12 czerwca 2021

Sprawy lekarzy dentystów – Warto przeczytać

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Bardzo szybko minęła połowa roku 2021. Powoli przyzwyczailiśmy się do pandemii. Nauczyliśmy się „żyć zdalnie”. Komunikatory i wideokonferencje stały się elementem codzienności. Samorząd lekarzy dentystów w naszej izbie także szuka najlepszej drogi komunikacji z członkami izby. We współpracy z różnymi partnerami stale tworzymy nowe projekty szkoleń i formy kontaktów z Państwem.

Od listopada 2020 r. razem z Mazowieckim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przygotowujemy comiesięczne sesje naukowo-szkoleniowe, podczas których wszyscy mamy przyjemność słuchać wielu ciekawych wykładów, m.in. prezesów towarzystw naukowych, znanych i cenionych wykładowców, pracowników katedr różnych dziedzin stomatologii, przedstawicieli WUM, co gwarantuje wysoki poziom kursu.

Dzięki współpracy naszej komisji z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej 22 maja zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję dla 500 lekarzy dentystów z całego kraju. Naszą aktywność  formalizujemy w ramach listów intencyjnych, na bazie których określamy sposoby współpracy i planujemy przedsięwzięcia. 7 maja podpisaliśmy list intencyjny z Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej.

Jesienią wspólnie zaprosimy Państwa na konferencję poświęconą leczeniu pacjentów senioralnych z licznymi obciążeniami – chorobami ogólnoustrojowymi. Natomiast owocem podpisania listu intencyjnego z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie jest projekt „Nie trać głowy – program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi”. To bardzo ważny projekt dla lekarza praktykującego na terenie Mazowsza. W ramach Indywidualnej Ścieżki Diagnostycznej dla Pacjentów zapewniamy szybką (bez skierowania!) konsultację z onkologiem oraz wykonanie badań diagnostycznych (z możliwością pobrania wycinka do badań histopatologicznych) i badania fibroskanem. Pacjent, u którego potwierdzona zostanie zmiana nowotworowa, może kontynuować leczenie bez ponownej rejestracji, skierowań, długiego czasu oczekiwania etc.

WYSTARCZY, ABY PACJENT ZADZWONIŁ

(od poniedziałku do piątku w godz. 13.30–16.30) i umówił się na wizytę, a szybko zostanie poddany badaniom. To działa!

Tel. 573 498 657

Ostatnio z zaprzyjaźnionej przychodni dentystycznej skierowano pacjenta na szczegółowe badania, które przeprowadzono w ciągu kilku dni. Niestety, zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową. Mamy nadzieję, że szybka diagnoza i znakomici lekarze w Centrum Onkologii pomogą pacjentowi w powrocie do zdrowia.

Zapamiętajcie Państwo ten numer dla dobra pacjentów!

Wiele ważnych informacji zamieszczamy na naszej stronie internetowej. Staramy się, aby były aktualne i pomagały Państwu w prowadzeniu praktyki dentystycznej. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i obserwacji poczynań komisji na Facebooku.

#IzbaDlaLekarzy, także zdających PES

7 i 8 maja  w siedzibie naszej izby gościliśmy lekarzy dentystów zdających Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. To pierwszy przypadek, kiedy egzamin miał miejsce na terenie izby lekarskiej. Przeprowadzenie PES w budynku przy ul. Puławskiej 18 w Warszawie wynika z troski o zapewnienie odpowiednich warunków znacznej liczbie zdających, szczególnie podczas pandemii.

Dwudniowy egzamin ustny odbył się w jednej z sal konferencyjnych siedziby OIL w Warszawie, dzięki czemu zdający mieli komfortowe, kameralne warunki i zapewniony reżim sanitarny. Izba okazała się szczęśliwa dla zdających, bo wszys-cy zakończyli egzamin z powodzeniem.

List intencyjny: współpraca OIL w Warszawie i PTSG

Partnerska współpraca w zakresie dydaktyki i badań, realizacja wspólnych projektów dotyczących działalności samorządu lekarskiego oraz promocji zdrowia jamy ustnej wśród seniorów i rozwój nauki z zakresu stomatologii geriatrycznej – to główne założenia listu intencyjnego podpisanego 7 maja między Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie i Komisją ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie a Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej.

„Współpraca na styku nauki i działalności samorządu lekarskiego daje możliwość skutecznego połączenia wiedzy i praktyki jej stosowania oraz realizowania społecznie wartościowych przedsięwzięć” – czytamy w liście intencyjnym. Dokument zobowiązuje sygnatariuszy do zawarcia w ciągu 12 miesięcy szczegółowej umowy o współpracy. Już teraz jednak wiadomo, że dzięki niemu w najbliższych miesiącach odbędzie się wspólna konferencja naukowa.

List intencyjny w imieniu izby podpisał prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski, w imieniu Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie wiceprezes ORL Dariusz Paluszek, a ze strony PTSG prezes Barbara Kochańska i skarbnik Beata Łasińska.

Wiceprezes PTSG prof. Agnieszka Mielczarek podczas spotkania związanego z podpisaniem listu intencyjnego zwracała uwagę, że rozwój stomatologii geriatrycznej, który nawiązana właśnie współpraca ma wesprzeć, jest społeczną koniecznością. Społeczeństwo się starzeje i zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej seniorom stanie się niebawem tym bardziej istotnym problemem – wyjaśniała.

Prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski podkreślał pionierski charakter dokumentu. – Robimy coś nowego. Dotąd współpraca samorządu z towarzystwami naukowymi była dość nieśmiała. Teraz idziemy do przodu. Mamy wspólne cele, dlatego łączymy siły – przekonywał.

Wiceprezes Dariusz Paluszek stwierdził natomiast, że dzięki współpracy z organizacją mającą charakter naukowy łatwiej zapewnić wysoki poziom szkolenia lekarzy. – Rolą izby jest pomóc dotrzeć do lekarzy z materiałem dydaktycznym, który jest sprawdzony i przekazywany przez naukowe autorytety – mówił przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów.

mn

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum