24 kwietnia 2019

Czwartki Chirurgiczne

O zastosowaniu chirurgii plastycznej we współczesnej medycynie rozmawiali eksperci uczestniczący w sesji poświęconej temu zagadnieniu podczas XXXI Czwartku Chirurgicznego, Studencko-Lekarskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej. Lekarze i prawnicy spojrzeli na problem zarówno w kontekście medycznym, jak i ekonomicznym oraz prawnym.

– W 2016 r. wartość rynku usług medycyny estetycznej na świecie zbliżyła się do 3 bln dol. – mówił mec. Paweł Strzelec. – W 2020 r. prawdopodobnie sięgnie 4 bln. W Polsce ten obszar świadczeń wyceniany jest na około 1 mld zł, a rynek usług chirurgii plastycznej na około 200 mln, z tendencją wzrostową.

Analitycy uważają, że wśród korzystających z zabiegów medycyny estetycznej na rodzimym rynku dominują kobiety (84 proc.), osoby z wykształceniem wyższym lub średnim (95 proc.), aktywne zawodowo (75 proc.), w wieku 35–64 lat (82 proc.). Zdaniem mec. Strzelca w tej grupie są nie tylko pacjenci gabinetów lekarskich, ale też klienci kancelarii prawnych.

– Pacjent ma prawo wiedzieć, jaki jest cel zabiegu, na czym ten zabieg polega, z jakim ryzykiem się wiąże, czy są przeciwwskazania do jego wykonania lub inne metody. Te informacje nie służą komfortowi pacjenta, ale są warunkiem legalności wykonania świadczenia – podkreślał mec. P. Strzelec i przestrzegał, że to lekarz będzie musiał udowodnić, że przekazał je pacjentowi. – Taki wpis powinien znaleźć się w dokumentacji medycznej.

Zabiegi medycyny estetycznej nie mają zazwyczaj charakteru nagłego i jest możliwe przygotowanie się do nich, również pod względem prawnym – zapewniał mec. Andrzej Girdwoyń, wskazując na udzielenie pacjentowi rzetelnych informacji, a także sporządzenie umowy określającej prawa i obowiązki stron. – Możemy zawrzeć w niej np. klauzulę mediacyjną. W razie sporu z pacjentem, nim udamy się do sądu, skorzystamy z pomocy mediatora.

Dr Michał Charytonowicz zwracał uwagę na oczekiwania pacjentów związane z poddaniem się zabiegowi i na rozbieżności między tym, co realne, a tym, co pozostaje w sferze życzeń. Zaznaczył, że chirurgia estetyczna nie leczy, lecz służy zmianie wyglądu. – Nie zdecydowałem się operować, gdy oczekiwania pacjentki nie dotyczyły zmiany wyglądu brzucha, ale zmiany w życiu, a tego jako chirurg plastyk nie mogłem się podjąć – wyjaśniał, podając przykład z lekarskiej praktyki. – Pacjent musi być świadomy, co chce zmienić, a ja muszę, robiąc operację, być w zgodzie ze sobą.

O zastosowaniu chirurgii plastycznej mówił dr Marek Szczyt i przypomniał początki tej specjalności. – Już 3 tys. lat temu, w Indiach, kapłani wykonywali rekonstrukcje nosów u osób okaleczonych, pobierając płat z czoła. Ta technika jest wykorzystywana w chirurgii do dzisiaj.

Chirurg plastyk przedstawił wiele przykładów zastosowania nowych technik zarówno w obszarze medycyny estetycznej, jak i zabiegów plastycznych wykonywanych w celach leczniczych. – Wykorzystujemy komórki macierzyste nie tylko do zabiegów estetycznych, ale również rekonstrukcyjnych, stosujemy przeszczepy tłuszczu, operujemy coraz delikatniej dzięki nowoczesnym narzędziom piezoelektrycznym do cięcia kości, klejom tkankowym. Medycyna estetyczna wciąż się rozwija – podsumował.

– Wydłużający się czas życia sprawia, że ważniejszy jest wiek psychiczny niż metrykalny. Operacje plastyczne są ważne dla zdrowia psychicznego i seksualnego – wyliczał przyczyny zainteresowania kobiet zabiegami estetycznymi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz, zwracając uwagę, że wpływ na to zjawisko mają media kreujące określony obraz ciała i moda. – Mimo ryzyka zdrowotnego związanego zabiegami, rośnie ich popularność.

Podczas XXXI Czwartku Chirurgicznego młodzi adepci i studenci medycyny oraz prawa przedstawili krótkie prezentacje poświęcone przypadkom klinicznym z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej, a także legalności zabiegów estetycznych. Wystąpienia przygotowali: Magdalena Dubińska, Bartłomiej Gorczycki, Agata Nawrot, Barbara Święchowicz i Thomas Wenta.

Pomysłodawca Czwartków Chirurgicznych i opiekun naukowy konferencji prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz podkreślił interdyscyplinarność podjętego tematu, który obejmuje nie tylko kwestie medyczne, ale i prawne. Zwrócił też uwagę na potrzebę porządkowania tego zakresu świadczeń pod kątem bezpieczeństwa i odpowiedzialności za wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej. 

ach