5 października 2017

Znaczenie kolonoskopii

Choroby nowotworowe

Co roku rak jelita grubego jest wykrywany u ponad 400 tys. osób w Europie, w Polsce – u 18 tys. Od 1980 r. odnotowano czterokrotny wzrost zachorowań na raka jelita grubego mężczyzn i trzykrotny kobiet. – To drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy u kobiet, a trzeci u mężczyzn – przypomina prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Podkreśla, że z powodu tego schorzenia zwiększa się liczba zgonów mężczyzn. Eksperci szacują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa (wiek jest jednym z czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu) w 2025 r. liczba zachorowań na raka jelita grubego sięgnie 25 tys. Zdaniem specjalistów w walce z nowotworem ważna jest profilaktyka, a najlepszym badaniem – kolonoskopia. – Profilaktyka może nie tylko uratować życie, ale też zapobiec zachorowaniu – twierdzi dr hab. n. med. Michał F. Kamiński z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. – Wczesne wykrycie i leczenie raka jelita grubego poprawia rokowania. Ryzyko zachorowania zmniejsza m.in. usuwanie polipów.

Od 2000 r. w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych prowadzone są badania przesiewowe wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Od 2012 osoby w wieku 55–64 lat otrzymują imienne zaproszenia na badania, ale zgłaszalność jest na niskim poziomie. W 2015 r. skorzystało z badań tylko 16,7 proc. zaproszonych. Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, szukając przyczyn słabego zainteresowania badaniami przesiewowymi wczesnego wykrywania raka jelita grubego, przeprowadziło ankietę. Wzięło w niej udział 505 osób w wieku 50–65 lat, które nie miały objawów i dolegliwości mogących wskazywać na konieczność wykonania kolonoskopii diagnostycznej. Respondenci wśród przyczyn zniechęcających do poddania się badaniu wymieniali: jego krępującą formę (21 proc.), strach przed bólem (17 proc.), brak objawów, które dowodziłyby, że badanie jest niezbędne (16,6 proc.), oraz niemożność otrzymania znieczulenia (14,9 proc.). Wśród innych przyczyn znalazły się: strach przed wykryciem nowotworu, lenistwo, konieczność przyjęcia środka przeczyszczającego przed badaniem. Dr n. med. Maria Janiak z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii GUM podkreśla, że osoby ankietowane twierdziły również, że chciałyby otrzymać szerszą informację o badaniu i jego znaczeniu od lekarza rodzinnego.

Osoby o niskim progu bólowym powinny mieć możliwość wykonania badania w znieczuleniu ogólnym – uważa prof. Marek Wojtukiewicz z Białostockiego Centrum Onkologii. Przyczyny niechęci pacjentów do kolonoskopii można zlikwidować. Trzeba przede wszystkim zapewnić pełną refundację znieczulenia podczas badania i zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat znaczenia profilaktyki onkologicznej.

W latach 2000–2015 z programu badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego skorzystało ponad 460 tys. osób.  ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum