29 października 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (listopad 2021)

Zupełnie nowe pomysły, kolejne spotkania ze znanych cykli i nowe edycje szkoleń cieszących się dużą popularnością wśród lekarzy składają się na dziewiątą część tegorocznego zestawienia 100 działań. Zapraszamy członków OIL w Warszawie do odwiedzania naszej siedziby i innych miejsc, w których planujemy spotkania, oraz do uczestnictwa w szkoleniach online. Zachęcamy do korzystania z oferty pomocy i śledzenia naszych działań prezentowanych na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

1 Z myślą o lekarzach seniorach, wymagających pomocy drugiej osoby m.in. w codziennych obowiązkach, OIL w Warszawie nawiązuje współpracę z Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Siostry PCK i osoby z doświadczeniem w opiece nad seniorami, w ułatwianiu im integracji społecznej i usamodzielniania się będą udzielać wsparcia lekarzom, którzy zgłoszą się do naszej izby. Liczba miejsc jest ograniczona, ale w miarę możliwości będzie zwiększana. Rejestracja i szczegóły nowej inicjatywy OIL już wkrótce na stronie internetowej.

2 Zapraszamy na siódmą edycję certyfikowanego kursu zapewniającego uprawnienia w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych. Dwudniowy kurs w formule online planowany jest na 19–20 listopada. Program został przygotowany przez Zespół ds. Szczepień OIL w Warszawie i Klub Młodego Wakcynologa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Szkolenie organizowane jest, tak jak dotychczas, pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Formularz rejestracji na stronie OIL w Warszawie.

3 Organizujemy Dzień Otwarty w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Warszawie. 18 listopada w godz. 15.00–18.00 członkowie OSL i pracownicy kancelarii OSL przybliżą odwiedzającym cele i zadania sądu. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się: jak zostać sędzią sądu lekarskiego, jak istotna to funkcja w samorządzie lekarskim, jaki jest wpływ orzeczeń sądu lekarskiego na sprawy toczące się w sądach powszechnych, w jaki sposób chronić się przed popełnianiem błędów lekarskich.

4 Na dzień otwarty zaprasza także Biuro Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. 22 listopada w godz. 15.30–17.30 okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej ze swoimi zastępcami i pracownikami biura opowie o najczęściej wpływających sprawach oraz wyjaśni, jak zminimalizować niebezpieczeństwo popełnienia przewinienia zawodowego. Lekarze dowiedzą się, kiedy, jak i czy warto korzystać z mediacji oraz jakie warunki trzeba spełniać, by ubiegać się o funkcję rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

5 13 grudnia odbędzie się czwarte (ostatnie) z cyklu spotkań online „Operacja równowaga”, które są jedną z form wsparcia psychologicznego oferowanego lekarzom przez naszą izbę. Tematem grudniowych warsztatów z pełnomocnikiem ds. zdrowia psychicznego lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie będzie: „Depresja – kobiety vs. mężczyźni”. Zapisy prowadzone są na naszej stronie internetowej.

6 Komisja Lekarzy Seniorów ORL w Warszawie organizuje Wigilię dla lekarzy seniorów. Uroczyste spotkanie odbędzie się 20 grudnia w Klubie Lekarza Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, przy ul. Raszyńskiej 54.

7 Komisja ds. Sportu ORL w Warszawie zachęca do regularnej aktywności fizycznej i zaprasza wszystkich członków naszej izby do udziału w sportowych niedzielach. Po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną wracamy do treningów w hali sportowej WAT. Zajęcia zaplanowane są w prawie każdą niedzielę listopada i grudnia.

8 Komisja ds. Kultury ORL w Warszawie oraz Klub Lekarza Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego zorganizowały 20 października koncert pieśni, arii operowych i operetkowych pt. „Wanda Bargiełowska-Bargeyłło i jej goście”. W programie znalazły się utwory znane z najpiękniejszych operetek oraz arie operowe w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass oraz Magdaleny Pilarz-Bobrowskiej. Przy fortepianie zasiadł Robert Morawski, a pieśni neapolitańskie razem z solistkami zaśpiewał gość specjalny wieczoru Wiesław Ochman. Koncert prowadziła Wanda Bargiełowska-Bargeyłło (solistka Opery Narodowej, lekarz).

9 W siedzibie OIL odbędą się warsztaty z komponowania posiłków na dyżur w sezonie zimowym. Trzecie spotkanie z cyklu „Cztery pory smaku” pozwoli wszystkim uczestnikom poszerzyć wiedzę o zdrowym odżywianiu i nauczyć się łączenia produktów w wartościowe i zbilansowane dania. Zajęcia odbędą się 16 grudnia, można w nich uczestniczyć również online.

10 Centrum Kariery Lekarza działające przy OIL w Warszawie wspiera rozwój zawodowy medyków i pomaga w poszukiwaniu zatrudnienia w ochronie zdrowia. Bogata oferta miejsc pracy znajduje się na tablicy ogłoszeń w Biurze Obsługi Lekarza w siedzibie OIL, na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych CKL. Już w grudniu centrum organizuje spotkanie wpisujące się w izbowy cykl „Lekarz na nowoczesnym rynku pracy”.

Oprac. Renata Jeziółkowska i Adrian Boguski