8 maja 2018

2000!

Transplantologia

5 kwietnia 2018 r. chirurdzy z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, wykonali 2000. przeszczepienie wątroby. Zabieg przeprowadził zespół pod przewodnictwem prof. Tadeusza Wróblewskiego i dr. n. med. Marcina Kotulskiego. 36-letni pacjent z ciężką niewydolnością wątroby w przebiegu marskości kryptogennej z podejrzeniem AIH był kwalifikowany do transplantacji w kierowanej przez prof. Piotra Milkiewicza Klinice Hepatologii WUM przez zespół dr hab. Joanny Raszei-Wyszomirskiej. Bezpośrednio po zabiegu pacjent został wybudzony, rozintubowany i przeniesiony na Oddział Intensywnej Opieki Chirurgicznej.

Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM zalicza się obecnie do ścisłej czołówki ośrodków transplantacyjnych w Europie, a prowadzony program przeszczepiania wątroby jest największy w Polsce. Jego początki sięgają lat 90. XX w. 30 grudnia 1994 r. zespół chirurgów kliniki wykonał pierwsze w Polsce udane przeszczepienie wątroby. Biorczynią była 46-letnia pacjentka z krańcową niewydolnością narządu w przebiegu pierwotnej żółciowej marskości wątroby. Chora żyje w dobrym stanie ogólnym do dziś. Wielkie zasługi dla rozwoju transplantacji wątroby w klinice położyli jej poprzedni kierownicy: prof. Jerzy Szczerbań, nieżyjący już prof. Andrzej Karwowski i prof. Marek Krawczyk.

Według danych European Liver Transplant Registry roczne przeżycie biorców wątroby wynosi w klinice około 90 proc., a 5-letnie 60–70 proc. < ach

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum