13 listopada 2018

Goniec Medyczny

Od grudnia tylko e-zwolnienia

Wszystko wskazuje, że tym razem termin wprowadzenia e-zwolnień nie zostanie przesunięty i rządowi uda się przeforsować reformę, tym bardziej że lekarzom w wystawianiu elektronicznych druków mają pomagać asystenci. Do „godziny 0” pozostało już niewiele czasu, a w niektórych regionach Polski e-zwolnienia stanowią zaledwie jedną trzecią wystawianych dokumentów…

Tajemnica lekarska

Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. Rozważane robocze koncepcje nie zyskały akceptacji kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości – poinformował rzecznik resortu Jan Kanthak. Fakty objęte tajemnicą lekarską miały być ujawniane przez medyka już na wniosek prokuratora.

Alternatywne izby lekarskie?

STOP NOP – organizacja, która zainicjowała projekt ustawy zakładającej dobrowolność szczepień, zamierza teraz przygotować projekt ustawy, która zmieniałaby sytuację obecnych izb lekarskich i aptekarskich. W dokumencie mają się znaleźć uregulowania pozwalające na tworzenie wielu alternatywnych samorządów. Przynależność do nich byłaby dobrowolna.

Lekarze też chcą ulg

W związku z ogłoszonym przez ministra zdrowia projektem wsparcia finansowego dla aptek w celu ich dostosowania do wymagań informatycznych związanych z wdrożeniem projektu e-recepty prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o pilne wprowadzenie identycznych rozwiązań, umożliwiających odliczenie od podatku kosztów zakupu sprzętu informatycznego, dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Szczepienia imigrantów

Polskie władze rozważają obowiązkowe szczepienia dla przybyszów spoza Unii Europejskiej. Objęłyby cudzoziemców i uchodźców, nawet jeśli przebywają w Polsce krócej niż trzy miesiące. Ma to przeciwdziałać m.in. już pojawiającym się ogniskom odry przywleczonej z zagranicy. Największym problemem jest finansowanie.

Pseudolekarze w reklamach

Zakazu używania wizerunków osób w fartuchu oraz dzieci w reklamach witamin i suplementów chcą Ministerstwo Zdrowia, UOKiK, rzecznik praw dziecka oraz samorząd lekarski.

Radary szkodzą w drugim pokoleniu

Do lat 80. XX w. militarne systemy radarowe często nie zawierały wystarczających zabezpieczeń przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez wzmacniacze radarowe. Okazuje się, że dzieci żołnierzy obsługujących takie instalacje wykazują mutacje genetyczne specyficznego typu – informuje czasopismo „Scientific Reports”.

Komórki macierzyste

Osiągamy obiecujące efekty w eksperymentalnym wciąż leczeniu autyzmu i mózgowego porażenia dziecięcego przy użyciu pozyskiwanych z krwi pępowinowej komórek macierzystych – twierdzi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Lublina.

Palenie to destrukcja jamy ustnej

Palenie papierosów powoduje osłabienie mechanizmów chroniących zęby przed chorobami miazgi – informuje czasopismo „Journal of Endodontics”.

E-papierosy szkodzą

Aerozol z e-papierosów powoduje stany zapalne w płucach i zaburza ich czynność – czytamy w „American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology”.

Uwaga na suplementy z witaminą A

Z badań na myszach, o których informuje „Journal of Endocrinology”, wynika, że spożywanie zbyt dużej ilości witaminy A może zmniejszać grubość kości. U gryzoni, którym podawano ilości równoważne od 4,5- do 13-krotności dziennej dawki zalecanej człowiekowi, wykazano osłabienie kości po zaledwie ośmiu dniach.

Przyjmujemy suplementy w ciemno

72 proc. Polaków deklaruje, że przyjmuje suplementy diety, z czego 48 proc. robi to regularnie, ale tylko 17 proc. konsultuje się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą.

Śmiertelne żniwo alkoholizmu

W 2016 r. z powodu nadużywania alkoholu zmarło na świecie ponad 3 mln osób, co oznacza, że był on powodem co 20. zgonu – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Sadza przenika do łożyska

Brytyjscy naukowcy wykazali, że cząstki sadzy z zanieczyszczonego powietrza obecne są w łożysku u ciężarnych kobiet. Poinformowali o tym na Międzynarodowym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS).

Nadmiar fluoru a ADHD

Naukowcy z University of Toronto oraz innych ośrodków z USA i Meksyku ostrzegają przyszłe matki przed nadmiarem fluoru. Twierdzą, że podnosi on ryzyko wystąpienia u dzieci ADHD w wieku szkolnym. Badacze doszli do tych wniosków po analizie danych dotyczących ponad 200 par matka-dziecko z miasta Meksyk.

Trzymaj się z dala od zlewu na OIOM!

Zainstalowane pod zlewami syfony okazały się istotnym źródłem antybiotykoopornych bakterii na oddziałach intensywnej terapii – informuje czasopismo „Infection Control & Hospital Epidemiology”.

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum