12 grudnia 2021

Izbowe podsumowanie 2021 roku

Trzecia i czwarta fala pandemii, zamykane oddziały szpitalne, protest pracowników ochrony zdrowia i kryzys systemu – tym głównie żył świat medyczny. Siłą rzeczy na tych kwestiach skupiały się działania naszej izby. Załatwialiśmy także bieżące sprawy lekarzy, podejmowaliśmy działania mające na celu podnoszenie ich kwalifikacji, organizowaliśmy imprezy integrujące środowisko. Rok 2021 był rokiem wyborczym, w którym przeprowadzone zostało głosowanie na delegatów na okręgowy zjazd lekarzy. Dla uczczenia przypadającego w tym roku jubileuszu przygotowaliśmy zestawienie „100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu”. W każdym tegorocznym numerze „Pulsu” publikowaliśmy po 10 punktów. Opisy wielu z nich znajdują się w niniejszym podsumowaniu.

Mijający rok, tak jak poprzedni, stał pod znakiem pandemii COVID-19. Był jednak zupełnie inny niż 2020, bo weszliśmy w niego z nową nadzieją, którą dały szczepionki przeciwko paraliżującej świat chorobie. Ważnym zadaniem lekarzy, oprócz doraźnej pomocy chorym, było zachęcanie społeczeństwa do szczepienia się. W te działania włączała się także OIL w Warszawie. Jednym z przykładów jest akcja Zespołu ds. Matek Lekarek, które w mediach społecznościowych mianowały się ambasadorkami szczepień przeciw COVID-19.  Wielokrotnie w wypowiedziach publicznych nasi przedstawiciele nakłaniali do przyjęcia szczepionki. Izba ułatwiała szczepienia naszym lekarzom – na początku roku mogli zapisać się na nie za pośrednictwem OIL. Izbowy Zespół ds. Szczepień opracował broszurę informacyjną dotyczącą różnic między dostępnymi preparatami. Ponadto jesienią kolejny raz przeprowadziliśmy akcję „Szczepimy – chronimy”, w ramach której zorganizowaliśmy szczepienia przeciwko grypie.

Organizacja ochrony zdrowia

Rolą izby lekarskiej jest występowanie w imieniu i dla dobra zrzeszonych w niej lekarzy, a mijający rok dawał ku temu wiele powodów, z których skrupulatnie korzystaliśmy. Na początku roku, kiedy personel medyczny był szczególnie obłożony pracą w związku z zaostrzeniem się sytuacji epidemicznej, część lekarzy powinna była, zgodnie z harmonogramem egzaminów lekarskich, poświęcić się przygotowywaniu do ustnych egzaminów specjalizacyjnych. Samorząd lekarski apelował do Ministerstwa Zdrowa, by podjęło decyzję o rezygnacji z tej formy sprawdzania wiedzy, zarówno ze względu na konieczność odciążenia medyków, jak i dla ich bezpieczeństwa. W tej sprawie występowaliśmy zarówno indywidualnie, jak i kolektywnie, za pośrednictwem Konwentu Prezesów ORL.

Izba, podobnie jak podczas wcześniejszych fal pandemii, stała na straży interesów lekarzy, których wbrew obowiązującym przepisom często delegowano do pracy przy zwalczaniu koronawirusa. Dzięki działaniom podejmowanym w pierwszej połowie roku wpłynęliśmy też na zwiększenie liczby miejsc stażowych na terenie podległym naszej izbie.

Miesiące wakacyjne przyniosły oddech od problemów epidemicznych, ale w systemie ochrony zdrowia przyszedł czas na nadrabianie zaległości z okresu zintensyfikowanej walki z COVID-19. Brak realnej poprawy warunków pracy osób wykonujących zawody medyczne skłonił środowisko do zawiązania komitetu protestacyjnego, w którym znaleźli się przedstawiciele większości profesji z naszej branży. OIL w Warszawie wsparła działania protestacyjne, których momentem kulminacyjnym była wrześniowa manifestacja w stolicy i powstanie „białego miasteczka” przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Idea protestu była zbieżna ze stale podnoszonymi przez naszą izbę postulatami bezzwłocznego zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia, by zatrzymać odpływ kadry medycznej z kraju, zmniejszyć jej obciążenie pracą. Celem jest uzdrowienie całego systemu ochrony zdrowia, dla dobra zarówno medyków, jak i pacjentów. Dla podkreślenia spójności stanowiska izby z postulatami protestu przeprowadziliśmy konferencję „Jakość w miejsce bylejakości”. W jej trakcie zaproszeni przez nas eksperci przedstawili swoje pomysły rozwiązań prawnych i ekonomicznych, które pomogłyby zaradzić systemowym kłopotom ochrony zdrowia.

Kolejnym wzywaniem, przed jakim stanęliśmy jako samorząd, okazał się rządowy pomysł rozwiązania problemów kadrowych, czyli umożliwienie otwierania studiów lekarskich na uczelniach zawodowych. W opinii samorządu koncepcja ta nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a jej skutkiem będzie przede wszystkim obniżenie jakości kształcenia medycznego. Krytyczne oświadczenie w tej sprawie sformułowało Prezydium ORL w Warszawie.

Czuwaniu nad przeobrażeniami systemu ochrony zdrowia towarzyszyła także dbałość o organizację samorządu. Mimo niezwykle trudnych warunków sanitarnych i logistycznych, 24 kwietnia udało nam się przeprowadzić XLII Okręgowy Zjazd Lekarzy. Po raz pierwszy w historii w trybie zdalnym. Podczas zjazdu przyjęty został budżet i uchwalone absolutorium dla rady. Mijający rok był także rokiem wyborów delegatów na OZL. Na przestrzeni 12 miesięcy prowadziliśmy przygotowania do wyborów, by wreszcie we wrześniu rozpocząć głosowanie (więcej informacji o wyborach na str. 1 i 51).

Współpraca

W 2021 r. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie kontynuowała kooperację z dotychczasowymi partnerami, ale też nawiązała współpracę z wieloma nowymi instytucjami. W sprawach o charakterze ogólnosystemowym, takich jak wspomniane egzaminy specjalizacyjne, prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski współdziałał z szefami pozostałych izb w ramach Konwentu Prezesów ORL. Gremium to odniosło się także do pojawiających się w sferze medialnej zarzutów wobec samorządu lekarskiego o blokowanie dostępu do zawodu lekarzom spoza Unii Europejskiej w kontekście dwóch ustaw: upraszczającej procedurę uzyskania PWZ oraz o szkolnictwie wyższym, która umożliwiała prowadzenie studiów lekarskich w szkołach zawodowych. W październiku izba rozwijała i nawiązywała współpracę z wieloma instytucjami badawczymi oraz podjęła współpracę merytoryczną i organizacyjną z Uczelnią Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie.

12 lutego nastąpiło oficjalne zacieśnienie współdziałania z Narodowym Instytutem Onkologii – Państwowym Instytutem Badawczym. List intencyjny ze strony izby podpisali prezes Łukasz Jankowski oraz wiceprezes i przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów Dariusz Paluszek. Owocem porozumienia stały się inicjatywy mające na celu prowadzenie profilaktyki i wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi. Uruchomiona została specjalna szybka ścieżka onkologiczna w NIO-PIB dla pacjentów, u których podejrzane objawy dostrzegli lekarze dentyści. Kolejnym efektem współpracy było dwuczęściowe szkolenie „Rola lekarza dentysty w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi oraz w opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym przed, w trakcie i po leczeniu przeciwnowotworowym”, które odbyło się w październiku.

7 maja został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej. Prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski podkreślał pionierski charakter dokumentu: „Robimy coś nowego. Dotąd współpraca samorządu z towarzystwami naukowymi była dość nieśmiała. Teraz idziemy do przodu. Mamy wspólne cele, dlatego łączymy siły”. Wiceprezes Dariusz Paluszek stwierdził natomiast, że dzięki współpracy z organizacją mającą charakter naukowy łatwiej zapewnić wysoki poziom szkolenia lekarzy. W takiej właśnie intencji 25 września razem z PTSG przeprowadzono I Konferencję Naukowo-Szkoleniową Stomatologii Geriatrycznej.

2021 był rokiem kontynuacji współpracy Komisji ds. Lekarzy Dentystów z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, co zaowocowało wspólną organizacją konferencji PTSD, która odbyła się 22 maja.

Przy naszym wsparciu przeprowadzona została w połowie maja dwudniowa konferencja „Problemy interny na Mazowszu – maj 2021” zorganizowana przez Oddział Warszawski Towarzystwa Internistów Polskich oraz konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie. To dobitny przykład otwartości na współpracę naszej izby z innymi instytucjami oraz ekspertami, w jaką angażowaliśmy się w tym roku.

Szeroki zakres problemów środowiska lekarskiego został przedstawiony na czerwcowej konferencji eksperckiej „Było. Jest. Będzie?”. Rozmawiano o błędach przeszłości, wyzwaniach teraźniejszości i perspektywach na przyszłość, dotyczących systemu ochrony zdrowia w kontekście wynagrodzeń pracowników medycznych oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem pacjentów.

We wrześniu pod egidą izby udało się przeprowadzić konferencję „Polki w medycynie” zainicjowaną przez stowarzyszenie o tej samej nazwie.

1 października gościliśmy uczestników konferencji eksperckiej, poświęconej dostępności świadczeń zdrowotnych, połączonej z prezentacją wyników najnowszego Barometru WHC opracowywanego przez Fundację Watch Health Care.

1 grudnia zaproszeni przez Zespół ds. Studiów Strategicznych ORL w Warszawie specjaliści dyskutowali o wyzwaniach cyfryzacji ochrony zdrowia podczas międzynarodowej konferencji „Challenges of digital healthcare in Europe” (relacja z konferencji na stronie 44).

Doskonalenie zawodowe i integracja środowiska

Organizowane i współorganizowane przez izbę konferencje eksperckie wpisują się w edukacyjną misję naszego samorządu. Wyrazem dbałości o poziom wyszkolenia członków OIL w Warszawie jest kilkadziesiąt kursów przeprowadzonych w tym roku przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego. Niektóre miały charakter ogólny – dotyczyły m.in. zdrowia jamy ustnej, przeciwdziałania mobbingowi, doskonalenia umiejętności komunikacyjnych (szkolenie „Aktor w roli pacjenta, lekarz w roli lekarza”). Uniwersalny charakter miały także szkolenia pod hasłem #KierunekSpecjalizacja oraz „Lekarz bezpieczny w sieci”, „Efektywne negocjacje”, „Różne oblicza bioetyki”, „Lekarz doktorem” (jak zdobić doktorat), cykl kursów „Gabinet lekarski – od pomysłu do pierwszego pacjenta”. Z myślą przede wszystkim o lekarzach dentystach zorganizowaliśmy zajęcia z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Część kursów natomiast stanowiła reakcję na potrzeby środowiska lekarskiego i pacjentów. Po rozpoczęciu akcji szczepień przeciw COVID-19 zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kursu poświęconego wstrząsom anafilaktycznym. Epidemia skłoniła nas także do zorganizowania szkolenia „COVID od A do Z” i certyfikowanego kursu kwalifikacji do szczepień.

W związku ze zmianami w prawie ułatwiającymi podjęcie pracy w Polsce lekarzom spoza Unii Europejskiej zorganizowaliśmy szkolenia wprowadzające w realia naszego systemu ochrony zdrowia dla medyków, którzy starają się o pracę w naszym kraju. Natomiast szkolenie „Pułapki telemedycyny” poświęcone zostało technologii, która właśnie podczas pandemii zyskała na znaczeniu.

Izba nieustannie starała się o integrację środowiska lekarskiego. Prowadziła działania mające na celu poprawę standardów pracy i życia lekarzy. Komisja ds. Sportu uruchomiła trzy programy: OIL Sport Mistrz, OIL Sport Event i OIL Sport Start, by zachęcić lekarzy i lekarzy dentystów do aktywności fizycznej, organizacji zawodów sportowych (dzięki OIL Sport Event odbył się obóz kitesurfingowy) i uhonorować najwybitniejszych zawodników z grona członków izby. Przeprowadziła też wiele innych imprez, m.in. sportowe niedziele (więcej na str. Xx), medic walking, rajd rowerowy. Podobny, integrujący charakter miały plenery malarskie i wieczory muzyczne oraz konkursy artystyczne organizowane przez Komisję ds. Kultury i próby naszego izbowego chóru Medicantus, a także Dzień Matki Lekarki i Dzień Ojca Lekarza. W trosce o zdrowie członków samorządu i ich rodzin przeprowadziliśmy cykl warsztatów poświęconych komponowaniu posiłków na dyżur – „Cztery pory smaku”, zajęcia pod hasłem „Zdrowy lekarski kręgosłup”, „Operacja równowaga”, program refundacji szczepień przeciwko meningokokom, a także „Nocne rozmowy” – poświęcone zaburzeniom snu i rytmu okołodobowego.

Nie zapominaliśmy także o lekarzach seniorach, dla których przygotowaliśmy m.in. szkolenie w zakresie wystawiania elektronicznych recept, Dzień Lekarza Seniora i spotkanie wigilijne.

W celu zapoznania lekarzy stażystów z ideą samorządu lekarskiego zorganizowaliśmy weekendowy imprezę szkoleniowo-integracyjną „Kick off meeting”, która odbyła się w pierwszy weekend października w otwockim hotelu. W 2021 r. przyznaliśmy stypendia lekarzom, którzy chcą doskonalić się zawodowo zagranicą, a także zapomogi rodzinom medyków zmarłych w wyniku COVID-19 i lekarzom, którzy ciężko przeszli tę chorobę.

Prawa i wizerunek lekarzy

2021 był kolejnym rokiem, w którym do dotychczasowych problemów związanych z naruszeniami praw lekarzy, wynikającymi z niedostatków systemu ochrony zdrowia, doszły jeszcze te związane z epidemią. Rzecznik praw lekarza interweniował m.in. w kwestii nieuzasadnionego kierowania medyków do pracy przy zwalczaniu epidemii, niewypłacanych dodatków covidowych oraz dodatków dla opiekunów specjalizacji. Monitorował sytuację osób, które w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty musiały zmienić warunki umowy o pracę z podmiotem, w którym dotąd realizowały specjalizację w trybie wolontariatu. RPL interweniował również w sprawach hejtu w Internecie (tym zagadnieniem zajmuje się także zespół szybkiego reagowania „Stop Hejt” stworzony we współpracy RPL z izbowym Zespołem ds. Naruszeń w Ochronie Zdrowia) oraz prowadził rozmowy zmierzające do ulepszenia regulacji prawnych w tym zakresie. Przez kolejny rok udzielaliśmy porad w ramach programu „Prawnik dla lekarza” dzięki współpracy z kancelarią Podsiadły-Gęsikowska, Powierża. Jeśli chodzi o kwestie prawne, stale podkreślaliśmy konieczność wprowadzenia klauzuli no-fault i pracowaliśmy nad stworzeniem przepisów ją wprowadzających.

Ochrona wizerunku lekarzy szła jak zwykle w parze z zabiegami mającymi na celu kształtowanie pozytywnego obrazu środowiska lekarskiego w społeczeństwie. W tym celu zorganizowaliśmy w lipcu szkolenie dla osób reprezentujących szpitale w mediach. Kurs „Wyjdź z twarzą” prowadzony był przez dziennikarza Macieja Orłosia, językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka, rzecznik OIL w Warszawie Renatę Jeziółkowską, psychoterapeutkę Agatę Urbańczyk i specjalistkę od emisji głosu Jagodę Bloch. Zwróceniu uwagi na realia pracy lekarzy służyła natomiast współpraca z reżyserem Łukaszem Palkowskim i ekipą aktorów, z Tomaszem Kotem na czele, przy projekcie „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”. O rezultacie tej współpracy i wspólnej konferencji piszemy na stronie 11.

W ciągu całego roku przedstawiciele naszej izby wypowiadali się jako eksperci w niemal wszystkich najważniejszych mediach w Polsce. Symbolicznym potwierdzeniem znaczenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie było wysokie miejsce prezesa Łukasza Jankowskiego na tegorocznej „Liście Stu 2020 Pulsu Medycyny”, czyli w rankingu osób mających wpływ na polski system ochrony zdrowia. Szef naszej izby został sklasyfikowany na 33. miejscu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum