18 grudnia 2017

Posłuchać, zobaczyć…

Archiwum Emanuela Ringelbluma

Jego zbiory są jednym z najważniejszych świadectw Zagłady Żydów polskich. Archiwum prowadzone przez członków utworzonej przez Ringelbluma w 1940 r. konspiracyjnej organizacji Oneg Szabat (Radość Soboty) w obliczu likwidacji warszawskiego getta zostało ukryte w metalowych skrzyniach i zakopane. Dwie z trzech części zbiorów odnaleziono w 1946 i w 1950 r. Wybrane materiały z ogromnego zasobu, zawierającego m.in. relacje, wspomnienia, dokumenty urzędowe, świadectwa życia codziennego w getcie, prezentowane są na stałej wystawie „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Ekspozycja przypomina członków Oneg Szabat, ich działalność oraz losy ukrytego zbioru. W 1999 r. archiwum zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć świata”.

www.jhi.pl

Malarstwo Marii Anto

Maria Anto czerpała z dorobku sztuki naiwnej. Jej obrazy, o silnym ładunku fantastyczno-baśniowym, wpisują się w tradycję surrealizmu. Wystawa w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki prezentuje około 60 prac malarki z lat 60. i 70. XX w. Są wśród nich portrety indywidualne i zbiorowe, przedstawienia zwierząt, sceny alegoryczne i miejskie krajobrazy. Ekspozycja będzie czynna do 4 lutego.

www.zacheta.art.pl

Racja serca i umysłu

O muzyce XVIII w. z perspektywy dworskiej, społeczno-politycznej, religijnej i historycznej opowiadają w Łazienkach Królewskich polscy muzykolodzy. Prelekcjom towarzyszą krótkie koncerty tematyczne. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 grudnia i zostanie poświęcone działalności jezuickich misjonarzy w Chinach i ich muzyce. 17 stycznia słuchacze dowiedzą się o muzyce w polityce Jakuba III Stuarta i jego żony Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, do 6 czerwca.

www.lazienki-krolewskie.pl

Miejska rewolta

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie pokazane są prace na papierze – rysunki, grafiki, fotogramy i fotomontaże, wykonane przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Ekspozycja służy przypomnieniu twórczości Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Andrzeja Pronaszki, Witkacego, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego oraz Marka Włodarskiego i ukazuje rozwój awangardowych idei. Wystawa będzie prezentowana do 21 stycznia.

www.mnw.art.pl

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum