20 maja 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (maj 2021)

Publikujemy czwartą dziesiątkę składającą się na 100 działań na 100-lecie samorządu lekarskiego. Jubileusze to naszym zdaniem świetna okazja do podejmowania kolejnych inicjatyw. Niniejsze zestawienie uwzględnia m.in. projekty, szkolenia, programy, efekty zespołowej pracy i wydarzenia. W swoich przedsięwzięciach izba skupia się na zaspokajaniu aktualnych potrzeb lekarzy.

1 Wprowadzenie systemu no-fault to jeden z najważniejszych postulatów środowiska lekarskiego, w związku z czym lekarze z naszej izby pracują nad założeniami, które zostaną przekazane decydentom.

2 Lekarze mogą korzystać z wiedzy prawnej przekazywanej w filmach autorstwa dr. n. praw. Radosława Tymińskiego, radcy prawnego. Filmy w ramach wspieranego przez nas cyklu „Prawa lekarzy w praktyce” systematycznie publikowane są w serwisie YouTube i udostępniane na stronie OIL w Warszawie.

3 Wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego organizujemy dla lekarzy kompleksowy kurs online „COVID od A do Z” dotyczący postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19 – od objawów po rehabilitację. W sumie przeszkolonych zostanie 3 tys. lekarzy. W jednym szkoleniu online może wziąć udział 450 osób. Informacje o terminach i rejestracji zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

4 Dla osób spoza Unii Europejskiej, które chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce, organizujemy szkolenie „Realia funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia”. Kurs online planujemy na 29 maja, zapisy – od 6 maja. O pomyśle, który stanowi wyraz wsparcia izb lekarskich dla kompetentnych lekarzy z zagranicy, poinformowaliśmy Ministerstwo Zdrowia.

5 14 czerwca odbędzie się drugie spotkanie „Operacja równowaga” z cyklu warsztatów online z pełnomocnikiem ds. zdrowia psychicznego lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie. Temat spotkania: Wellbeing – medycyna stylu życia i work-life balance.

6 Nasza izba stale współpracuje z Urzędem m.st. Warszawy, który obecnie wprowadza w regulaminach podległych placówek medycznych zapisy dotyczące szczegółów wystawiania zaświadczeń dla pacjentów, którzy doświadczyli przemocy, w tym przemocy w rodzinie.

7 Warsztaty malarskie to jedna z propozycji Komisji ds. Kultury ORL w Warszawie. Organizowane są w poniedziałki i czwartki w godz. 11.00–16.00 (czy się odbędą, zależy od sytuacji epidemicznej). Spotkania są okazją do doskonalenia umiejętności, prezentowania swoich prac oraz dyskusji.

8 Zdrowa aktywność i grill w męskim gronie to plan na Dzień Ojca Lekarza. Spotkanie organizujemy 19 czerwca. Zapisy od 31 maja.

9 W naszej izbie działa Zespół ds. Matek Lekarek, który organizuje wydarzenia dla lekarskich dzieci i ich rodziców, ale też zabiera głos w sprawach dotyczących najmłodszych, ich bezpieczeństwa, praw oraz prowadzi akcje społeczne i kampanie internetowe.

10 Przedstawiciele naszej izby zabierają głos w mediach w sprawach ważnych dla lekarzy i pacjentów. OIL w Warszawie zapraszana jest do rozmów i proszona o komentarze dla telewizji, radia, gazet, portali. Fragmenty wypowiedzi zbieramy dla czytelników w rubryce #W_ETERZE. Przez wypowiedzi oraz ich promowanie dbamy o budowanie zaufania do zawodu lekarza, a tym samym o lekarski wizerunek.

Oprac. Renata Jeziółkowska