28 maja 2015

Pakiet do poprawki, pakiet do trybunału

Temat był wspólny – pakiet onkologiczny.
Ocena pakietu – zdecydowanie różna.
Dwa wydarzenia dzieliła niecała doba.

Trybunał Konstytucyjny,
16 kwietnia 2015, godz. 9.00

Z godnie z jednogłośną decyzją Naczelnej Rady Lekarskiej, prezes Maciej Hamankiewicz złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych zapisów pakietu onkologicznego.
– Z ciężkim sercem przychodzi mnie, upoważnionemu przez NRL, złożyć skargę na ministerstwo, które ma nam, Polakom, zapewnić dobry system ochrony zdrowia – powiedział. – Składamy skargę w zakresie nierówności uprawnień lekarzy POZ i lekarzy AOS do wystawiania karty DiLO.
Zgodnie z kompetencjami samorządu lekarskiego, zakres skargi do TK został ograniczony do kwestii dotyczących wykonywania zawodu lekarza. Maciej Hamankiewicz podkreślił, że pakiet zdezorganizował system, a rozwiązania, które wprowadził, są szkodliwe dla większości chorych. Ich sytuacja jest dramatyczna. – Pakiet onkologiczny zamiast poprawić finansowanie, bo na leczenie onkologiczne potrzebne są środki finansowe, wszystkim leczącym pieniądze zabrał. Na pewno skorzystał na tych rozwiązaniach NFZ, bo tam oszczędności powstają. A ludzie umierają – stwierdził. Zwrócił też uwagę, że zakres nieprawidłowości, które wprowadził pakiet onkologiczny, jest tak wielki, iż wymaga większej legitymacji prawnej niż ta, którą dysponuje NRL. Dlatego raport regulacyjny, opracowany przez niezależną kancelarię prawną i będący podstawą złożenia wniosku do TK, został przesłany do rzecznika praw obywatelskich. – Liczymy, że rzecznik na podstawie raportu naszą skargę poszerzy – podkreślił prezes NRL. Raport został też przekazany premier Ewie Kopacz. Trafi również do Najwyższej Izby Kontroli.

Dzień wcześniej,
Ministerstwo Zdrowia,
15 kwietnia 2015, godz. 15.00

Minister Bartosz Arłukowicz podsumował pierwszy kwartał funkcjonowania pakietu onkologicznego. Od 1 stycznia 2015 r. pacjentom wydano prawie 95 tys. tzw. zielonych kart – najwięcej na Mazowszu, najmniej w województwie podlaskim. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców największą liczbę pacjentów do szybkiej diagnostyki skierowano w województwie świętokrzyskim. Odbyło się ponad 25 tys. konsyliów, 99,5 proc. w terminie. Również terminowo wykonano 97,5 proc. diagnostyk wstępnych i 87 proc. diagnostyk pogłębionych. Z danych resortu wynika, że pakiet realizuje 6200 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, 2300 przychodni specjalistycznych, 487 szpitali, w tym wszystkie centra onkologii w Polsce. 8 proc. przychodni AOS i 4 proc. szpitali zrezygnowało z części lub całości świadczeń w ramach pakietu onkologicznego. Były to w zdecydowanej większości te placówki, które w 2014 r. nie miały pacjentów onkologicznych lub miały ich mało.
Minister po zaprezentowaniu danych statystycznych zapowiedział dokonanie korekty pakietu. Co się zmieni? Nowi świadczeniodawcy będą mieli możliwość przystąpienia do pakietu onkologicznego w drodze konkursów uzupełniających. Pakiet obejmie niektóre nowotwory o niepewnym i nieznanym charakterze. Zostaną uelastycznione zasady powoływania konsylium. Świadczeniodawcy, którzy skrócą diagnostykę z dziewięciu do siedmiu tygodni, otrzymają zwiększenie finansowania o 20 proc. Nie będzie limitowania radioterapii paliatywnej. Badania PET będą finansowane poza stawką ryczałtową. Czas na wypełnienie karty DiLO zostanie wydłużony do trzech dni. Kiedy zmiany zaczną obowiązywać? Te, które zależą od zarządzenia prezesa NFZ, mogą być wprowadzone szybko, w przypadku tych, które wymagają zmiany rozporządzeń, czas może być znacznie dłuższy.
Cdn…

Minister zdrowia zapewnił, że po sześciu miesiącach podda pakiet ponownej ocenie, i nie wykluczył dalszych zmian. Jako „zadziwiające” określił podważanie przez szefa samorządu lekarskiego konstytucyjności pakietu onkologicznego. Zaznaczył, że resort dysponuje analizami, które wskazują zgodność pakietu z konstytucją, a jego zdaniem – także ze zdrowym rozsądkiem.
Pytany o ministerialną konferencję, Maciej Hamankiewicz podkreślł, że zapowiedź poprawek w pakiecie onkologicznym tylko potwierdza zasadność skargi, a zakres ogłoszonych zmian jest niewystarczający. – Minister Arłukowicz nie powstrzyma nas przed obroną ludzi chorych przed złymi rozwiązaniami w systemie ochrony zdrowia – zapewnił prezes NRL.

ach

Archiwum