1 października 2019

Ustawa 2.0 – zmiany w WUM

1 października wchodzi w życie Ustawa 2.0., zwana również Konstytucją dla Nauki, która zmienia zasady funkcjonowania wszystkich uczelni w Polsce, a więc także Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Część zmian czekających WUM w okresie przejściowym, czyli w roku akademickim 2019/2020, wynika wprost z treści i postanowień wspomnianego aktu prawnego. Są jednak również takie rozwiązania, na które władze i społeczność uniwersytetu zdecydowały się w celu dostosowania funkcjonowania WUM do aktualnych wymogów i oczekiwań – zarówno środowiska akademickiego, jak i interesariuszy zewnętrznych oraz potencjalnych kandydatów na studentów.

Ustawa 2.0 daje większe niż mieli dotychczas uprawnienia rektorom poszczególnych uczelni, ale nie można nie dostrzegać, że jednocześnie nakłada na nich znacznie więcej obowiązków i nieporównywalnie większą odpowiedzialność. Muszą więc zadziałać mechanizmy, które w rzeczywistości dadzą rektorowi możliwość skutecznego działania bez wiązania mu rąk absurdalnymi rozwiązaniami – oczywiście z pełnym poszanowaniem demokracji – mówi rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś.

Prawo wprowadza nowe ciało kolegialne – Radę Uczelni, która składa się z siedmiu osób: trzech członków zewnętrznych, którzy nie są pracownikami uczelni, trzech pracowników uczelni i przewodniczącego samorządu studenckiego. Organ ten, niezależny od wszystkich innych struktur uczelni, ma za zadanie wspieranie rozwoju uniwersytetu. Do kompetencji rady należy m.in. opiniowanie projektu strategii uczelni, jej statutu, monitorowanie gospodarki finansowej instytucji i zarządzania nią, a także wskazywanie, zaopiniowanych przez Senat, kandydatów na rektora. Przewodniczącym Rady Uczelni WUM jest prof. dr inż. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wprowadzenie ustawy wymusiło zmianę najważniejszego aktu prawnego uczelni – statutu. Jego opracowanie to z mocy ustawy zadanie rektora. Jednak na WUM proces przygotowania nowej „konstytucji uczelni” znacznie wykroczył poza ramy narzucone przez ustawodawcę. Był dyskutowany podczas wielu posiedzeń specjalnej, powołanej do realizacji tego zadania, komisji rektorskiej z udziałem szerokiej reprezentacji przedstawicieli różnych uczelnianych gremiów i środowisk, a następnie poddany konsultacjom społecznym. Wiele uwag z debaty publicznej zostało uwzględnionych. Następnie projekt pozytywnie zaopiniowała Rada Uczelni, a 27 maja 2019 r. uchwałę o przyjęciu nowego statutu przyjął Senat WUM.

Udało się stworzyć konstrukcję organizacyjną uczelni, w której wszyscy – a przynajmniej większość członków społeczności akademickiej WUM chciałaby pracować. Statut nie jest jednak dokumentem zamkniętym i, tak jak deklarowałem wielokrotnie, będziemy nad niektórymi jego szczegółami jeszcze pracować, ale już bez presji czasu, po wejściu nowej ustawy w życie – podkreślał rektor prof. Mirosław Wielgoś.

Do nowych struktur, obok Rady Uczelni, należą rady dyscyplin naukowych, które będą odpowiedzialne za szeroko pojęte prowadzenie nauki. Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą zmieniły się zasady ubiegania się o stopień doktora i doktora habilitowanego oraz o tytuł profesora. Stopnie naukowe będą nadawały właśnie rady dyscyplin. Statut WUM zakłada funkcjonowanie na uczelni trzech takich rad: Rady Dyscypliny Nauk Medycznych (przewodniczący prof. Krzysztof J. Filipiak), Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych (dr hab. Marcin Sobczak) i Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu (prof. Andrzej Deptała).

1 października zmienia się także rola i konfiguracja wydziałów WUM. Przede wszystkim – zgodnie z intencją ustawodawcy – mają się one skupić na kreowaniu i koordynowaniu procesu dydaktycznego. Ustawa 2.0 zakłada, że kształcenie na danym kierunku nie może odbywać się w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej, kończą zatem swoją dotychczasową działalność I i II Wydział Lekarski, a w ich miejsce powstaje jeden nowy, duży Wydział Lekarski. Przed jego dziekanem prof. Marcinem Wojnarem trudne zadanie – trzeba doprowadzić do integracji działających dotychczas dwóch wydziałów, ujednolicenia programów nauczania, ale też ich unowocześnienia. Na uczelni powstaje również Wydział Medyczny, w którym będzie prowadzone nauczanie na kierunkach: fizjoterapia, audiofonologia, elektroradiologia i logopedia. Zmienia się także system kształcenia doktorantów – zostaje powołana Szkoła Doktorska.

Przed WUM trudny rok akademicki, ale mocno wierzę, że zmiany, jakie czekają uczelnię, przyniosą jej wiele korzyści. Zwłaszcza w perspektywie długofalowej. W mojej ocenie do nowej rzeczywistości, regulowanej Ustawą 2.0, jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Wierzę też, że wykorzystamy szanse, jakie stwarzają nowe przepisy – twierdzi prof. M. Wielgoś.

Jedną z szans, jakie niesie nowa ustawa, jest możliwość tworzenia federacji uczelni. Prace nad federalizacją WUM i UW trwają od trzech lat. To jedno z najważniejszych – jeśli nie najważniejsze – przedsięwzięć WUM w ostatnich latach. Jeśli prace zakończą się sukcesem,
a wszystko na to wskazuje, będzie to wydarzenie o znaczeniu historycznym. O federacji WUM-UW napiszę szerzej w kolejnym odcinku „WUM w Pulsie”. 

Marta Ewa Wojtach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum