4 września 2009

Sport – Trzydzieści medali na trzydziestolecie Krzysztof Makuch

Podczas odbywających się w lipcu XXX Mistrzostw Świata Medyków w hiszpańskim Alicante lekarze warszawskiej izby, zdobywając 30 medali, udowodnili swoją wysoką pozycję w lekarskim sporcie.
Chociaż w tym roku nasza reprezentacja występowała w okrojonym składzie, warszawiacy byli widoczni na większości aren.
W 24 dyscyplinach rywalizowało ponad 2 tysiące medyków z 40 krajów. Polska reprezentacja licząca ponad 50 lekarzy uplasowała się w ścisłej czołówce. Najwięcej medali, jak na najlepszą sportsmenkę ubiegłego roku przystało, zdobyła Bożenna Kędzierska, stomatolog z Pułtuska, w tym aż 12 (10 złotych) na stadionie lekkoatletycznym. Niepokonana w biegach i skokach, zdobyła prestiżowy złoty medal w pięcioboju kategorii open, w której rywalizowały również znacznie młodsze rywalki. W swojej ulubionej dyscyplinie – tenisie ziemnym zdobyła medal srebrny w grze pojedynczej oraz brąz w deblu w parze z Agnieszką Widziszowską, laryngologiem z Gliwic. Na rzutni najwyższą klasę pokazał Konrad Bońda, lekarz medycyny ratunkowej WSPR, zdobywając złoto w kuli, srebro w oszczepie i 4. miejsce w dysku. Świetnie zadebiutował warszawski lekarz Stanisław Nowak, aktualnie zajmujący się analizą rynku medycznego i farmaceutycznego (srebro na 1500 m i brąz na 5000 m), okupiwszy swój start kontuzją. Wszechstronna Agnieszka Bolesta, rezydentka interny szpitala w Międzylesiu, wywalczyła srebro na 800 m i była silnym punktem złotej sztafety żeńskiej 4 x 100 m (z Gawlik, Widziszowską, Kędzierską). Agnieszka uratowała honor naszego kolarstwa, wygrywając klasyfikację generalną na szosie i zdobywając również 2 złote i 2 srebrne medale za sukcesy etapowe. Na koniec nie dała szans rywalkom w kolarstwie górskim, awansując na pierwszą damę światowego kolarstwa lekarzy. Na bieżni i pływalni ambitnie walczył kardiolog szpitala na Solcu Krzysztof Makowiecki, choć tym razem bez medalu. Rodzinną kolekcję medali uzupełniła córka Krzysztofa Urszula Makowiecka – medalem brązowym na 100 m stylem dowolnym. W badmintonie srebrny medal w grze pojedynczej oraz brąz w deblu z Portugalczykiem Jose Rodriguesem przypadł autorowi, podobnie jak srebrny medal w squashu (singel). Polscy siatkarze zdobyli srebrny medal na hali, a plażowicze medale srebrny (Korfel, Szlaga, Makuch) oraz brązowy (Chodyra, Olejniczak, Gajlewicz). Spektakularnymi sukcesami Polaków był złoty medal krakowskich piłkarzy w szóstkach oraz złoty medal w golfie handicap 17-24 szczecińskiego stomatologa Czarka Turostowskiego. Ale najważniejsza była wspaniała atmosfera wśród polskich sportowców, niezawodny doping osób towarzyszących oraz powitania po powrocie.