29 marca 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu

Warsztaty, szkolenia, spotkania oraz różne formy wsparcia składają się na kolejnych 10 działań, które systematycznie prezentujemy na łamach „Pulsu” w tegorocznych numerach. To już trzecie zestawienie. Wyliczenie 100 działań to sposób na faktyczne, a nie tylko symboliczne podkreślenie 100. rocznicy samorządu, który pracuje na rzecz środowiska lekarskiego każdego dnia.

1 Zorganizowaliśmy przedświąteczne spotkanie dla seniorów, w którym kluczowe były aspekty edukacyjny i integrujący. 27 marca zaplanowaliśmy wykłady, warsztaty i szkolenia w ścisłym reżimie sanitarnym. Założyliśmy także wariant online. W programie znalazło się szkolenie dotyczące recept pro auctore i pro familia, wykład o tym, jak walczyć z poczuciem samotności w czasie pandemii, oraz warsztaty „Wielkanocna kwiaciarnia” i „Wielkanocna dekoratornia”.

2 Wiosna, która daje nową energię i zwiększa możliwości zdrowej aktywności w plenerze, jest doskonałym momentem na uruchomienie Medic Walking, czyli cyklicznych zajęć dla lekarzy z instruktorem nordic walking. To inicjatywa w ramach izbowego programu OIL Sport Event. Zajęcia będą organizowane w Lesie Kabackim w Warszawie. Pierwsze spotkanie przewidujemy w niedzielę 9 maja, drugie w sobotę 22 maja. Początek o godz. 10.00. Uczestnikom zapewnione zostaną kijki. Nordic walking to sport mało urazowy, niewymagający wysokiego poziomu sportowego, więc zajęcia są interesującą propozycją również dla osób w starszym wieku. By wziąć w nich udział, trzeba zapisać się na naszej stronie internetowej lub telefonicznie.

3 Kolejną ofertą OIL w Warszawie dla miłośników aktywnego wypoczynku jest rajd rowerowy dla lekarzy (członków naszej izby) i ich rodzin, zaplanowany na 8 maja (początek o godz. 10.00). Do wyboru będą cztery trasy. Start: Polana Jakubów w Kampinosie. Dodatkowe atrakcje – ognisko i zajęcia edukacyjne. Zapisy rozpoczynamy 19 kwietnia. Formularz zapisów opublikujemy na stronie: www.izba-lekarska.pl.

4 Mamy pracujące zawodowo oraz w domu, które chciałyby na kilka godzin oderwać się od codziennych obowiązków, zadbać o własne zdrowie i samopoczucie oraz spotkać się z innymi lekarkami, zapraszamy do siedziby OIL w Warszawie na Dzień Matki Lekarki w sobotę 22 maja w godz. 10.00–15.00. Zorganizujemy m.in. warsztaty, spotkania, wykłady, poruszymy tematykę medycyny stylu życia, aspekty prawne, psychologiczne. Będzie możliwość wykonania USG piersi. Pełny program zaprezentowany jest na naszej stronie internetowej, gdzie 4 maja rozpoczniemy zapisy.

5 Odpowiadając na potrzeby środowiska lekarskiego, organizujemy kursy i szkolenia. Jedno z marcowych szkoleń online, na które mogli zapisywać się nie tylko nasi członkowie, ale lekarze z całej Polski, dotyczyło wstrząsu anafilaktycznego. Było to drugie szkolenie na ten temat. Omówione zostały m.in. ogólne zasady postępowania we wstrząsie anafilaktycznym oraz przypadek wstrząsu po szczepieniu (także po szczepieniu przeciwko COVID-19). Na szkolenie zgłosiło się ponad 300 osób. W poprzednim uczestniczyło 270.

6 Od marca 2020 r. zapewniamy wsparcie psychologiczne dla lekarzy w związku z pandemią, ale też z wypaleniem zawodowym i problemami osobistymi. Program koordynuje pełnomocnik do spraw zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów. Z Magdaleną Flagą-Łuczkiewicz można kontaktować się telefonicznie pod numerem 660 672 133 (jeżeli nie będzie mogła odebrać, na pewno oddzwoni). Można również wysłać SMS lub napisać e-mail: pelnomocnikzdrowia@oilwaw.org.pl.

7 Lekarze niezmiennie mogą zgłaszać się po wymazówki do siedziby naszej izby. OIL w Warszawie kupiła je, by przyspieszyć wykonywanie testów na obecność koronawirusa, co miało szczególne znaczenie na początku epidemii, w obliczu problemów z dostępnością testów. Lekarze nadal odbierają od nas wymazówki. By je otrzymać, wystarczy zarejestrować się na stronie Warsaw Genomics (współpracującego z naszą izbą laboratorium) i postępować według wskazówek. Dotychczas wydaliśmy ponad 1300 wymazówek.

8 Członkowie OIL w Warszawie w ramach programu „Prawnik dla lekarza” mogą uzyskać bezpłatne porady. Dyżury prawników odbywają się od poniedziałku do piątku. Szczegóły na grafice obok. Program cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza gdy lekarze potrzebują praktycznych wskazówek dotyczących wchodzących w życie przepisów i wydawanych decyzji.

9 Biuro „Prawnik dla lekarza” zorganizowało szkolenia: „Odpowiedzialność cywilna lekarza i lekarza dentysty za błąd medyczny” (29 marca), „Kiedy lekarz i lekarz dentysta ponosi odpowiedzialność karną i zawodową?” (14 kwietnia), „Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów” (12 maja). Informacje o zapisach i program szkoleń online znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce Szkolenia i konferencje.

10 Zachęcamy do działalności w samorządzie lekarskim oraz do udziału w wyborach, w związku z czym w „Pulsie” oraz na stronie OIL w Warszawie zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych etapów wyborów. Opisujemy zasady, terminy, możliwości startu i głosowania. Aktywność w wyborach to jedna z kluczowych form realizacji idei samorządności. Pierwszy z cyklu artykułów o wyborach znajduje sie tu.

Oprac. Renata Jeziółkowska