1 marca 2021

E-skierowania

OKIEM NFZ

E-skierowanie to kolejny po e-receptach i e-zwolnieniach dokument w koszyku e-usług opieki zdrowotnej w Polsce. Umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu kierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawienia dokumentu do jego realizacji. Dla pacjenta oznacza to wygodę i oszczędność czasu, nie musi bowiem odbierać skierowania w placówce medycznej. Dla lekarza natomiast to zmniejszenie biurokracji, usprawnienie procedur administracyjnych i eliminacja błędów w skierowaniach.

Jak korzystać z e-skierowań?

W przypadku e-skierowań stosowane są zasady analogiczne jak obowiązujące w odniesieniu do znanych od roku e-recept. Podczas konsultacji lekarskiej, również w formie teleporady, pacjent otrzymuje kod PIN. Jeżeli posiada Internetowe Konto Pacjenta, czterocyfrowy kod przesłany zostaje do niego SMS-em lub e-mailem w formie pliku pdf. Jeżeli natomiast nie aktywował IKP, otrzyma wydruk, dzięki któremu będzie mógł zrealizować e-skierowanie.

Elektroniczny dokument eliminuje problem nieczytelności pisma lekarza i wynikających z tego błędów oraz możliwość zgubienia skierowania papierowego, co ograniczy dotychczasowe ponowne wizyty pacjentów w celu wystawienia duplikatu. Dzięki cyfryzacji lekarz może zdalnie monitorować przebieg leczenia pacjenta, może również anulować wystawiony dokument w przypadku nieprawidłowości (jednak wyłącznie do momentu zarejestrowania skierowania w placówce realizującej).

E-skierowania mają także tę zaletę, że odciążają personel medyczny od czynności administracyjno-sprawozdawczych, ułatwiają raportowanie i powielanie przesyłanych informacji oraz rejestrację, ponieważ dane pacjenta zostają pobrane automatycznie.

Dokument cyfrowy może wystawić każdy lekarz oraz lekarz dentysta, bez względu na to, czy ma kontrakt z NFZ, czy nie. Ale zrealizować e-skierowanie można tylko w placówce, która posiada kontrakt z NFZ. System e-zdrowie automatycznie kieruje procesem rejestrowania wizyt, eliminując możliwość zapisywania się do kilku placówek lub lekarzy równocześnie. Ma to wpłynąć na realne skrócenie czasu oczekiwania na konsultację lub badanie.

Wszystkie e-skierowania, podobnie jak e-recepty oraz dokumentacja medyczna, widoczne są dla pacjenta w IPK, do którego można się zalogować w serwisie www.pacjent.gov.pl, przez profil zaufany, używając dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu) lub za pośrednictwem kont internetowych niektórych banków.

Badania z e-skierowaniem

Od 8 stycznia 2021 r. e-skierowania wystawiane są obowiązkowo na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych (w poradni okulistycznej czy ortopedycznej, z wyłączeniem porady logopedycznej), leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego i echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne skierowania będą wystawiane w formie papierowej. Dotyczy to m.in. skierowań na leczenie uzdrowiskowe, rehabilitację, do szpitali psychiatrycznych, w przypadku braku dostępu do Internetu oraz wystawienia skierowania przez lekarza, pielęgniarkę lub położną z innego państwa członkowskiego UE, okazjonalnie udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce. E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego, np. kiedy szpital, w którym przebywa pacjent, kieruje go na badanie specjalistyczne na swoim terenie. Ponadto, tak jak dotychczas, pacjent nie potrzebuje skierowania do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.

Rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia

Stan pandemii uświadomił zarówno pacjentom, jak i środowisku medycznemu zalety rozwiązań informatycznych. Centrum e-Zdrowie podaje, że liczba placówek zainteresowanych wcześniejszym wdrożeniem e-skierowania zaczęła szybko rosnąć w drugiej połowie 2020 r. Wypisano wtedy prawie 28 razy więcej e-skierowań niż w pierwszej połowie roku. W grudniu 2020 lekarze wystawili ponad 1,1 mln e-skierowań. Z rozwiązania tego skorzystało średnio niemal 70 proc. podmiotów. Do 31 grudnia prawie 43 tys. lekarzy wystawiło ponad 5 mln e-skierowań. Największą grupą, która skorzystała w 2020 r. z cyfrowych skierowań, były osoby 61+ (prawie co czwarte e-skierowanie).

Bardzo dynamicznie rosła także liczba użytkowników IKP. Obecnie aktywnych jest ponad 4,7 mln kont. Oznacza to, że tylko w listopadzie 2020 Polacy aktywowali kolejny milion kont. Ponad 10 proc. użytkowników IKP to seniorzy.

Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Mazowieckiego OW NFZ

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum