13 grudnia 2021

Wydarzenia izbowe

Dzień otwarty w OSL i Biurze OROZ

W listopadzie członkowie naszej izby mieli okazję bliżej poznać działalność Biura Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Okręgowego Sądu Lekarskiego. Podczas pierwszego dnia otwartego członkowie sądu i pracownicy kancelarii przedstawili cele i zadania tego organu samorządowego. Ponadto lekarze mogli dowiedzieć się, jakie warunki należy spełniać, by zostać sędzią OSL. Z kolei dzień otwarty w Biurze OROZ był okazją do poinformowania lekarzy, jakie sprawy najczęściej wpływają do rzecznika, oraz do dyskusji na temat mediacji w sporach medycznych. <

ab

Konkurs „Puls słowa” rozstrzygnięty

Rozdanie nagród w ogólnopolskim konkursie poetycko-literackim dla lekarzy i lekarzy dentystów odbyło się 23 października 2021 r. w warszawskim Domu Literatury Związku Literatów Polskich.

Wśród laureatów znalazło się troje członków OIL w Warszawie: Zbigniew A. Łobodziński, Elżbieta Lipska i Monika Szymczakowska.

Nagrodzeni w XII „Pulsie słowa”:

– w kategorii „poezja”: Bolesław Sawicki – I nagroda, Zbigniew A. Łobodziński – II nagroda, Katarzyna Szewczyk i Monika Szymczakowska – ex aequo III nagroda. Wyróżnienia otrzymały: Joanna Matlachowska-Pala, Agnieszka Rautman-Szczepańska i Ilona Dzijak-Muniak;

– w kategorii „proza”: Dariusz Krasnodębski – I nagroda, Elżbieta Lipska – II nagroda, Witold Kopeć – III nagroda. Wyróżnienia przyznano Zbigniewowi Kostrzewie i Stefanowi Trzosowi.

Zwieńczeniem konkursu był spektakl poetycko-muzyczny „Molekuły wrażliwości”, podczas którego aktorzy Iwona Rulewicz i Wojciech Magnuski recytowali nagrodzone i wyróżnione utwory, a wokalistka Joanna Vorbrodt z akompaniamentem Romualda Vorbrodta interpretowała wiersze w formie piosenek.

Pomysłodawcą „Pulsu słowa” jest lekarka z naszej izby Maria Żywicka-Luckner, „Majka”. Konkurs odbywa się przy współudziale i pomocy NIL, OIL w Warszawie, Unii Polskich Lekarzy Pisarzy, Związku Literatów Polskich i Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Praga Północ. <

mn

Narodowe pieśni i tańce

W Ośrodku Kultury „Forma” SBM „Politechnika” w Warszawie 20.11.2021 r. odbyło się „Spotkanie z pieśnią i tańcem narodowym”, podczas którego chór Medicantus z OIL w Warszawie, pod dyrekcją Beaty Herman, zaprezentował repertuar ludowo-patriotyczny. Zespołowi akompaniował na pianinie Andrzej Mikulski. Wśród wykonanych utworów znalazły się dawne hymny, pieśni wojskowe i opracowania ludowych pieśni – niektóre zaśpiewane wraz z publicznością. Solowe partie zaprezentowali: Agnieszka Bitner-Fiałkowska, Krzysztof Moczarski i Konstanty Dąbrowski.

Podczas występu, po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, wykonany został utwór napisany a cappella przez kompozytora i chórmistrza Józefa Witczaka (dziadka chórzysty Medicantusa Zbigniewa Miśkiewicza) pt. „Noc listopadowa”. Koncert zwieńczyły warsztaty taneczne prowadzone przez Jana Makólskiego-Toho i Aleksandrę Mackiewicz, podczas których zaprezentowane zostały podstawowe kroki pięciu polskich tańców narodowych: kujawiaka, poloneza, oberka, mazura i krakowiaka. Goście uczestniczyli w warsztatach wraz z członkami chóru. Instruktorzy przedstawili również krótki pokaz układów tanecznych tańców narodowych. Spotkanie zakończył poczęstunek przygotowany przez Ośrodek Kultury „Forma”.

Składamy podziękowania Ośrodkowi Kultury „Forma” za organizację koncertu i Łukaszowi Ładzie, prezesowi chóru Medicoro z Białegostoku, za piękny plakat. <

km

Powrót sportowych niedziel

W listopadzie Komisja ds. Sportu ORL w Warszawie po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią wznowiła organizację sportowych niedziel.

W każdą niedzielę listopada między godz. 15 a 17 w hali sportowej Wojskowej Akademii Technicznej lekarze mieli możliwość grać w siatkówkę. Sportowe niedziele odbędą się również w grudniu. Dotąd chęć udziału w cyklicznej imprezie sportowej zgłosiło ponad 80 osób. Zainteresowanych dołączeniem do tej grupy prosimy o kontakt z Danielem Jaroszem pod adresem: d.jarosz@oilwaw.org.pl lub numerem telefonu: 22-542-83-33. <

mn

Zmagania tenisistów

Od 9 do 15 października 2021 r. w Turcji, w słonecz-nym Belek nad Morzem Śródziemnym, odbywały się jubileuszowe 50. Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie pod egidą World Medical Tennis Society. 21 lekarzy oraz lekarzy dentystów z Polski zdobyło w nich łącznie 33 medale: 15 złotych, 10 srebrnych oraz 8 brązowych.

OIL w Warszawie jak zwykle wspaniale reprezentowała dr Bożena Kędzierska, która startowała w kilku kategoriach i zdobyła złote medale w singlu w kategorii 70+, deblu i mikście w kategorii 60+ oraz srebrny medal w Nations Cup (Pucharze Narodów). Wspomnieć należy, że dr Kędzierska wywalczyła również trzy złote medale w rozgrywanych wcześniej Halowych Mistrzostwach Polski w Pabianicach.

Kolejne mistrzostwa świata odbędą się w USA, w Orlando na Florydzie, 23–29 października 2022 r. <

Od 11 do 14 listopada 2021 r. w Pabianicach trwały XXII Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Tenisie ,,Memoriał dra Andrzeja Jasińskiego”.

OIL w Warszawie reprezentowali: Bożenna Kędzierska (zajęła I miejsce w singlu w kategorii 60+, I miejsce w deblu w kategorii 60+, I miejsce w mikście z Tomaszem Maziakiem bez kategorii wiekowej), Maciej Łukasiewicz (III miejsce w singlu w kategorii 50+), Andrzej Bachurski (osiągnął ćwierćfinał w singlu w kategorii 60+, ćwierćfinał w deblu w kategorii 55–65), Andrzej Bernatowicz (dotarł do 1/8 w singlu w kategorii 55+ oraz ćwierćfinału debla w kategorii 55–65), Wojciech Haładyna (osiągnął 1/8 w singlu w kategorii 55+), Artur Barlik (zdobył III miejsce w mikście z Magdaleną Witkowską). <

ab