1 grudnia 2007

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

Nowoczesna kardiologia w Ciechanowie
16 października br. w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie uroczyście otwarto pododdział intensywnej opieki kardiologicznej.

Pieniądze na remont i wyposażenie w nowy sprzęt (klimatyzowane pomieszczenia oraz osiem stanowisk z nowoczesnymi monitorami) udało się pozyskać szpitalowi dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Wartość dotacji to prawie 900 tys. zł. W SSzW w Ciechanowie mieści się 22 oddziałów, m.in. wewnętrzny specjalistyczny, leczący w zakresie onkologii, hematologii, diabetologii; chirurgii urazowo-ortopedycznej, oferujący zabiegi wszczepiania endoprotez stawu biodrowego i in. W szpitalu funkcjonują również oddziały: rehabilitacji dziennej, ratunkowy oraz motylkowe dla najmłodszych pacjentów.

33 mln dla mazowieckich szpitali
15 października br. radni województwa – w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju
Mazowsza – 38 placówkom ochrony zdrowia przyznali 33 mln zł.

O pomoc finansową mogły się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, będące organami założycielskimi dla zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej.
Do 14 września Urząd Marszałkowski przyjął 116 wniosków o łącznej wartości 62,3 mln zł: 79 wniosków – wartości 50,2 mln zł – dotyczyło inwestycji w ochronie zdrowia, 37 – wartości 12,1 mln zł – na inwestycje w domach pomocy społecznej. Wojewódzcy radni przyznali 11 mln zł na kontynuację budowy szpitala
w Pułtusku. Była ona dotychczas finansowana z budżetu państwa w ramach kontraktu wojewódzkiego. Niestety, placówka nie otrzymała tego wsparcia na lata 2007-2008. Bez dodatkowej pomocy realizacja inwestycji stanęłaby pod znakiem zapytania. Kolejne 22 mln zł radni przeznaczyli na wsparcie inwestycji w 28 szpitalach i 9 domach pomocy społecznej.

Nowa poradnia w Małkini Górnej 1 października br. w Małkini Górnej otwarto pierwszą przychodnię ginekologiczno-położniczą.

Przychodnię udało się uruchomić dzięki staraniom małkińskiego samorządu i Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Pacjentki będą przyjmowane dwa razy w tygodniu, w gabinetach z pełnym zapleczem. Wyposażeniem poradni zajął się ostrowski szpital.
Remont pomieszczeń przeznaczonych na poradnię ginekologiczno-położniczą trwał ponad miesiąc – wymieniono glazurę i terakotę oraz osprzęt sanitarny, wykonano gładzie gipsowe na ścianach i sufitach. Ponadto na całym piętrze budynku ośrodka zdrowia położono nowe posadzki. Na remont gmina wydała ok. 110 tys. zł.

Karetki w Płońsku
W październiku br. władze powiatu zakupiły na potrzeby płońskiego szpitala dwa nowe ambulanse medyczne typu R/W wraz z wyposażeniem.

Są to karetki ratunkowe marki „Mercedes-Benz”, wyposażone w defibrylatory typu lifepack, a także urządzenie do transmisji danych, co ma ułatwić łączność załogi pojazdu ze szpitalem. Koszt zakupu ambulansów to 482 tys. zł.

Nowoczesna ortopedia w Wyszkowie
11 października br. w wyszkowskim szpitalu otwarto nowoczesny oddział ortopedyczny.

Pododdział urazowo-ortopedyczny ma dla pacjentów siedem dwułóżkowych sal – z prysznicem, toaletą i telewizorem, gabinet zabiegowy i gipsownię. Otwarto tu również punkt zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny.
Budynek, w którym mieści się oddział, został oddany do użytku w 1998 r.
Od tamtej pory nie wykorzystywano drugiego piętra. Adaptacja pomieszczeń była możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu powiatowego, który przekazał na ten cel prawie 900 tys. zł. Resztę kosztów pokrył szpital.

Nagroda dla „Meditransu”
1 października br. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego wręczył puchar „Fair Play” załodze siedleckiego „Meditransu”.

Laureaci – podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym – udzielili pomocy jednemu z mieszkańców Olsztyna mimo świadomości, że przez to uzyskają gorsze wyniki podczas rywalizacji z innymi drużynami.

Lider Bezpiecznej Pracy w Makowie Maz.
W październiku br. zastępca dyrektora szpitala w Makowie Mazowieckim Hanna Jaroszewska otrzymała Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy.

Złota Karta jest przyznawana na dwa lata i stanowi uwieńczenie kilkuletnich starań placówki. Wcześniej szpital otrzymał Zieloną, a później Srebrną Kartę Lidera. Złota Karta stanowi szczególne wyróżnienie, ponieważ nie ma w Polsce drugiego szpitala – ani innego zakładu opieki zdrowotnej – który mógłby się poszczycić równie dobrymi wynikami w budowaniu nowoczesnego systemu BHP. Uroczysta gala odbyła się w trakcie X Konferencji Forum Liderów Bezpiecznej Pracy we Wrocławiu.

Kriokomora w Łukowie
11 października br. w NZOZ „Łuksja-Med” oddano do użytku pierwszą w regionie kriokomorę ogólnoustrojową.

Placówka, w której znajduje się aparatura, została też uhonorowana Certyfikatem Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2001.
Przed uroczystością uruchomienia urządzenia – w kościele pw. Przemienienia Pańskiego została odprawiona Msza św. Mszę celebrował biskup Zbigniew Kiernikowski, który dokonał również poświęcenia kriokomory.