wrócić do konwencji nauczania stacjonarnego.

 

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne będą wreszcie okazją do kontaktu twarzą w twarz z wykładowcami. Ale, co jeszcze ważniejsze, do spotkań kuluarowych i dyskusji w gronie przyjaciół – innych lekarzy dentystów. Czy pandemia już całkiem oduczyła nas utrzymywania relacji interpersonalnych w ramach naszego środowiska zawodowego? Czy istnieje możliwość powrotu do starych metod nauczania? Zobaczymy. Uważnie obserwujemy inne konferencje, które odbywają się w tym postpandemicznym roku. Widzimy, że frekwencja bywa różna, mimo to liczmy na zainteresowanie Mazowieckimi Spotkaniami Stomatologicznymi, bo jest to konferencja wyjątkowa, spajająca nasze środowisko. Nie chcemy oczywiście na siłę Państwa namawiać do uczestniczenia w tego typu spotkaniach, choć nie ukrywam, że są one satysfakcjonującym ukoronowaniem wielomiesięcznych wysiłków samorządu lekarskiego. Niemniej jednak jeśli nie znajdziemy wśród Państwa szerokiej rzeszy osób, które obecnością wyrażą poparcie dla idei konferencji… Cóż, będziemy szukali innych dróg zapewnienia jakościowego kształcenia.

Czerwcowa konferencja naukowa organizowana przez izbę będzie więc papierkiem lakmusowym nastrojów lekarzy dentystów, wskazówką dla naszego samorządu, który właśnie rozpoczyna kolejną kadencję. W IX kadencji została mi ponownie powierzona misja kierowania Komisją ds. Lekarzy Dentystów oraz funkcja wiceprezesa ORL. Udało się to dzięki Państwa zaangażowaniu w wyborach, za co bardzo dziękuję środowisku dentystycznemu.

W nowej kadencji nie będziemy ustawać w poszukiwaniach kolejnych osób, które zechciałyby zaangażować się w życie samorządu – w pracę komisji i zespołów, reprezentowanie nas w społecznościach lokalnych, zakładach pracy. Dlatego podkreślam, że posiedzenia Komisji ds. Lekarzy Dentystów są dla Was otwarte, a terminy posiedzeń podawane do publicznej wiadomości. Zapraszamy więc do uczestnictwa.

Nowa kadencja samorządu rozpoczyna się też na szczeblu krajowym. Na Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne zaprosiliśmy więc lekarzy dentystów wybranych do Naczelnej Rady Lekarskiej. Spodziewamy się ponadto obecności wiceprezesa NRL ds. stomatologicznych. Będzie można z nimi wszystkimi porozmawiać o tym, czego oczekujecie od nich, jako Waszych reprezentantów. Dla nich natomiast będzie to okazja przedstawienia własnych planów. Taka jest bowiem idea „Mazowieckich” – zbliżenie dentystów pracujących w różnych miejscach, na różnych etapach drogi zawodowej. Tych, którzy całe życie pracują w jednostanowiskowym gabinecie, i tych, którzy prowadzą placówki z kilkoma, kilkunastoma, kilkudziesięcioma fotelami. Profesorów, dziekanów wydziałów, konsultantów krajowych. Wszyscy w jednym miejscu spotykamy się, aby szukać nowego, lepszego jutra dla polskiej stomatologii. <

APEL OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE z 9 maja 2022 r.

odnoszący się do publicznej opieki stomatologicznej

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie w ślad za podjętymi dotychczas przez Naczelną Radę Lekarską działaniami w zakresie natychmiastowego rozpoczęcia prac nad implementacją wycen świadczeń stomatologicznych, sporządzonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do zarządzeń prezesa NFZ i w konsekwencji – do zawieranych umów z placówkami stomatologicznymi, apeluje do ministra zdrowia o podjęcie niezbędnych w tym zakresie działań i zwrócenie uwagi na realne problemy, z jakimi zmaga się publiczna opieka stomatologiczna.

Szczególnie istotnym zagadnieniem jest wycena świadczeń chirurgicznych. Prace związane z rozwiązaniem tego problemu trwają już około 12 miesięcy, a ich dotychczasowe rezultaty w przeważającej większości budzą niepokój. Przykładem może być wycena zabiegu ekstrakcji zęba jednokorzeniowego (32–36 zł) czy też stomatologicznej konsultacji specjalistycznej (22–25 zł). Zaproponowana wycena nie tylko podważa faktyczną wartość świadczeń lekarskich, ale przede wszystkim nie stanowi godnego i sprawiedliwego wynagrodzenia za świadczenia, gdyż nie pokrywa nawet pozapłacowych kosztów ich udzielenia. Samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów apeluje o pilne wprowadzenie koniecznych zmian w tym zakresie. Na uwagę zasługuje również nieadekwatna wycena świadczeń stomatologii zachowawczej i ortodoncji.

Niezależnie od tego Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zwraca uwagę, że wymienione problemy, z jakimi zmaga się publiczna opieka stomatologiczna w Polsce, dodatkowo potęguje wojna na Ukrainie i umożliwienie uchodźcom z tego kraju korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce. W tym kontekście sprawne funkcjonowanie publicznej opieki stomatologicznej powinno mieć znaczenie priorytetowe.

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wnioskuje o niezwłocznie podjęcie działań, które wpłyną na poprawę sytuacji w publicznej opiece stomatologicznej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum