3 lipca 2019

Więcej niż chirurgia

Anegdoty zabarwione humorem i nostalgią, wspomnienia, minitraktaty niosące mądrość ważną dla każdego, stanowiska dotyczące współczesnych problemów lecznictwa tworzą książkę „Chirurg więcej niż zawód”. Jej autorem jest prof. Tadeusz Tołłoczko, znany nie tylko w środowisku lekarskim, chirurg, rektor warszawskiej Akademii Medycznej, przewodniczący Rady Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, prezydent International Hospital Federation, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, członek wielu towarzystw, komitetów i redakcji czasopism medycznych.

Teksty zamieszczone w książce, zgrupowane w trzech blokach: „Wspomnienia z puentą”, „Refleksje” i dopowiedzenie zatytułowane „Jeszcze kilka słów…”, uporządkowane chronologicznie i tematycznie, z początku żartobliwe, stają się coraz bardziej poważne. Zabawnie, lecz z pełnym szacunkiem i uznaniem, autor przywołuje wydarzenia związane z jego nauczycielami chirurgii, przede wszystkim z prof. Tadeuszem Butkiewiczem i prof. Janem Nielubowiczem. O kolegach pisze z sympatią, o pacjentach – z troską. Konfrontuje się z medycyną światową i jej uznanymi przedstawicielami podczas zagranicznych staży, konferencji i wizyt. Z lekkością opowiedziane anegdoty odsłaniają głębszą warstwę przemyśleń autora, w części ujętą w drugim bloku „Refleksje”. Przywołam jedną myśl, będącą kluczem do zrozumienia przesłania książki i jednocześnie ważną przestrogą dla współczesności: „Należy pamiętać, że pozory prawdy bywają zwykle bardziej niebezpieczne od kłamstwa, bo w nadanym im sztucznym, ale lśniącym blasku pozorowanej prawdy są trudniej wykrywalne” (str. 174). W kończącym rozdziale „Jeszcze kilka słów…”, poświęconym m.in. błędom lekarskim, w imię prawdy autor ukazuje ten problem na szerokim tle prawdy o człowieku, systemie prawnym i ekonomicznym, kształtującym warunki pracy lekarza, po to, by zrozumieć także, iż „Aby zwiększyć standard bezpieczeństwa opieki zdrowotnej, należy zawsze mieć w pamięci sentencję łacińską: »Nil mirari, nil indignari, sed intellegere« (Nie dziwić się, nie oburzać, lecz zrozumieć)”. Także to, że „Trzeba walczyć z błędami, a nie z lekarzami” (str. 223).

Dla kogo ta książka? Dla wszystkich, ale przede wszystkim dla młodych medyków, bo można się z niej nauczyć, że aby stać się dobrym lekarzem, trzeba być uczciwym i mądrym człowiekiem. 

Wojciech Noszczyk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum