20 stycznia 2008

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

Budowa w Garwolinie
3 grudnia ub.r. w Garwolińskim Starostwie Powiatowym podpisano umowę dotyczącą rozbudowy tamtejszego szpitala.

Inwestycja, wartości ponad 15 mln zł, obejmuje wybudowanie dwóch budynków wraz z wykonaniem prac instalacyjnych i wykończeniowych. Jej zakończenie przewidziano na 30 czerwca br.

Ostry dyżur w Siedlcach
W siedleckim szpitalu uruchomiono ostry dyżur hemodynamiczny.

Do tej pory pacjentów w stanach zawałowych transportowano do Warszawy. Teraz są leczeni na miejscu, co zwiększa szanse na ich powrót do zdrowia. Uzupełnieniem ostrego dyżuru jest system Lifenet, który umożliwia przesłanie kardiogramu pacjenta z karetki do szpitala za pomocą telefonu komórkowego i wcześniejsze przygotowanie personelu placówki na przyjęcie chorego. Dodatkowo lekarz znajdujący się
w karetce może się konsultować z zespołem szpitalnym, jeśli zachodzi taka potrzeba. System łączności będzie zamontowany w 16 ambulansach – swoim zasięgiem obejmie powiaty: łosicki, węgrowski, sokołowski, miński, siemiatycki, łukowski, bialski i radzyński.

Karetki dla Ostrołęki
29 listopada ub.r. w Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans Ostrołęka” przekazano uroczyście 7 nowych ambulansów.

Wszystkie pojazdy to samochody marki „Mercedes”. Trzy z nich to ambulanse ratunkowe, tzw. erki; reszta będzie służyła do transportu chorych. Wszystkie karetki są klimatyzowane. Znajdują się w nich m.in. defibrylatory, respiratory, nosze, deski ortopedyczne i krzesełka kardiologiczne. Część tego wyposażenia umieszczono w oddzielnej komorze, co ułatwia dostęp do pacjenta
i poprawia komfort pracy. Ambulanse będą wykorzystywane przez ostrołęcką stację oraz podstacje: w Wyszkowie, Ostrowi Mazowieckiej i Przasnyszu. Zakup pojazdów został sfinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego. Obecnie „Meditrans Ostrołęka” dysponuje 59 pojazdami, z czego 48 to ambulanse przewozowe i ratunkowe.

Złodzieje w Wyszkowie
W listopadzie ub.r. nieznani sprawcy ukradli ponad 8 tys. zł z wyszkowskiego szpitala.

Przestępcy dostali się do pomieszczenia kasowego znajdującego się w budynku szpitalnym i zabrali z niego metalową kasetkę z pieniędzmi.

Konferencja w Ciechanowie
W ostatnich dniach listopada ub.r. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie odbyła się X Ogólnopolska Konferencja Naukowa im. prof. Franciszka Venuleta „Tytoń albo zdrowie”.

W czasie spotkania poruszano problematykę biernego palenia i związanej z nim polityki zdrowotnej. Uczestników jubileuszowej konferencji zapoznano również z najnowszymi osiągnięciami w leczeniu uzależnienia od tytoniu w kraju i na świecie.

Apel w Łukowie
Rada społeczna łukowskiego szpitala zwróciła się do przedstawicieli lokalnych władz, wójtów i burmistrzów o wsparcie finansowe przy zakupie tomografu.

Suma, jaką trzeba zebrać, jest szacowana na 3 mln zł. Jedna trzecia tej kwoty będzie wygospodarowana z budżetu szpitala, resztę ma zapewnić starostwo powiatowe oraz poszczególne gminy.

Kriokomora w Ostrołęce
W pierwszych dniach listopada ub.r. w ostrołęckim szpitalu oddano do użytku nową kriokomorę.

W Polsce są tylko dwie tak nowoczesne kriokomory. Zabiegi przeprowadzane
w temperaturze – 130 stopni Celsjusza są wskazane dla pacjentów po urazach kończyn, cierpiących na reumatyzm, osteoporozę i zwyrodnienie stawów.
Z urządzenia może jednocześnie korzystać do 4 osób. Dotychczas ostrołęccy chorzy mogli się poddawać terapii zimnem w 1-osobowej kriosaunie, jednak jej możliwości były niewystarczające.

Ambulans dla Płońska
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku planuje zakup nowego ambulansu.

Inwestycja, w wys. 350 tys. zł, będzie sfinansowana ze środków Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie. Dodatkowo planuje się zakup pompy infuzyjnej i aparatu do powierzchniowego ogrzewania ciała pacjenta.

Dotacja dla Ciechanowa
13 listopada ub.r. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę o udzieleniu Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Ciechanowie dotacji
w wysokości 300 tys. zł.

Środki finansowe będą przeznaczone na modernizację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz sanitariatów.

Pożar w Laskach
18 listopada ub.r. w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Zakładu dla Niewidomych w Laskach wybuchł pożar.

Ogień strawił część dachu oraz kilka pomieszczeń lekcyjnych wraz z wyposażeniem specjalistycznym. W ocenie ekspertów, budynek nadaje się do rozbiórki. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi zwróciło się z ogólnym apelem o pomoc w odbudowie zniszczonego budynku oraz o zakup potrzebnego wyposażenia.

Remont w Jabłonnie
Ostatnie miesiące ub.r. wykorzystano na przeprowadzenie remontu w tutejszym ośrodku zdrowia.

Modernizacja miała na celu przystosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych. Zbudowano pochylnię, poszerzono i wymieniono drzwi, zmodernizowano sanitariaty i gabinet zabiegowy, tak aby mogły z nich korzystać osoby poruszające się na wózkach. Dodatkowo wydzielono poczekalnię, szatnię oraz miejsce, w którym można pozostawić wózki dziecięce i inwalidzkie. Dzięki remontowi placówka spełnia normy unijne. Na czas prac budowlanych ośrodek zdrowia przeniesiono do Gminnego Centrum Kultury.